gonartroza - recomandari

11-01-2010
crist_1608
Nu este medic/terapeut
crist_1608
Buna ziua,
as avea si eu o rugaminte mama mea a avut dureri mari la genunchiul drept (nu putea sa il mai miste deloc) in urma radiografiei s-a constatat ca este gonartroza i s-a prescris ceva medicamente urmand ca dupa ce se desumfla genunchiul sa revina pt a i se face trei injectii in genunchi (una pe saptamana) medicul nu a zis denumirea lor ci doar ca sunt f. scumpe si nu se pot procura din farmacii si ca vor fi administrate de dansul.Sa fie vorba despre sinovial?si va rog sa imi spuneti ce se recomanda in astfel de cazuri?
Va multumesc din suflet si va doresc o zi placuta!
Cu stima si respect
Cristina Arseni
7 comentarii
0
11-01-2010, ora 13:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In cazul gonartrozei exista vreo 3 solutii importante:
- abstentia chirurgicala, respectiv tratament conservator: antiinflamatorii, balneoterapie, kineto-terapie in statiuni de profil. Injectiile intraarticulare mentionate au un obiectiv seducator, insa raportul cost/beneficiu este dezamagitor (cost exorbitant, rezultate modeste).
- interventii de amploare moderata: emondaj articular (indepartarea osteofitelor), osteotomii tibiale pentru repozitionarea axului biomecanic.
- interventii de endoprotezare (inlocuirea articulatiei cu o proteza metalica interna). Aceasta interventie trebuie rezervata la o anumita varsta si numai in cazul durerilor importante si impotentei functionale marcate (mers dificil).
Totul trebuie evaluat de catre un chirurg ortoped cu experienta in tratamentul gonartrozei. In toate situatiile prezenta obezitatii este un factor peiorativ important, ce reprezinta uneori o contraindicatie absoluta pentru endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-01-2010, ora 18:04
crist_1608
Nu este medic/terapeut
crist_1608
Va multumesc mult pt raspuns, as vrea sa va intreb nu exista cumva si ceva tratament naturist?
Mama mea are varsta de 64 ani si 80kg.
O zi placuta in continuare,
cu stima,
Cristina Arseni
0
11-01-2010, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa cum va precizam din posibilitatile terapeutice posibile, nu exista un tratament "naturist" eficace.
Fireste, nu putem eluda o componenta fundamentala, cea "placebo", motiv pentru care orice tratament poate avea o oarece eficacitate, inclusiv cele "naturiste".
Este esentiala normalizarea greutatii, insa absenta careia orice tratament este iluzoriu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2010, ora 11:16
crist_1608
Nu este medic/terapeut
crist_1608
Buna ziua,
multumesc pt raspuns, mama mea a luat hotararea de a face totusi un set de trei injectii(asta a fost hotararea ei..) i s-a recomandat de catre medic fermathron vineri i s-a facut prima injectie dar din pacate durerea este mare si nu mai poate pune picorul in pamant deoarece sufera mult.
Intrebarea mea este posibil oare ca dupa prima injectie sa continuee durerile?nu trebuia sa se simta o atenuare..cat de mica..
Va multumesc si va doresc o duminica placuta!
Cu stima
Cristina Arseni
0
07-02-2010, ora 12:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va respect decizia, dar va avertizasem: aceste tratamente au, in cel mai bun caz, un efect pur simptomatic, de reducere a durerii.
Este esentiala normalizarea greutatii, insa absenta careia orice tratament este iluzoriu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-11-2010, ora 16:04
Poseidon
Nu este medic/terapeut
Poseidon
Buna ziua,

Am 31 de ani, fac foarte mult sport si recent am fost diagnosticat cu gonartroza. Din fericire, durerile sunt rare si de mica intensitate.
Dr mi-a recomandat piascledine 300, am cautat si am vazut ca este tratament adjuvant pentru durerile artrozice. Intrebarea mea este daca l-a incercat cineva de aici si daca este multumit.
0
26-11-2010, ora 23:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Inca nu s-a descoperit un tratament al artrozei nicaieri in lume, fireste in afara protezarii articulatiei.
Singurul tratament rezonabil este oprirea totala a sporturilor, mai ales a celor agresive: jogging, foot-ball, arte martiale etc.
Doar asa veti temproiza evolotia distrugerii articulare prin procesul artrozic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •