glioblastom multiform in urma unui RMN

10-04-2011
Adrianmac
Nu este medic/terapeut
Adrianmac
buna,
mama mea a fost diagnosticata cu glioblastom multiform in urma RMN, are 80 ani si probleme cu inima, nu stiu daca la varta ei o mai ajuta operatia pentru ca am inteles ca se reface foarte repede, intrebarea este daca ar putea face radioterapie fara sa se mai opereze, si deci fara biopsie, sau daca mai exista si alta varianta
multumesc
3 comentarii
0
10-04-2011, ora 22:59
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, offff, multa durere, nu va pot spune decat ca este o boala f.grava.medicul care o ingrijeste va hotara conduita terapeutica, greu de decis..va doresc putere sa puteti trece peste ce va urma..
0
07-02-2012, ora 16:12
h afzali
Nu este medic/terapeut
h afzali
buna ziua tuturor, condolantele mele de nespus celor care si-a pierdut dragi, din pecata am aflat despere acest forum cam tirziu dar totusi, am avut ultimele 13 luni a vietii mele cosmar asa ca intieleg pe toti, sotia mea are sau mai bine zis a avut glioblastom multiform non mithilic, pe partea stinga frontal, am zis si stitii ca e ultimul tip care nu primeste nici chimio nici radioterapie. in 15 1 2011 sa depistat am fost la baltasa buc pt un contorol banal si nsa depistat ce are si de atunci a inceput cosmar. a fost semi operat de catre un medic foarte bun, am fost teratat si eu si sotia ca...eu fiind stomatolog si iranian, dar. in mijlocul operatie am fost trimis ca sa comper ce are nevoie la operatie lucru pe care am realizat abia astazi cum oare cu creierul deschis au asteptat pina cina am ajuns eu...dupa cea au zis ca a fost mare si au scoso pe tot, intradever la foia de externare scrie ablatie total, care ma depeseste ce mai poate insemna pt uni chirurg acest temen, pt ca dupa 3 saptamin nam trezit cu tumora de 4, 7 cm.am fost de fata cu sotia care ichipuii ce stare a avut, acuzat ca mam neglijat si nu am inceput imediat radioterapia si tumora a crescut. nu am zis nimic nimenuia pina astaz. am fost de asemena mintit si telherit de catre prof. anghel rodica si gral medical care sint mina in mina, pina la urma am ajuns in hannover la prof samii.a fost operat pe 11 martie 2011, toul afost bine am si vazut ce inseamna ablatie total. am mers in fie care 3, 3, lun la contorol totul mergea bine pina decembrie anul terecut ca i-a fost reu si a facut prima criza ne inteleas de care medicii dupa care sa facut bine din nou. pina 3 1 2012 cind am mers la apatrela contorol care mam socat nu nomai eu cu totii, tumora crescusere aproape tresferul lobul sting si oparte a lobul derept care intro data sa schimbat stara ei nici nustiam daca ajung pina romania. dr samii azis ca nu samai poate opera si sa fiu tare si sa ma pregatesc pt... ea a inceput o semi pareza partea derepta de sus pina jos dintro date, nu pera a mai avut cotorl fizic de a supra ei, nu sa mai puta vorbi sa confunda aproape totul.. Dar cu voia DUMNEZEU va spun cum am promis ca nu o las sa pierde sa si intemplat minunea,. nu va vine sa credetii. Incepend cu 15 ianuarie 2012 exact de ziua care am facut prima operatie in romani am inceput un terapie cu ea de a treia zi a inceput semne de schimbare si a 12 a zi de terapie mam simsit ca mam nascut inca o date nu va vine sa credetii sotia mea a inceput recuperarea cea ce a pierdut, peste 85% vorbirea si 95% functiile vitala.da e o minune nu va vine sa credetii.
0
07-02-2012, ora 17:35
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
va doresc ca Bunul Dumnezeu sa aibe grija de voi pe mai departe.MULTA SANATATE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: