gonartroza, mi s-a spus ca trebuie sa slabesc

07-12-2005
juridic
Nu este medic/terapeut
juridic
Buna ziua!
Am fost diagnosticata cu gonartroza, dar nu am primit un tratament, ci mi s-a spus ca trebuie sa slabesc. Am facut trei reprize cu tratament de la Walmark, luand artrostop rapid (trei cure de cate 2 luni). Ma dor tare genunchii, mai ales la urcat si coborat trepte. S-au si deformat putin genunchii s-au latit. Mi s-a spus ca mi se degradeaza cartilagiile de la genunchi.
Va rog sa imi dati un sfat, sa imi recomandati ceva sa nu mai suport atat durere.
Va multumesc anticipat!
Roxana P.
5 comentarii
0
07-12-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Intr-adevar greutatea joaca un rol major in aparitia, intretinerea acestei boli si dezvoltarea de complicatii. Este bine sa luati tratamente pentru hranirea cartilagiilor, eventual sa faceti diverse proceduri fizioterapice pt. calmarea durerilor, dar nu neglijati si scaderea in greutate - este esentiala pt. aceasta boala. Multa sanatate!
0
21-03-2006, ora 00:00
ochelarista
Nu este medic/terapeut
ochelarista
se amesteca in parti egala:miere, mustar(cu hrean}, sare si bicarbonat.Se amestek si se unge zona, dupa care se acopera cu o folie de plastic, o fasa si un fular mai gros.Se mentine peste noapte, iar dimineata se spala cu apa calda.Se reia de cate ori este nevoie.SANATATE si sa auzim de bine!
0
31-05-2006, ora 00:00
michi
Nu este medic/terapeut
michi
Am 71 de ani si sufar de gonartroza de 3 ani.Durerea de genunchi a aparut brusc, intai la unul si apoi la celalalt.Radiologic sunt in stadiul 3 si mi s-a propus proteza de genunchi.Incerc sa evit operatia din cauza recuperarii lungi, una peste alta un an pt.ambii grenunchi, -ceeace e mult la varsta mea.Am reusit sa diminuez durerile astfel;2cure/an fizioterapie, artrostop plus sau rapid NONSTOP desi prospectul cere pauze de 2-3 luni, 10 zile/l un antiinflamator nesteroid de ex.aulin sau celebrex, etc dar si mai bine seara, cam la 2 zile un supozitor de diclofenac sub protectie de omeran sau ranitidin.Esta a treia luna de cand am aplicat pe fiecare genunchi cate un dispozitiv de reechilibrare energetica Ancu Dinca si chiar daca ar fi placebo s-a diminuat f.mult redoarea(intepenirea articulatiilor) si durerea.Cu exceptia scarilor pe care le urc si cobor greu, ma deplasez distante relativ lungi aproape fara dureri.Din pacate, fiind limitata cu efortul fizic nu pot slabi(76 kg la 1, 5 m indiferent ce regim al;imentar as tine.Rog ajutati-ma saot slabi fara exercitii fizice MICHI
0
30-01-2014, ora 11:05
marianstolo
Nu este medic/terapeut
marianstolo
Mama mea are 84 de ani, 2 infarturi, atac vascular cerebral in 2006 si multe alte probleme, printre care si artroza la ambii genunchi in stadiul terminal. Abia mergea prin casa, pe la baie si atat. Am luat legatura cu dr Andrei Ioan Bogdan in speranta ca poate facem ceva pentru ea. Medicul ne-a explicat ca operatia de inlociure a articulatiei nu se poate face si i-a facut o injectie in fiecare genunchi pe care le-a suportat foarte usor. Ii este mult mai bine acum, merge mai mult, tot in casa dar nu mai foloseste cadrul si se poate odihni. Va recomand sa faceti astfel de proceduri pentru ca va imbunatatesc viata!
0
17-10-2016, ora 17:51
niki25
Nu este medic/terapeut
niki25
Pt Miki, am slabit 2kg in cateva zile, intre 200g si 600g zilnic. Mananc 3 mese zilnic si 3 gustari mereu la aceeasi ore. E important sa nu te infometezi, mananca ce iti place in cantitati mici, elimina grasimile si dulciurile, paine 2 felii pe zi sau deloc daca poti, gustarile la mine sunt fructe-o para sau cateva boabe de strugure. Poti sa mananci carne cam cat palma ta, fripta sau fiarta. Ai grija ce asocieri faci! Mananca incet, nu manca dupa ora 19.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: