granulom la ureche

25-08-2013
freemind154
Nu este medic/terapeut
freemind154
Buna ziua, in urma cu aproximativ 1 luna mi-am facut prima gaura in ureche cu pistolul(mentionez ca cercelul medicinal a fost prea strans, astfel rana a produs puroi), aceasta s-a vindecat dar se pare ca in jurul gaurii se simte la atingere un sambure sub piele. Acesta nu doare dar urechea mi se infecteaza de fiecare data cand introduc un cercel indiferent din ce material este, am inceput sa tin comprese cu spirt si parca acel chist este mai mic acum. As vrea sa stiu daca va disparea vreodata si daca as putea sa fac o alta gaura langa el fara sa-mi apara vre-un chist, cu un ac steril de data aceasta la un cabinet medical. Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
26-08-2013, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca organismul este predisus sa fac cicatrice Cheloida
o sa faca acea cicatrice in orice loc dupa orice interventie
acum tre sa ajungi in Clinica ORL..si sa ceri parerea unui medic ORL..cu practica in chirurgie ORL
0
09-01-2014, ora 00:09
delia466
Nu este medic/terapeut
delia466
am si eu o problema asemanatoare.Niciodata nu am putut purta cerecei din cauza ca imi coceau f rau urechile.Am renuntat la ei, acum si daca vreau numai pot pt ca am incercat si numai intra, dar de 2-3 ani o data la 2 luni imi coace exact unde se punea cercelul.Ce trebuie sa fac?
0
09-01-2014, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial acea formatiune trebuie tratata cu o solutie de alcool iodat
seara se aplica alcol iodat 10 zile
daca se retrage in volum e de bine
daca NU.. se merge la ORL pentru tratament chirurgical
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.