gluconolactat cu calciu si magneziu

23-05-2013
azx
Nu este medic/terapeut
azx
Va rog ajutati-ma sa gasesc pe undeva acest medicament ! GLUCONOLACTAT CU CALCIU SI MAGNEZIU ! ( fiole injectabile ) s-au un inlocuitor, multumesc !
9 comentarii
0
23-05-2013, ora 14:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu se mai produc sub aceasta forma si combinatie. Gasesti fiole de gluconat de calciu.
Nu se mai produc pentru ca studiile arata ca magneziul si calciul in aceasta formula se cam anihileaza reciproc, deci nu prea au niciun efect. Chit ca senzatia noastra era una chiar buna!
Sanatate!
0
23-05-2013, ora 14:13
azx
Nu este medic/terapeut
azx
Intradevar m-am simtit foarte bine dupa tratament, gluconolactatul cu calciu se face tot intramuscular ? ms
0
23-05-2013, ora 14:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Se poate si intravenos si intramuscular. Gluconat, fara lactat.
0
23-05-2013, ora 14:23
azx
Nu este medic/terapeut
azx
puteti sa-mi spune-ti perioada de administrare sau cum il folositi d-voastra ?
0
23-05-2013, ora 14:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Normal ar fi sa iti faci intai analiza sa vezi daca ai lipsa de calciu si de magneziu si in functie de asta sa iei. Cu atat mai mult, sa zicem, daca ai predispozitie sa faci "nisip" sau "pietre" la rinichi. Dar de intretinere poti lua 2-3 zile cate o fiola si apoi pauza 10. Iti spune si farmacistul daca intrebi.
Pentru magneziu, daca nu ai predispozitie la infectie urinara, poti lua magne b6 fiola. Se poate bea (buvabila).
0
23-05-2013, ora 14:34
azx
Nu este medic/terapeut
azx
va multumesc foarte mult !
0
05-08-2013, ora 16:54
geniest
Nu este medic/terapeut
geniest
Cel mai bine ar fi, ca inainte de a va injecta gluconat de calciu, sa faceti analiza 25-OH Vitamina D. Degeaba luati calciu daca nu stati bine cu vitamina D, nu o sa-l asimilati. Am avut surpriza sa constat ca sunt mult sub limita inferioara a intervalului de normalitate si aveam indicatie de calciu 10 zile/luna.
0
11-08-2013, ora 20:59
azx
Nu este medic/terapeut
azx
Multumesc mult !
0
22-11-2016, ora 03:13
Nicoleta588
Nu este medic/terapeut
Nicoleta588
Gluconolactat de ca si mag nu se mai fabrica in Romania, din cate am auzit nici nu se va mai fabrica vreodata, si eu caut disperata dar nu am ce sa fac..stiu ca era f bun si ca doar cu el puteam trata..vestea buna este ca exista magneziu intramuscular si calciu tot intramuscular de la braun..luati asa si le faceti impreuna sau separat.Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.