greata, ameteli, respiratie dificila

10-07-2011
sss_k
Nu este medic/terapeut
sss_k
buna, am si eu ceva simtome si nelamuriri. de ceva timp am unele probleme, de exempu cand ma ridic din pat am ameteli iar pentru cateva secunde (2-3) mi se intuneca totul in fata ochilor si trebuie sa ma tin de ceva, iar in gat simt un nod care ma impiedica sa trag aer adanc in piept, iar cand reusesc sa trag aer si asjunge in piept ma doare la jumatatea pieptului fig pe mijloc in zona traheei. de asemenea la putin efort gen urcatul scarilor, alergat sau daca, car ceva greu am palpitatii puternice stari de voma si simt ca nu trag suficient aer. sunt foarte speriat pentru ca nush ce mi se intampla.. am facut analize de sange, totoul a fosgt OK, si am facut si un exudad la care mi-a descoperit un "saphylocooc aureus"..sa aiba acesta legatura cu starile mele si daca da ce imi recomandati ?cum sa scap de aceste stari ?. VA MULTUMESC !!!!
3 comentarii
0
10-07-2011, ora 21:40
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Poate fi si ceva legat de Stafilococ, dar par a fi si simptome legate de stres. Mergeti la un internist sa va consulte, iar apoi poate fi nevoie si de un psihiatru.
0
14-07-2011, ora 16:20
monica angela
Nu este medic/terapeut
monica angela
am luat xanax 6luni acum 2 ani totul a fost bine pana in aceasta primavara cand au inceput starile de rau nu aveam chef de nimeni si de nimic cel mai tare ma enervau crampele de la care aveam diarie apoi era cand ma constipam.Ammers la un psihiatru si mi a dat paroxetina totul a fost ok am luat 3 luni dar acuma parca iara am niste simptome aiurea acum vreo 2 saptamani am facut o toxiinfectie alimentara, am crezut ca o sa mor atata de rau mi a fost si ma tot intreb de ce toate bolile vin doar la mine?Nu mai vreau sa iau antidepresive imi doresc din tot sufletul inca un copil cu toate ca diferenta ar fi cam mare intre copii primul are 12 ani.Dar mi e frica sa raman insarcinata ca am tot felul de ganduri ca nu voi putea duce sarcina pana la capat sau poate iara o sa mi fie rau sau mai stiu eu ce.AM AJUNS foarte greu la Cluj la aceasta doamna psihiatru si nici nu prea mi am putut permite asa ca nu stiu unde sa mai merg sau ce sa fac ptr ca inca nu am simtit nici un medic care sa se implice, iti da medicamentele si dumnezeu cu mila.Sper sa mi dati dvs niste sfaturi.Vreau sa mai adaug ca sunt zile cand nu am nimic si ma simt foarte bine sant zile cand nu am chef sa ma dau jos din pat.exista si ptr mine rezolvare?Multumesc anticipat
0
14-07-2011, ora 21:21
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Varianta cu xanax nu a fost buna, el ajuta pe moment, dar nu vindeca. Este ca algocalminul la o masea infectata; iti ia durerea, dar nu vindeca infectia. A doua varianta, cu paroxetina, a fost buna, dar prea scurta. Orice tratament sub 6 luni are risc de recaderi, ceea ce vi s-a si intamplat.
Sigur ca exista rezolvare, dar tot cu antidepresive, luate corect si un timp suficient. Dar prin calculator...si fara sa vad omul, sa il aud vorbind si sa discutam toate simptomele fata in fata...imi e imposibil sa lucrez...Si nici dvs nu v-ar folosi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.