greata, vertij, panica, puls accentuat.

13-11-2007
asterix
Nu este medic/terapeut
asterix
Salutari tuturor, din pacate si eu sunt 'beneficiarul' unor simptome de toata frumusetea ce au inceput sa isi faca efectul de vreo 6 luni. Au inceput intr-o seara dupa ce am rontzait, uitandu-ma la tv, o punga de alune cu gust de paprika. In timpul noptii, m-am trezit cu o stare accentuata de greata, am incercat sa vomit dar fara succes, aveam diaree si o stare de vertij accentuata care m-a facut sa lesin, din fericire pentru o fractiune de secunda, deoarece mi-am revenit in secunda in care atingeam podeaua cu genunchiul. Stand in pat, aveam o intensa senzatie de panica, simteam ca mor, nu altceva, pulsul extrem de puternic, deranjant de puternic si parca nu mai aveam aer. In plus, aveam accese de caldura, transpiram instantaneu si asta se repeta la intervale neregulate de timp. A fost extrem, extrem de neplacut. Doctorul de familie mi-a spus ca aceste manifestari se datoreaza nervului vag ce este afectat in cazul tulburarilor digestive, in special in cele datorate bilei. Ulterior la putin timp, am traversat o saptamana in care am facut febra zilnic, ma siteam ca un caine batut, am avut si 39 cu 5. Am facut analize de sange, urina, ecograf, radiografii la plamani. NIMIC. Totul ok, dar eu simteam ca ma duc naibii. Intradevar, mi s-a gasit o piatra la bila(fiere) de vreo 5 mm. Deoarece am antecedente in familie privind problemele cu fierea, am tras concluzia ca aceste manifestari sunt provocate de acest organ mic si rautacios. Acum incerc sa imi controlez alimentatia, evit pe cat posibil sa mananc dupa ora 19.00, evit grasimile, prajelile, maioneza, icrele ( alune nu mai mananc demult :) ).Evit bauturile acidulate si berea in exces. Am observat ca aceste manifestari nu sunt ciclice, au un caracter aleator. Inca mai am simptome, dar am invatat sa le tin sub control. Ultima am avut-o aseara, din cauza ca am baut la pranz, o cafea in plus, prea slaba, si prea dulce. Au inceput crampe la stomac, diaree, sezatie generala de slabiciune, stare de ameteala si o senzatie de caldura in stomac. Mentionez ca niciodata nu am avut dureri abdominale in afara de crampele ocazionale. In plus, merg la toaleta pentru treaba mare de catedoua pana la trei ori pe zi. Mai apar si alte simptome ca ragaituri si vanturi, dar nu in exces. Sunt o persoana destul de activa, fac efort fizic, joc fotbal, merg pe munte, dar nu am avut probleme in timpul asta ( inca).
De regula majoritatea acestor simptome le am la sfarsitul weekendului, dupa ce stau mai mult in pat sau nu fac miscare.
Inclin sa cred ca o parte din aceste simptome sunt cauzate si de stres, deoarece am observat ca, la mine cel putin, atunci cand sunt intr-o situatie stresanta, stomacul incepe sa imi bolboroseasca, nu simt arsuri ci cateodata senzatia de 'nod' pe gat.
A citit intr-o revista, si am incercat cu rezultate bunicele, o tehnica de combatere a manifestarilor generate de nervul vag. Trebuie tras aer adanc in piept si impins in jos prin incordarea abdomenului ca si atunci cand suntem pe WC, pe punctul de a defeca. La mine a functionat destul de bine sau poate a fost doar autosugestia, nu stiu. Atentie sa nu faceti asta daca va scapa tare la WC!
Ceaiul de busuioc da rezultate bune pentru starea de greata.
Daca mai sunt persoane care au avut simptomele astea si cunosc vreun remediu, de preferinta natural, astept sugestiile lor.
Bafta la bila :) A.
3 comentarii
0
31-03-2008, ora 00:00
marcelush
Nu este medic/terapeut
marcelush
Salut, am acealeasi simptome ca si tine, numami ca la mine nu are nimic legatura cu stomacul, in rest, ameteli, stari de anxiose, de a fi pe punctul de a lesina si ragait asociat cu acestea mi se intampla intocmai ca si tie. Am crezut ca am probleme cu inima, dar dupa investigatii destul de amanuntite nu am nimic la inima.
Am trigliceridele extrem de crescute (de 2-3 ori nivelul maxim admisibil)
Cu privire la ciclicitate, staruile sunt total aleatoare.Totusi le pot asocia cu anumite evenimente extrem de importante, intalniri cu directorii, sedinte extrem de importante, etc, in care simt efectiv ca imi e rau, am noduri in gat si simt ca nu mai pot respira.
Daca ai gasit vreun diagnostic, remediu, te rog sa imi impartasesti si mie.
Multa sanatate!
0
02-08-2008, ora 00:00
nonum3
Nu este medic/terapeut
nonum3
Asa patesc si eu :)) cand sunt in anumite situatii... in camere mai inchise undeva in oras intr-un magazin sau undeva la scoala cand ma asculta si am emotii mi se intampla exact la fel ;) noduri in gat ma panichez etc.am fost la control sunt complet sanatos dar atunci adica cand am facut un EKG acum 2 - 3 luni era fierea foarte mare si se vedeau ca un fel de pietricele sub ea ca un fel de nisip.Noaptea mai intram in panica in anumite momente ma lua cu frisoane.nashpa rau. :P voi ce ati mai facut tot asa ati ramas? saui ati gasit vreun tratament? :P
0
30-05-2009, ora 00:39
tradeinvest
Nu este medic/terapeut
tradeinvest
Ceea ce o sa va spun eu nu stiu cat o sa va lamureasca dar macar puteti sa incercati si sa vedeti efectele. Incercati sa schimbati locul pe care dormiti. nu vreau sa intru in mai multe detalii momentan da incercati acest lucru 1 sapt sau 2 si vedeti cum va simtiti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • Măsurarea pulsului
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • EQUIVert - soluția high-tech pentru tratarea sindromului vertiginos
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •