grad de handicap

13-11-2011
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Buna ziua. Sunt lorena si sufar de schizofrenie paranoida si m-ar interesa si pe mine sa stiu in ce grad de handicap mas incadra ( am ca simptome : aud voci ce ma injura si vad persoane imaginare cu care vorbesc ca si cum ar fi reale, iar cand ma enervez, asta mai rar simt ca imi ia foc capul si dau cu el de pereti).Precizez ca am 6 internari de cate 2 saptamani fiecare intr-un an toate cu acelasi diacnostic schizofrenie paranoida si mi s-a dat referat psihiatrie si psihologie.Multumesc
83 comentarii 12 3 Înainte ›
1
13-11-2011, ora 12:25
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Draga Lorena, si eu am schizofrenie, si eu am auzit injuraturi, duar ca la mine erau duar soapte-ganduri, nu imi dau bine seama cum, dar nu sonore. Unii medici au zis ca am schizo paranoida. De zece ani merg la DGASPC la revizia medicala avand gradul 2 de handicap.
Mergi si tu la DGASPC si intereseaza-te ce acte iti trebuiesc. Eu iti pot spune in mare de ce ai nevoie: de buletinul de identitate plus copie, de referatul de la psihiatrie, de copii dupa internari si mai vezi si tu. Mergi neaparat sa iti faci act de handicap ca sunt 237 ron pe luna plus gratis pe transportul urban, pe metrou si cate 6 calatorii cu trenul dus-intors. Asta la gradul 2, dar poate tie iti vor da gradul unu cu insotitor cu toate ca nu cred, c aesti destul de lucida si d eboala ta si in general. Asta medicii vor hotari.
Sanatate multa si mult curaj!
1
13-11-2011, ora 18:54
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu stiu sigur, dar parca se da si pensie de invaliditate, pentru schizofrenie, indiferent ca exista sau nu stagiu de cotizare si cat este el...Deci ar trebui si pensie de invalidiate si incadrare in gad de handicap, cred ca handicap accentuat sau grav...Trebuie si o ancheta sociala de la serviciul specializat al primariei(asistenta sociala), referatul medicului care va trateaza, actele medicale(respectiv iesirile din spital), actele de identitate si cererile care trebuie completate.Daca aveti proprietati imobiliare, sunteti scutita de impozit, daca munciti, de impozitul pe salariu, in general sunteti scutita de impozitele datoate statului.In rest, cam suma de care vorbeste si antevorbitoarea mea, iar daca se stabileste ca aveti gradul de handicap grav, primaria de care apartineti trebuie sa plateasca o indemnizatie de 500 de lei pentru insotitor(poate fi si un membru al familiei).
Eu zic, si recomand si Anastasiei asta, sa mergeti si la casa de pensii pentru a vedea daca se poate acorda pensie de invaliditate, apoi cu toate actele enumerate, la Directia de Asistenta Sociala din cadrul DGASPC judeteana(adica directia generala de asistenta sociala si protectia copilului judeteana).Va doresc succes, iar pentru tratamentul bolii as recomanda sectia exterioara de la Nifon a Spitalului Sapoca din Buzau(exista acolo un domn doctor Ionescu Adrian, cu mare experienta in tratarea acestei boli).Mi se pare ca simptomele Dumneavoastra sunt foarte deranjante si de ce sa nu beneficiati de un tratament adecvat, in urma caruia acestea sa se remita?
Stabilizata, boala nu va mai da simptome atata de deranjante cum povestiti!Va doresc multa sanatate si mult succes!
1
13-11-2011, ora 19:38
amalia cristina
Nu este medic/terapeut
amalia cristina
Buna seara, sunt noua pe acest forum si am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta: sotul meu este operat din 2008, in urma acelei operatii i-a fost extirpat un rinichi si pensionat cu gradul 2 de invaliditate.Ne-am interesat de pensie pt handicap si se pare ca ar avea dreptul, se poate?Ce grad i s-ar acorda si despre ce pensie vorbim, ca valoare?Va multumesc
1
13-11-2011, ora 19:50
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Cred ca ar putea beneficia de handicap accentuat, dar nu sunt sigur, asta numai dr nefrolog si medicul expert o stiu!
1
13-11-2011, ora 20:01
amalia cristina
Nu este medic/terapeut
amalia cristina
handicap accentuat este primul grad?Sotul meu se deplaseaza dar nu poate face nimic, as putea sa fiu incadrata eu ca insotitoare la acest grad?Ce pensie i s-ar cuveni/luna?Va multumesc pt rabdare
1
13-11-2011, ora 20:18
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ar fi totusi suta la suta handicap accentuat, daca acea cauza de extirpare ar fi o boala rara sau, Doamne Fereste, o tumora.N-am datele necesare, dar nu e nici terenul meu, eu ma pricep la legislatia specifica bolnavului psihic sau neuro-psihic.
1
13-11-2011, ora 20:29
amalia cristina
Nu este medic/terapeut
amalia cristina
Va multumesc din suflet, intr-adevar a avut o tumoare.Mai am o intrebare, daca ma puteti ajuta: In prezent are cancer(a recidivat de la rinichi)cu metastaze multiple, daca am prezentat la dosarul de pensie cu handicap, investigatii paraclinice, este posibil sa se ia in seama si aceasta boala ?
1
13-11-2011, ora 22:59
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Multumesc pentru raspunsuri mentionez ca ma tratez de 6 luni si ceva cu rispolept consta simptomele sau mai diminuat dar cateodata tot le mai am dar singurul lucru bun este cel putin pentru mine este ca daca la inceput ma speriam teribil de persoanele imaginare pe care le vedeam acum imi dau seama cat de cat ca sunt imaginare si nu mai intru in panica nu mai simt ca imi ia foc capul si nu mai dau cu el de pereti.
1
14-11-2011, ora 20:16
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Amalia,
in acest caz este vorba de handicap grav, necesita insotitor, si va sfatuiesc sa depuneti toate diligentele necesare pentru a beneficia de pensia de insotitor, ma rog, indemnizatie ii spune.Handicapul grav este asa cum ii spune si numele, tot ce poate fi mai rau, cu singura mangaiere ca exista niste bani in plus pentru ingrijire, absolut necesari.
1
14-11-2011, ora 20:18
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Lorenna,
cu siguranta ai fost internata intr-un spital bun, e prea mult daca te intreb care si la ce medic ai fost?
0
29-11-2011, ora 17:24
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Va multumesc la toti pentru sugestiile date dar cred ca nu voi aplica pentru certificat de handicap din simplul motiv caci conform noii legi a asistentei sociale acesta devine pentru multe persoane doar o hartie ce atesta gradul de handicap al persoanei respective.
Din cate am inteles din ce vazut la televizor si citit prin ziar daca o persoana cu handicap indiferent de grad are servici fara sa conteze daca acesta e minim pe economie sau mediu sau daca au pensie de orice tip ( de limita de vartsa, de invaliditate etc) atunci nu vor mai promi alocatia de handicap aceste persoane fiind considerate de 'scumpi si dragi nostri guvernanti' persoane bogate.
De asemenea daca o persoana cu handicap indiferent de grad daca face parte dintr-o familie in care parintii sau copii au venituri salariale acestea de asemenea nu vor mai primit alocatia de handicap sau eventual o vor primi diminuata aceste persoane fiind de asemenea considerate scumpi si dragi nostri guvernanti persoane bogate caci tot din articolele legi reiese ca datoria ingrijiri unei persoane cu handicap revine familiei acesteia.
In aceste conditii consider ca nu merita sa fac zeci de drumuri pentru a obtine documentele necesare incadrarii in grad de handicap nu pentru ca as avea servici dar pentru ca din fericire pentru mine parintii mei au un venit cat de cat nu mare in jur de 900 ron de persoana din care au grija si de mine deoarece sunt sigura ca desi nu au aparut inca normele prin care se spune cat anume trebuie persoana cu handicap sa aiba pe membru de familie sunt sigura ca o vor baga ceva de genul ' nu ai dreptul la alocatie de handicap daca venitul pe membru de familie depaseste 150 ron de persoana daca nu si mai jos.
In aceste conditii dragi prieteni aceasta lege practic desfinteaza orice urma de egalitate intre persoanele cu handicap si persoanele aflat in deplina sanatate si consider ca obtinerea unui certificat de handicap doar pentru al pune intr-o rama de tablou nu merita efortul.
Din fericire fata de trecut desi nus vindecata ma simt mai bine si sper sa pot duce o viata cat de cat normala adica sa am o familie si un loc de munca caci din partea statului roman in ceea ce priveste protejarea drepturilor persoanelor cu handicap nu te poti astepta la nimic bun.
0
19-12-2011, ora 19:27
schiau
Nu este medic/terapeut
schiau
Buna ziua. ma numesc schiau ioan am 23 de ani si sufar de boala lobstein (boala oaselor de sticla) am gradul de handicap grav I accentuat cu insotitor (permanent) si in data de 19-11-2011 am fost chemat la reevaluare is as vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa imi taie gradul sau sa ma treaca intr-un alt grad. mesntionez ca am peste 25 de fracturi si internari si toate internarile le-am pus la dosar.
Astept un raspuns daca se poate.
VA MULTUMESC!!!
1
19-12-2011, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ lorenna

Depune dosarul la comisia de pe langa Primaria de care apartii.
Ai handicap de gradul II. Handicap accentuat.
Indemnizatia este de 234 lei pe luna.
1
19-12-2011, ora 20:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ schiau

Nu are cum sa ti se modifice gradul. Stai linistit.
1
21-12-2011, ora 11:36
schiau
Nu este medic/terapeut
schiau
Eu momentan am gradul I grav accentuat cu insotitor. nu ma pot deplasa pe picioare eu folosesc scaun cu rotile am ama avut peste 25 de fracturi la picioare. eu sufar si de cifoscolioza. daca imi da gradul II inseamna ca ma trece intrun alt grad de handicap
Eu am o boala genetica o mostenesc de la mama care are tot gradul I.
1
21-12-2011, ora 12:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ schiau

Ai aceeasi boala ca si anul trecut.
Boala ta face parte din bolile care dau gradul I de handicap cu insotitor.
Nu s-a schimbat nimic.
Nu ai de ce sa te temi.
Vei avea tot gradul I cu insotitor.

Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca iti doresc.

Clara
1
21-12-2011, ora 12:56
schiau
Nu este medic/terapeut
schiau
Multumesc mult pentru raspuns dar imi este frica sa nu imi taie indemnizatia ca nu mai am cu ce sa ma descurc ca parintii mei si-au luat casa ca stateam la tajul 4 la bloc si nu aveam posibilitatea sa ies afara si am facut un credit la banca si de asta imi este frica. si de asta am vrut sa stiu daca este posibil sa imi taie gradul ca sunt disperat.
Deci pot sa stau linistit ca imi va da acelasi grad?
0
21-12-2011, ora 15:46
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Acelasi grad, cu siguranta, stati linistiti, doar ca este o vanatoare sa mai taie de unde se mai poate, uneori intemeiat.Dumneavoastra beneficiati si veti beneficia in continuare de gradul de handicap grav, cu insotitor, si nu cred ca veti mai fi pus pe drumuri alta data, e doar un context acuma, cand au fost descoperite si certificate de handicap care nu au acoperire medicala.Deci, aveti grija cum ajungeti acolo, la ghiata, daca e cazul, la toate cele.Sarbatori fericite si luminate de Steaua Nasterii Domnului!
1
23-12-2011, ora 11:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ lorenna

Am fost la Primarie si mi s-a spus de acolo ca persoanele cu handicap cu pensii sau salarii au dreptul in continuare la indemnizatia de handicap.
Ieri a fost pe tvr 1 minstrul muncii care a spus ca nu se vor taia din aceste ajutoare.

Doar ca cei care cer mai multe ajutoare (de incalzire, alocatii etc) nu vor mai avea dreptul decat in limita a 500 de lei, suma tuturor acestor ajutoare pe care le primesc de la stat.
1
23-12-2011, ora 22:28
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Eu am auzit la Antena 3 altceva. Am auzit cum ca drepturile persoanelor cu handicap se vor retrage cat de curand deoarece nu mai sunt bani la buget! Indemnizatia de handicap o va primi doar cei care nu mai au nici un altfel de venit !
2
24-12-2011, ora 11:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vorbesc prostii cei de la Antena 3.
Legea deja a fost adoptata.
Cei la Primarie au trimis deja indemnizatiile si nu au modificat nimic.
1
08-01-2012, ora 20:20
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Buna seara.As avea si eu o intrebare.Am schizofrenie paranoida, daca imi depun dosar de pensie de handicap si sunt acceptat daca ma angajez o sa-mi ia pensia sau raman in continuare cu ea?
1
09-01-2012, ora 20:39
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Chiar nu se gaseste nimeni sa-mi raspunda la intrebare please!
1
09-01-2012, ora 20:46
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@cobra5998

Daca te angajezi nu o sa mai poti beneficia si de pensia de invaliditate (din cate stiu eu, ori salariu, ori pensie de invaliditate), dar poti primi in continuare indemnizatia de handicap (asta daca ti-ai facut sau vrei sa-ti faci certificat de handicap). Oricum trebuie sa ai grija sa nu afle angajatorul ca ai sau ca ai avut probleme psihice si cred ca nici de certificatul de handicap ar fi bine sa nu afle.

In fine, sper sa-ti raspunda si cineva care beneficiaza de cele 2.
1
10-01-2012, ora 11:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cobra5998

Indemnizatia de handicap este de 234 de lei pentru boala ta si ti-o da Primaria indiferent daca ai sau nu serviciu.
DecI: se numeste indemnizatie de handicap si nu pensie.
Pensia (pe caz de boala) ti-o poti face doar daca ai lucrat cu carte de munca. Cea mai mica pensie este de 350 lei.
Nu poti avea si serviciu si pensie dar indemnizatie (234 lei) si serviciu, da.
1
10-01-2012, ora 11:50
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Mai am o intrebare.daca imi fac dosar pt indemnizatie de handicap imi trebuie vreo hartie de la medicul de familie? sau contacteaza politia rutiera ca eu am permis de conducere si cu toate ca trebuia anulat la boala pe care o am tot merg cu masina?
1
10-01-2012, ora 12:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cobra

Pentru indemnizatie de handicap iti trebuie copie dupa internarile pe care le-ai avut de-a lungul timpului si referat de stare prezenta de la medicul psihiatru.
Nu stiu daca cei de la primarie anunta pe cei de la politia rutiera sa ti se ridice permisul.
1
10-01-2012, ora 12:06
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Da, o sa iti trebuiasca referat de la psihiatru, psiholog si inclusiv de la medicul de familie. Este foarte posibil sa iti pierzi permisul de conducere.
1
10-01-2012, ora 19:21
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Dragi colegi de forum.daca stiti exact ce hartii imi trebuie sa incep demersurile pt indemnizatia de handicap? bine asta daca o conving pe maicamea sa fac, ea este o persoana dificila si nu stiu daca ma lasa. sa nu o fac de rusine ca iau indemnizatie de handicap.
1
10-01-2012, ora 19:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cobra

Iti trebuie:

a. copie dupa buletin
b. adeverinta de la administratia financiara ca nu ai venit sau daca ai salariu, adeverinta de salariu
c. copii dupa toate internarile pe care le-ai avut pina acum
d. referat cu starea prezenta de la medicul psihiatru care te trateaza.
e. adeverinta care sa confirme boala ta tot de la medicul psihiatru

Suna la Primaria de care apartii, afla unde e comisia de handicap si te duci la ei, cu buletinul, sa te programezi.
De la comisie ti se da o lista cu toate aceste documente de care ai nevoie pentru a obtine indemnizatia.

Tu practic nu trebuie decat sa te duci sa depui dosarul cu actele care dovedesc ca ai o boala.
Nu e nimic foarte greu.

Mama ta nu are de ce sa se supere. O boala nu este o rusine.
Nu e vina ta ca te-ai imbolnavit.

In plus, vei avea dreptul si la transportul gratuit in orasul in care locuiesti (daca esti din Bucuresti si pe RATB si pe metrou) si la 6 calatorii cu trenul la clasa a II-a dus intors pe an.

Plus ca daca inca nu lucrezi, pe baza certificatului de handicap vei avea asigurarea medicala gratuita.
Adaugă un comentariu / răspuns
83 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •