gonoree a invins doxiciclina

23-11-2010
razvan8319
Nu este medic/terapeut
razvan8319
Buna ziua,

In urma cu ~ 1 luna am fost diagnosticat in urma examenului secretiei uretrale cu uretrita cronica provocata de gonoree (nu am avut simptome deloc, doar o secretie foarte discreta dar fara dureri/arsuri/mancarimi)
Mi s-a prescris tratamentul cu cefort injectabil 500 mg intramuscular in doza unica si doxiciclina de doua ori pe zi timp de 10 zile. Dupa ce am terminat tratamentul am observat ca acea secretie discreta este in continuare prezenta. Am asteptat 10 zile dupa ce am terminat tratamentul si am facut din nou examenul secretiei uretrate si iar mi-a iesit "relativ frecventi coci G dispusi in diplo burati pe celulele epiteliale".
Rog un medic sa-mi recomande ce trebuie sa fac in continuare. Sa fac o antibiograma pentru gonoree? Ce sanse am sa tratez aceasta boala daca bacteria este rezistenta la doxiciclina?
4 comentarii
0
28-11-2010, ora 20:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

Consultaţi un medic urolog pentru a fi examinat.
Cel mai probabil vi se va face o urocultură şi o antibiogramă, în principal, ambele analize fiind necesare pentru stabilirea conduitei medicale care va conduce la vindecarea dvs.
_


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
0
29-11-2010, ora 08:34
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Multumesc pentru raspuns!

Am o programare la o clinica privata de analize pe miercuri.
Cei de acolo mi-au recomandat o cultura din secretie uretrala + antibiograma. Am inteles ca unele tulpini de gonoree sunt rezistente la unele antibiotice si aceasta antibiograma ma va ajuta foarte mult la urmatorul tratament.
Acum imi este putin frica deoarece nu am avut simpome si cine stie de cand am aceata boala mizerabila, mai mult nu stiu de la cine as fi luat aceatsa boala pt ca nu am fost in viata mea la prostituate sau alt gen de femei usoare.
0
29-11-2010, ora 08:43
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
se cunoaste ca nu mi-am baut cafeaua...am crezut ca este subiectul deschis de mine, seamana izbitor cu al meu http://forum.romedic.ro/prod/Uretrita__034158.html
Razvane la mine trei laboratoare mi-au dat trei rezultate diferite. Ba candida, ba ca nu am nimic...ba ca am gonoree.
0
29-11-2010, ora 17:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Paul_84,

Mă bucur că v-am putut fi de folos, chiar dacă nu am postat niciun răspuns în cadrul topicului deschis de către dvs.
Vă înţeleg confuzia, staţi liniştit!
_
Mergeţi la acea clinică, faceţi-vă analizele respective, consultaţi-vă cu medicul dvs. curant şi luaţi tratamentul prescris cu credinţa că totul va fi bine. Condiţia medicală de care suferiţi poate fi tratată cu brio, în ciuda faptului că unele tipuri de tratament nu au rezultatele pozitive scontate, pe fondul insensibilităţii Neisseriei g. la unele antibiotice de elecţie (Neisseria gonoree este agentul patogen care produce boala denumită blenoragie, adică gonoree, el fiind destul de frecvent rezistent la acţiunea celor mai frecvente antibiotice prescrise).
_
Renunţaţi la FRICĂ, pentru că frica este un sentiment care poate denatura foarte mult eficacitatea tratamentului, asta datorită faptului că produce autosugestii negative, printre altele.
_




Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  • Vaccinul meningococic s-a dovedit a fi rentabil în protejarea bărbaților împotriva gonoreei
  •