greata varsaturi dureri abdominale

21-02-2010
mateicamelia30
Nu este medic/terapeut
mateicamelia30
Buna ziua, am si eu o problema care imi ridica mari semne de intrebare, de aproape o luna de zile dupa ora 12 noaptea apar spontan dureri in zona abdominala mai exact in capul pieptului apoi o senzatie de greata si varsaturi dese (lucrez si ture de noapte )mi se intampla cand sunt la servici nu cand sunt libera
varsatura de multe ori are culoare galbena dar de multe ori daca vomit mai des e verde chiar spre grii, si foarte amara.
la ultima ecografie medicul nu mia spus nimic despre fiere insa multi spun ca asta ar pute fiii una din cauze ca atunci cand fierea oboseste astea sunt simtomele nu stiu ce sa fac?
daca as face o ecografie s-ar vedea sau nu stu ce a putea sa fac
daca aveti asa ceva eu astept ori ce comentariu
multumesc
3 comentarii
0
22-02-2010, ora 00:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, primul pas e ecografia, e foarte probabil sa fie colecistul cauza simptomelor. Orice medic gastro va indica cu siguranta si asta. Mai mult, un colecist cu probleme se manifesta mult mai zgomotos la stres, nesomn. Deci, fa o ecografie minutioasa si dupa aceea un consult la gastroenterolog pentru remediu si indicatii. Sanatate!
0
23-02-2010, ora 14:26
mateicamelia30
Nu este medic/terapeut
mateicamelia30
am facut ecografiea si spre surprinderea mea nu este colecistul, acesta nu are forma scimbata si nici incarcat nu este, cred si eu ca la cat de mult am varsat nu avea cum sa mai fie ceva in schimb mi-sa spus sa fac o endoscopie pe care am facuto iar rezultatul a fost de GASTRITA CONGESTIVA ANTRALA SI O ANALIZA DE SANGE PT DEPISTAREA HERYCOBACTER PYLORIC CANTITATIV, la cea din urma nu am rezultatul insa nu stiu ce este aceasta gastrita congestiva antrala daca imi putet spune astept un raspuns pe net nu am gasit ceva explicit
multumesc
0
23-02-2010, ora 15:00
mateicamelia30
Nu este medic/terapeut
mateicamelia30
rezultatul enoscopiei

stomac gastrita cngestiva:PILOR usor edematiat;BD:EDEMATIAT, INTENS CONGESTIONAT DEFORMAT.
CE INSEAMNA TOATE ASTEA??/?????????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Durerea de burtă
  • De ce îmi vine să vărs aparent fără motiv? Cauze de vărsături
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Vărsături repetate / persistente
  • Durere de burtă
  •