glioblastom

28-07-2011
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
Buna ziua,
Mama mea in varsta de 58 de ani a fost operata in data de 10.07.2011, avand o tumora frontal dreapta la Spitalul Bagdazar-Arseni in Bucuresti de dr. Ciubotaru si dr. Vasilescu, fiind diagnosticata cu glioblastom. Ramanand cu o alta tomora inoperabila, mult mai mica, localizata in trunchi. Cum am putea face rost de vaccinul care am inteles ca ar prelungi mult mai mult sansa la viata? Vom incepe in maxim 2 sapt radioterapia la Gral Medical in Bucuresti, concomitent cu Temodalul. Am auzit de CYBERKNIFE in Turcia, cine a ajuns acolo? Cat de eficient este? Am citit de ceaiul ESSIAC din Canada cum l-am putea obtine si cat de eficient este?
Mama mea pana la aceasta varsta nu a suferit de nicio boala, brusc fara nici o reactie am facut CT si RMN si au aparut cele doua tumori. Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde pt a-i prelungi cat mai mult viata alaturi de noi!
15 comentarii
0
28-07-2011, ora 16:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate o tumoare inoperabila preteaza la un prognostic nefast, cu o speranta medie de supravietuire nu foarte mare, de ordinul lunilor. pot fi mai multe, pot fi mai putine, asta depinde si de gradul glioblastomului. tratamentul cu iradiere concomitent cu temodal este standard, apoi temodal in monoterapie. are un beneficiu asupra prelungirii supravietuirii si calitatii vietii. ciberknife se face si la bagdasar - bucuresti si sunt sigur ca si prin alte locuri prin tara. despre ceaiul essiac si mai stiu eu ce tratamente naturiste/alternative, cu cuvinte de genul asta cum ar fi "ceai" sau "salata" sau "extract de"... dovezile ca ajuta la ceva mai mult decat apa chioara sunt inexistente.
mult noroc !
0
31-07-2011, ora 23:30
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
Ce parere aveti despre NICOLIT?
0
01-08-2011, ora 18:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e un produs fara nici un fel de eficienta, pana la proba contrarie. cate un pacient care "jura cu mana pe inima" ca s-a simtit bine de la el, sau pentru care jura altul, care eventual i-a mai si recomandat sau chiar vandut respectiva chestie, nu reprezinta proba! chiar si mai multi pacienti de genul asta.
0
15-09-2011, ora 16:23
NicollT
Nu este medic/terapeut
NicollT
Radiochirurgia Cyberknife posibilitatea de a trata multe tumori maligne, inclusiv unele considerate a fi inoperabile sau netratabile cu ajutorul chirurgiei invazive. Se face si in Hamburg Germania la "Strahlenzentrum Hamburg".

Multa sanatate!
0
15-09-2011, ora 21:24
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
Multumesc frumos!
A inceput deja de 5 saptamani radioterapie la Clinica Gral din Bucuresti unde au un aparat achizitionat la sfarsitului lui 2010, la fel de performant ca si cele din afara. In acelasi timp ia si TEMODAL si cu ajutorul lui Dumnezeu le va termina. Le suporta bine pentru ca trebuie sa face 28 de sedinte. De abia dupa o luna de la terminarea acestora va face CT-ul si vom vedea ce s-a intamplat. Doamne ajuta sa fie bine!
0
16-09-2011, ora 01:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mult noroc ! totusi, tin sa te intreb... nu fara retinere... ce asteptari ai ?
0
17-09-2011, ora 21:31
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
Sa-i fie bine cat mai mult timp chiar daca scepticii gandesc altfel. Zilele sunt date de Dumnezeu si EL e unicul care decide! O sa fac tot ce depinde de mine de fiecare data cand aflu alte medicamente, alte tratamente...
0
17-09-2011, ora 21:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, mult noroc !
0
18-09-2011, ora 21:48
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
Multumesc frumos!
Sanatate si tie!
Doamne ajuta!
0
29-02-2012, ora 21:11
octavian85
Nu este medic/terapeut
octavian85
buna ma numesc octavian, sunt disperat in legatura cu sora mea mai mare, deci in 2004 la varsta de 25 de ani a avut intro noapte o criza gen epileptica a fost dusa la spital si a fost diagnotizata cu Oligodendroglioma de al 2 grad..a fost operata imediat dupa, la 2 ani tumoarea a crescut iar fiind de aproape 1 cm..a fost operata din nou la un spital din Italia si ne_au dat sperante mari, dar din pacate in 2008 tumoarea a crescut din nou si a fost operata a 3 oara..in 2010 in urma analizelor si al R.M.N pe care le facea din 6 _6 luni tumoarea a avansat la 4 cm, diagnosticul GLIOBLASTOMA la care doctorii au spus ca nu mai poate interveni chirurgical, de atunci face chimio terr... cu temodal si deltacortene a facut si radio terapie, sincer nici eu nu mai stiu cate pastile si cate tratamente a luat. mi se rupe sufletul cind o vad ca la 33 de ani aproape nu se mai ridica din pat sa inchis in ea nu vrea sa mai vorbeasca.va rog din suflet as dori sa stiu si eu care sunt sansele ei si ce as putea sa fac ptr ea.va multumesc
0
01-03-2012, ora 11:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu poti face nimic pentru ea mai mult decat sa-i conferi suport psihologic, si sa tii legatura cu personalul medical spre a stii daca are nevoie de ceva atunci cand are. ma tem ca dincolo de tratamentul pe care il face deja, care are scopul prelungirii vietii si de intarziere a progresiei simptomelor, nu se mai poate aproape nimic mai mult. trebuie ingrijita sa nu aiba dureri sau alte suferinte, sa nu faca escare, etc. din pacate evolutia bolii, mai ales intr-un caz ca acela pe care l-ai descris, este inevitabila si nici macar amanata nu prea poate sa fie, evoluand catre moarte si asta in scurt timp, chiar e ordinul lunilor... nimeni neputand sa spuna exact cat.
0
26-06-2012, ora 11:20
iris_dariana@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
iris_dariana@yahoo.com
eu iti doresc octavian85 multa multa putere.este o lupta f grea pt noi totii care avem pe cineva drag bolnav dar din pacate trebuie sa fim constienti ca vor muri.treaba noastra in aceasta lupta in primul rand este sa le fim alaturi si sa simta ca sunt iubiti(iubite).restul nu depinde de noi din pacate
mult mult noroc
0
26-06-2012, ora 11:47
anamaria78
Nu este medic/terapeut
anamaria78
Buna ziua
Din pacate in data de 14 martie 2012 am pierdut-o pe mama. S-a luptat 8 luni cu aceasta boala cumplita.GLIOBLASTOM. Nu vreau sa tai elanul nimanui si nici speranta, dar acest tip de cancer este foarte agresiv si indiferent ce faci in final EL invinge. Doresc putere si credinta multa tuturor care au persoane bolnave pentru a putea trece peste momentul pierderii fiintelor dragi din viata lor.
0
27-06-2012, ora 17:40
octavian85
Nu este medic/terapeut
octavian85
imi pare rau ptr mama ta, sora mea e bine ptr moment e un pic cam slabita din cauza tratamentului cu temodal dar totusi ma incurajeaza faptul ca se lupta cu succes de 2 ani de zile si sper sa poata duca aceasta lupta cit mai mult posibil.va multumesc ptr tot si va urez multa sanatate.
0
27-06-2012, ora 19:55
VALI_86BC
Nu este medic/terapeut
VALI_86BC
Buna, cine are nevoie de TEMODAL SI DEXAMED sa ia legatura cu mine la nr de tel 0765 411 803 numele meu fiind Valentina dar ajutorul este din partea a doua persoane una care nu mai este printre noi iar cealalta fiind fratele lui, le ofera absolut GRATUIT astept sa ma sunati

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Încetinirea creșterii glioblastoamelor prin răcire (hipotermie citostatică)
  • Glioblastomul este sensibil la feroptoză: o dietă personalizată reprezintă speranță pentru pacienții cu glioblastom
  • Terapia inovatoare cu celule CAR T vizează două proteine ​​pentru a combate creșterea agresivă a tumorilor cerebrale
  •