Gonartroza bilaterala - Ce se poate face si ce costuri presupune?

55 comentarii 1 2
0
12-12-2009, ora 19:16
danabuta
Nu este medic/terapeut
danabuta
Buna seara domnule doctor Marius Uscatu,
ma adresez dumneavoastra cu rugamintea de a-mi raspunde la urmatoarele intrebari: operatia de protezare ( indicatie stabilita de medicul ortoped de aprox. noua ani) reprezinta totusi o solutie pentru gonartroza bilaterala in cazul unei femei de 65 ani, 1.60m si 120 kg, diabetica si hipertensiva si care in prezent se mobilizeaza doar prin casa cu mare greutate si are dureri greu suportabile si greu controlabile data fiind patologia asociata? Am inteles ca principala contraindicatie este obezitatea cu efectele de suprasolicitare si scurtatre a vietii protezei si as vrea sa stiu ce alte complicatii care pot surveni.
Evident am luat in calcul o perioada de recuperare mai mare decat in cazul unei persoane normoponderale si doresc sa stiu daca gresesc atunci cand consider ca aceste riscuri pot fi sau ar trebui sa fie asumate avand in vedere perspectiva totalei imobilizari la pat.

Cu deosebit respect,
Dana Buta
0
31-12-2009, ora 20:11
rosca valeriu
Nu este medic/terapeut
rosca valeriu
buna seara dl doctor Marius Uscatu - am 31 de ani, 1, 88 inaltime, 90kg.De cativa ani4 sau 5 simt ceva in soldul stang, dar nu este durere, ma jeneaza mai mult, insa de cateva zile a inceput sa ma doara dar nu tare simt disconfort cand invart piciorulsi cand nu fac nimic tot parca simt disconfortul acela. Unde trebuie sa ma duc sa vad ce am, la ce tip de doctor-ortoped? sau e mai bine sa ma duc sa-mi fac un RMN ca e mai eficient si se vede mai bine.Va multumesc mult si la multi ani!!!
0
01-01-2010, ora 10:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In orice situatie demersurile incep printr-un control la ortoped. Examinarea clinica nu poate fi inlocuita de un RMN, si in principiu investigatiile debuteaza prin examene radiologice.
Prin urmare, consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-02-2010, ora 13:20
Pcamita
Nu este medic/terapeut
Pcamita
Buna ziua.Profit si eu de amabilitatea dv si va rog sa ma ajutati cu o informatie.Tatal meu, acum in varsta de 84 de ani, a fostdiagnosticat acum 6 ani cu gonartroza.Fiind si cardiac nu are voie sa faca nici fizioterapie, sau cel putin asa ni s-a spus. Totusi trebuie sa existe o solutie si pentru astfel de cazuri, deoarece in timp durerile devin atroce. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Mai este posibila o interventie chirurgicala sau de alta natura la aceasta varsta?
0
23-02-2010, ora 16:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate solutiile sunt strict limitate: antiinflamatorii, balneoterapie, chirurgie.
In principiu interventia este posibila, insa avizul final il va da ortopedul care il va opera, impreuna cu anestezistul care va cuantifica gravitatea afectiunii cardiace.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-02-2010, ora 15:25
Pcamita
Nu este medic/terapeut
Pcamita
Buna zua si multumesc mult pentru promptitudinea cu care ati raspuns mesajului meu de ieri..
Deoarece nu stiu de unde sa incep toata actiunea, va rog tot pe Dv. sa imi indicati o traiectorie de urmat pentru a intra cu tatal meu in sistem. Precizez ca suntem din Brasov, am vazut ca si Spitalul Judetean Bv este inscris in baza de date RNE. Dar avand in vedere multiplele probleme-varsta, afectiunea cardiaca- as prefera o investigare, diagnosticare si solutionare la Bucuresti. aca ar fi posibil la Dv sau la cineva recomandat de Dv. Cum reusim aceasta ? Care sunt formalitatile legale necesare ? Sau daca exista o sursa de informatii pe Internet, va rog sa-mi spuneti pe ce www sa intru.
Va multumesc din nou pentru amabilitate.
0
24-02-2010, ora 16:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista vreo 10 clinici de ortopedie din Bucuresti unde se poate efectua o operatie de endoprotezare.
Scrieti-mi pe mail, in privat, si va voi da mai multe detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-03-2010, ora 20:27
vorlon
Nu este medic/terapeut
vorlon
Buna seara Doamna Mihaela Chira

Ati mentionat ca mama Dumneavoastrei a fost operata cu coxatroza (si tatal meu are aceeasi probleme). Si mar interesa cum se simte dupa operatie si care sunt effecte negative.
Multa sanatate
Cu stima
Szabo Zsolt
0
08-09-2010, ora 20:05
picasa
Nu este medic/terapeut
picasa
Buna seara Domnule Doctor Marius Uscatu, am fost diagnosticat cu gonartroza bilaterala la ambi genunchi, am urmat tratament cu antiinflamatoare, syno tab si fizioterapie, nu m-au ajuta deloc.Mi sa sugerat sa fac infiltratii, cite 3 la un picior nu stiu ce sa fac, poate imi dati niste sfaturi, am 34 ani 1, 76msi 114 kg.
0
12-09-2010, ora 18:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In situatia D-voastra exista absolut un singur remediu: normalizarea greutatii. La greutatea D-voastra articulatiile sunt solicitate de 5-10 ori mai mult decat la un normoponderal.
Oricate infiltratii veti face, nu veti reglementa situatia. Antiinflamatoarele au un efect pur simptomatic, ameliorand doar temporar durerea.
Prin urmare, solutia este scaderea solicitarii mecanice a articulatiei prin normalizarea greutatii si evitarea eforturilor fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-09-2010, ora 21:26
picasa
Nu este medic/terapeut
picasa
Buna seara si multumesc ca ati raspuns solicitari melei, totusi trebuie sa mai continui tratamentul cu syno tab sau nu?Acum fac cele 3 infiltratii cu hyalgan si ma simt mai bine, am inceput si lupta cu kilogramele.Mii de multumiri.Cu stima.
0
13-09-2010, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu sunt total impotriva tratamentului practicat de D-voastra, ca fiind total inuti, costisitor si teribil de riscant.
Eu sunt total pentru normalizarea greutatii catre 60, maxim 70 kg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-09-2010, ora 12:09
picasa
Nu este medic/terapeut
picasa
Buna ziua, multumesc pentru sfaturi, ce tratament imi recomandati pentru ameliorarea durerii, poate ceva naturist, stau intro zona muntoasa cu clima mai umeda, in nordul MOLDOVEI.Mii de multumiri.Cu stima.
0
14-09-2010, ora 17:04
cimaanca
Nu este medic/terapeut
cimaanca
Stimate Domnule Doctor,

Mama mea, in varsta de 75 ani, o persoana supraponderala: 1.56 inaltime, 82 kg are gonartroza la ambii genunchi.

Am citit raspunsurile de mai sus si inteleg ca multe optiuni nu sunt. Mama are si alte afectiuni si are insotitor permanent. Va rog sa ma sfatuiti, daca se poate, ce varianta e cea mai buna pentru ea, pentru ca are dureri f. mari (se trezeste noaptea din cauza lor). Eu nu as opta pentru proteza - am inteles ca recuperarea post operatorie e foarte lunga si grea si pentru ea, care e dependenta de insotitor e o problema in plus. Infiltratiile inteleg ca trebuiesc repetate la cca. 6 luni. Nu ar fi o problema acest lucru, dar nu stiu unde sa ma adresez pentru a ma lamuri total si a alege varianta cea mai buna. Nu am inteles de pe acest forum daca dumneavoastra efectuati acest tip de interventii sau unde am putea beneficia de o consultatie.
Cu respect,
Anca Ciobirca
0
14-09-2010, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu personal nu ma ocup direct decat de Glezna si Ante-Picior, prin urmare nu va pot ajuta pentru o problema a genunchiului.
Cred ca am repetat de neunumarate ori pe acest forum: exista o solutie spectaculoasa, cu eficienta incontestabila, extrem de simpla, neinvaziva si totalmente gratuita, dar pe care D-voastra nici nu o luati in considerare. Este vorba despre normalizarea greutatii, adica macar spre 55 kg.
Rezultatele sunt cu adevarat spectaculoase: gonartroza persista, dar confortul vietii cotidiene creste fabulos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-09-2010, ora 12:39
cimaanca
Nu este medic/terapeut
cimaanca
Multumesc pentru raspuns, Domnule Doctor.
Precizez ca nu am exclus deloc varianta scaderii in greutate a mamei, insa problema nu e simpla: din cauza durerilor de la genunchi, mama se deplaseaza destul de putin, desi iese in fiecare zi la o plimbare de cca. 30 minute. Din cauza altor probleme de sanatate ia tratament la care este mentionat ca reactie adversa cresterea in greutate. Alimentatia ei este una echilibrata, nu mananca mult, dar factorii mai sus mentionati o impiedica sa slabeasca foarte mult. Am discutat cu medicul ei curant problema cresterii in greutate, i-am schimbat tratamentul, a mai pierdut din Kg, dar nu sunt sperante sa ajungem la o greutate normala si nici sa intrerupem tratamentul nu putem. Oricum, aceasta problema a greutatii nu se rezolva in cateva luni, iar durerile ei sunt aproape insuportabile. Are vointa si face miscare zilnic, atat cat ii permite sanatatea, dar eu caut o solutie pentru aceste conditii. O scadere in greutate de cca. 30 kg creeaza dezechilibre si persoanelor sanatoase daca se produce brusc. Eu caut o solutie de ameliorare a durerilor in aceasta perioada de cca. 1 an in care vom incerca reducerea greutatii cat mai mult posibil fara provocarea altor dezechilibre.
Daca credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc anticipat.
0
16-09-2010, ora 12:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti dreptate, insa partial:
- nu lipsa miscarii mentine supragreutatea, ci o alimentatie necorespunzatoare. Este absolut iluzoriu sa credeti ca se poate slabi prin miscare. Doar dieta contribuie 99, 99% la slabire.
- nu tratamentul, indiferent care ar fi natura acestuia, determina surplusul ponderal, ci o alimentatie dezechilibrata, in sensul ca, indiferent cat de putin ar manca, ceea ce manca este superior necesarului, iar surplusul se depune.
- din pacate nu prea exista solutii, in afara tratamentului antiinflamator periodic si balneo-fizio-terapic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-09-2010, ora 12:19
cimaanca
Nu este medic/terapeut
cimaanca
As dori sa ma mai lamuresc in privinta unui lucru: din raspunsurile anterioare inteleg ca nu sunteti adeptul tratamentului cu infiltratii cu lichid. Va rog sa imi explicati care sunt inconvenientele si de ce sunteti rezervat in privinta acestei solutii.
Multumesc mult pentru ajutor.
0
17-09-2010, ora 20:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aceste infililtratii sunt cvasi-inutile, dar au riscuri mari pentru ca introduc o substanta straina intr-o articulatie. Am vazut numeroase inflamatii si chiar infectii articulare dupa aceste infiltratii, ca si depuneri cristaline ce agraveaza artroza preexistenta.
Ele ofera iluzia unui confort, si mai iluzia unui potential tratament care sa inlocuiasca adevarata problema, si anume scaderea ponderala.
Se adauga si costul exorbitant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 20:38
patricia_ciucur
Nu este medic/terapeut
patricia_ciucur
Buna seara Domnule Doctor Marius Uscatu.
Am 37 ani, inaltimea 1, 60 şi 68 de kg. Am picat din senin acum 2 saptamani pe piciorul drept si mi l-a pus in ghips o saptamana spunandu-mi ca am gonatroza pe baza de reumatism. Dupa ce mi-a scos ghipsul am facut radiografie la genunchi pentru a vedea daca intradevar am gonatroza. Medicul de la radiografie mi-a dat urmatorul rezultat: Osteofite incipiente pe fata posterioara a rotulei; osteocondensare subcondrala la nivelul platoului tibial în 1/2 internă bilateral şi pe fata posterioara a rotulei; spatii articulare pastrate.
Va rog frumos sa-mi spuneti care este rezultatul in termeni populari si care ar fi tratamentul ?
0
30-05-2011, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va voi raspunde punctual:
- nu exista in medicina "gonatroza pe baza de reumatism". Gonartroza reprezinta distrugerea treptata a cartilajului articular, datorata supraincarcarii mecanice (ocupatie, sport, obezitate) sau post-traumatice (dupa traumatisme importante sau fracturi articulare ale genunchiului.
- semnele radiologice descrise de catre radiolog sunt derizorii si reprezinta numai semne indirecte de artroza. Ceea ce conteaza este grosimea cartilajului articular, axele biomecanice etc etc.
- tratamentul depinde in mare masura de examenul clinic local, de marimea suferintei, de ocupatie si sporturi practicate etc etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-09-2011, ora 20:18
ctino
Nu este medic/terapeut
ctino
Cu tot respectu limi permit sa adaug la aceste comentarii ca rezultate foarte bune se obtin folosind produse pe baza de, , ALOE VERA, ,
Imbogăţit, Gelul Stabilizat de Aloe Vera cu sulfat de glucozamină şi sulfat de condroitină, două substanţe de origine naturală, cu rol în menţinerea mobilităţii şi bunei funcţionări a articulaţiilor. Mai mult, s-a adăugat vitamina C şi MSM, o sursă primară de sulf biodisponibil de care organismul are nevoie pentru menţinerea integrităţii ţesuturilor conjunctive şi buna funcţionare a articulaţiilor.
Gel Stabilizat de Aloe Vera (suc) contine: sorbitol, concentrat de suc natural de portocale (aromă), fructoză, sulfat de glucozamină, sulfat de condroitină, aromă naturală de portocale, metil sulfonil metan (MSM), acid ascorbic (antioxidant), acid citric, sorbat de potasiu (pentru menţinerea aromei), benzoat de sodiu (pentru menţinerea aromei), tocoferol (antioxidant). Conţine cochilii de crustacee (crevete, crab, homar).
La fel ca în cazul altor produse din aceeasi gama, aceste substanţe nutritive provin din surse naturale, fiind complet lipsite de toxicitate.
Intrucit nu am voie sa fac puplica firma producatoare, vreau sa fa spun ca am vazut multe cazuri aproape vindecate sau mult mai mult ameliorate
Cu stima Oprea C.
0
22-09-2011, ora 18:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este optiunea D-voastra sa faceti reclama acestor produse.
Din experienta mea, inca nu am vazut sau citit undeva in literatura mondiala despre vreun caz de gonartroza "vindecata". Artroza reprezinta distrugerea cartilajului, care este definitiva si nu reversibila (curabila).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
03-01-2012, ora 15:28
203
Nu este medic/terapeut
203
buna ziua domnule doctor.am 39 de ani si am gonartroza la genuchiul drept am 117kg 1/76analtime.vreau sa va intreb daca este recomandat sami pun proteza la varsta mea si la greutatea pe care o am.care sunt riscurile la care ma supun daca imi pun proteza. va multumesc mult si astept raspuns la revedere
0
03-01-2012, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gonartroza este datorata obezitatii grave.
Puteti pune proteza numai dupa 50-60 de ani si oricum este exclusa protezarea pana nu ajungeti la 70-75 kg, datorita complicatiilor enorme si, finalmente, totalei inutilitati a protezei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
55 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: