grefa de os

03-07-2010
dan antonache
Nu este medic/terapeut
dan antonache
am suferit o fractura deschisa dupa un accident de circulatie la mana stanga. fractura a fost multipla la osul radius cu pierdere de material osos. dupa a treia operatie mi-a fost pusa o placuta prinsa in suruburi care leaga cale doua capete ale osului iar materialul osos pierdut a fost inlocuit cu o parte din osul iliac din sold. Dupa aproximativ 7 luni se observa la radiografie o ameliorare a osului care a fost pus ca grefa. Am auzit ca ar exista un produs care ar accelara sau ameliora depunerea de calciu pe os. Este indicat sa fac o "infiltratie cu acest produs ? Cel de-al doilea nu este prins bine, este stamb ( nu este cap in cap). As vrea sa aflu recomandari pentru folosirea acelei substante care ar accelara depunerea de calciu pe os si refacerea acestuia si ce solutii ar putea exista pentru indreptarea celui de al doilea os(ulna)?
1 comentarii
0
03-07-2010, ora 20:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista o multitudine de substituenti ososi utilizati pentru "umplerea" defectelor osoase.
In cazul D-voastra raspunsul depinde strict de studierea intregului dosar radiologic, de la prima fractura si pana in prezent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul