granulom pe radacina

25-08-2010
flax
Nu este medic/terapeut
flax
buna ziua.de curand am descoperit la o radiografie ca nr 21 are un granulom foarte avansat pe radacina.as dori niste pareri avizate in legatura cu aceasta problema tinand cont ca e destul de avansat.am si poza cu radiografia dar nu stiu cum s-o atasez! multumesc
12 comentarii
0
25-08-2010, ora 19:15
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Recomand tratament endodontic facut sub izolare cu diga.
0
25-08-2010, ora 19:16
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Sint sanse foarte mari ca granulomul sa dispara dupa tratament. Desigur, nu imediat :)
0
25-08-2010, ora 19:20
flax
Nu este medic/terapeut
flax
multumesc de raspuns
va pot trimite radiografia
ca sa vedeti mai exact despre ce este vorba?
multumesc
0
25-08-2010, ora 19:28
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
v-am trimis un mesaj privat cu adresa de email.
0
25-08-2010, ora 19:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Am vazut radiografia:

- pe dintele cu pivot nu este granulom
- pe dintele de linga el (cel care are doar o plomba), la mijlocul radacinii pare sa fie o rezorbtie interna foarte mare. Recomand repetarea radiografiei pt a fi sigur ca nu e un artefact (imagine falsa).
Daca se confirma rezorbtia interna, din pacate singurul tratament va fi extractia.
0
25-08-2010, ora 19:45
flax
Nu este medic/terapeut
flax
am facut-o de doua ori si a iesit la fel
ultima e facuta acum 4 zile
prima acum 6-7 luni
0
25-08-2010, ora 20:03
flax
Nu este medic/terapeut
flax
deci sa incerc sa-l tratez sau nu mai are rost
satrec direct la extractie si implant?
ce-mi recomandati?
0
25-08-2010, ora 20:19
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Variantele sint doua:

- cea mai predictibila este varianta extractiilor si apoi inserarea a 2 implanturi (ambii dinti sint compromisi dpdv al rezistentei), atit cel cu pivot cit si cel cu rezorbtie.

- a doua varianta este una asupra careia nu se poate da nici un prognostic: tratament endodontic si obturare cu MTA a fragmentului coronar (vizibil) (va recomand un medic specializat in endodontie care lucreaza sub microscop sau un medic pasionat de endodontie), urmata de etapa chirurgicala in care se extrage fragmentul de radacina. In orice caz, e cel mai probabil ca viata acestui dinte va fi scurta.
0
25-08-2010, ora 20:24
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Alegerea va apartine in totalitate.
Cu tratament exista riscul sa dati banii degeaba si sa pierdeti dintele intr-un timp scurt, dar exista o mica sansa sa mai pastrati acest dinte ceva vreme. Merita sa incercati doar daca doriti f mult sa va mai pastrati dintele.
Daca preferati sa mergeti pe calea cea mai sigura din punct de vedere al rezultatelor, atunci mai bine alegeti implanturile.
Sincer, daca ar fi dintii mei, nici eu nu stiu ce as alege. Nu e o decizie tocmai usor de luat.
Bafta!.
0
25-08-2010, ora 20:27
flax
Nu este medic/terapeut
flax
presupun ca dintele cu pivot mai poate fi pastrat si sa fac implant doar in locul celuilalt, nu?
n-as vrea sa raman fara amandoi lipsa
0
25-08-2010, ora 20:35
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Dintele cu pivot are o radacina f subtire, se poate fractura oricind... poate sa nu dea durere, in schimb poate da rezorbtie osoasa care poate afecta implantul de linga, ceea ce e bine de evitat. De aceea am sugerat varianta a 2 implanturi si nu a unuia singur. Plus ca daca tot trebuie facuta interventia chirurgical pt inserarea implanturilor, e mai bine sa faceti una singura in loc de doua.

Nu veti ramine cu dinti lipsa, pt ca implantologul (sau medicul curant) va gasi o solutie de protezare provizorie ca sa nu stati fara dinti in cazul in care implanturile nu se protezeaza imediat. Implanturile care nu se protezeaza imediat au nevoie de o perioada de 6 luni pt integrare osoasa, abia apoi se protezeaza. Bineinteles ca nu puteti sta atita timp fara dinti. Decizia de a proteza imediat implanturile sau nu apartine implantologului. Dar indiferent de decizie, nu veti sta fara dinti in fata. Solutii exista pt a putea duce o viata sociala normala pina la finalizarea lucrarilor.
0
25-08-2010, ora 20:39
flax
Nu este medic/terapeut
flax
multumesc mult de sfaturi
ramane sa ma hotarasc
grea decizie!
o seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: