grapefruit si anticonceptionale

28-01-2011
madalina18
Nu este medic/terapeut
madalina18
iau anticonceptionale harmonet la ora 13 si seara in jur de ora 21-22 mananc un grapefruit pentru slabit.grapefruitul poate scadea eficienta antioceptionalelor?
5 comentarii
0
28-01-2011, ora 16:57
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Contine Lycopen. Stiu sigur ca interactioneaza cu unele medicamente folosite in scaderea colesterolului cum ar fi Crestor dar nu am auzit niciodata sa aiba vreo influenta asupra anticonceptionalelor..care pana la urma sunt hormoni
0
28-01-2011, ora 19:12
andolina
Nu este medic/terapeut
andolina
Din cate am cautat eu pe internet, pentru ca si eu mi-am pus aceeasi intrebare, acesta influenteaza negativ efectul anticonceptionalelor...nu stiu daca poti ramane gravida din cauza lui dar probabil in combinatie cu niste antibiotice scade foarte mult efectul anticonceptionalelor...
0
28-01-2011, ora 19:29
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Influenteaza negativ? Hm. Eventual inhiba metabolismul lor si atunci cresc anumite concentratii in sange
Dar stii ce? Inlocuieste cu grape alb. Din cate am citit eu, cel rosu se mai bate cap in cap cu chimicalele dar nu si cel alb. Sau mananca si tu cate un mar daca crezi ca iti face rau
Un chimist s-ar pricepe mai bine sa iti spuna, dar..si eu la unele subiecte inca astept raspunsuri :( Asa ca mai postez pe unde stiu cate ceva.poate-mi raspunde si mie cineva la intrebari :)
0
28-01-2011, ora 20:32
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Stiu sigur ca sucul de gapefruit(alb/rosu-n-are nici o importanta...)creste eliminarea multor medicamente(inclusiv contrceptivele), scazindu-le actiunea.
0
28-01-2011, ora 20:56
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Imi pare rau ca nu pot sa traduc, nu am timp dar sper ca stii engleza :

Do I have to give up grapefruit completely if it interacts with my medicine?
Not necessarily. There are several factors to consider. Some people are resistant to the grapefruit effect
because they have lower levels of CYP 3A4. Unfortunately, this is not something most clinical
laboratories are likely to measure. An occasional half grapefruit or glass of juice may not raise blood
levels enough to cause serious problems, but before doing this experiment, check with your doctor.

Asta e pentru tensiune:

The original
discovery that grapefruit juice
could interact with drugs was made
during research on a calcium channel
blocker called felodipine (Plendil).
In some people, Plendil blood levels
may rise as much as 300% to 500% in
the presence of grapefruit.

Colesterol:
Blood levels of Mevacor and
Zocor are significantly increased by
grapefruit. Lipitor is also affected,
though to a lesser degree

Din cate am inteles exista aproximativ 30 de grupe farma care reactioneaza la grape. prin cresterea concentratiei de ingrediente. Conform studiilor este vorba de o enzime existenta in tractul digestiv (dar nu la toata lumea) si care ar fi responsabila de aceste variatii- la unii sucul de greph poate sa nu aiba efect.

Gasesti mai multe aici
http://www.healthcentral.com/peoplespharmacy/pp_guides/PDF/gfruit02.pdf
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •