glicemie normala, corpi cetonici pozitivi... Ajutati-ma!

46 comentarii 1 2
0
13-05-2011, ora 18:47
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
103 nu e nici foarte rau, dar nici bun.
Insa daca nu ai respectat ce am spus, poti sa nu-l iei in seama, repeta testul asa cum trebuie.
Asa si prietenul meu avea 91 in conditii-le in care nu a respectat, apoi 79 cand a respectat (asta era reala).
Glicemia ideala pe nemancate este intre 80 si 85, am spus ideal, sigur ca daca intrebi pe medici o sa zica ca daca esti in limite e bine, insa.nu e chiar asa. Pe ei ii doare undeva, iti zice ca ai ceva cand e prea tarziu.
In mod normal limita este 100, deci trebuie sa o ai sub 100, insa daca o ai 99 nu inseamna ca e chiar okey desi dupa ei esti in limite.
Sper ca nu te superi ca-ti spun, dar daca vrei sa fi sanatos va trebui sa-ti spun ceva care poate te va deranja:
TERMINA-TE cu fast-food-ul ! Este cea mai nociva mancare si fara sa-ti aduca ceva bun pentru organism, de fapt tu nu hranesti organismul cu asa ceva. Are E-uri gramada, are grasimi hidrogenate care se depun pe tine f repede si nu mai ies cu una cu doua nici cu miscare, iti da metabolismul peste cap cu totul in timp, de fapt se si vede, la 22 ani imi vii mie cu Glicemia 265 la 2 ore dupa ce ai mancat.
Si eu sunt un om care mananc mult si hipercaloric deoarece imi place, insa am eliminat total fast-food-urile sa stii.
Insa exista multe alte produse ce pot inlocui porcarii-le alea toxice, de ex in loc de Coca Cola beau lapte ecologic cu Cacao si Miere, in loc de Sandwich mananc Paine integrala curata facuta de mine sau cumparata de la bio cu branza tartinabila curata, cu Nutella bio (da, exista Nutella bio desi multi se mira), Ketchup bio, mai mananc o sunca de Curcan cu ketchup-ul ala, in rest mananc zi de zi salate de legume proaspete cu Peste fript la gratar, branza de vaci degresata, in rest beau apa Plata.
Si crede-ma ca mananc destul de mult, uite, ieri am mancat in trei mese salate de legume cu Peste, apoi am mancat paine cam 635 grame, branza tartinabila gen Philadelphia cam 280 g si Nutella cam 300 g, insa azi fac pauza, mananc doar salate de legume si atat, plus ca m-am dus si la sala. Deci incerc sa mananc si curat, sa nu am nici exces de calorii, asa ca nu se depune nimic.
Tu va trebui sa elimini mancarea toxica gen fast-food neaparat, altfel te vei imbolnavi.
In plus nici eu nu fac bine, dar asta e, in mod normal trebuie sa mananci echilibrat, legume, fructe, carne slaba, fara prajeli decat ocazional, cereale integrale, Peste si gras (ptr uleiul Omega 3) si slab, toti ar cam trebui sa evitam dulciurile si grasimile in exces care nu fac decat sa ne darame organismul.
Gandeste-te ca la o masina ii pui ulei si benzina proasta, ce se intampla ? Incepe sa mearga din ce in ce mai prost pana ce nu mai merge deloc asa-i ? Asa si noi, ce mananci tu nu se potriveste cu cum e organismul programat sa mearga.
Repeta testul te rog mancand cum trebuie, deci maxim sa finalizezi masa la 19, 30, culca-te pe la 23, 30 si diminata dupa sculare ia Glicemia si noteaza, nu conteaza ca dupa 30 minute sau 2 ore, totul e sa nu mananci nimic.
Apoi fa testul cu cele 150 g paine si apa ca sa vedem cum stai dupa mese, ca poti avea bine pe nemancate, iar pe mancate sa urce sus de tot. Iei la o ora si la doua de la masa si notezi, apoi imi spui.
Sunt f curios ce iese, trebuie sa afli neaparat, ca daca doamne fereste dupa testul cu painea ai valori f mari, te vei duce rapid la medic.
Eu aseara dupa masa aia care am spus-o am avut la doua ore 107, deci doar putin mai mult decat ai avut tu pe nemancate, si au fost gramada de dulce acolo.

Ca sa slabesti cum trebuie, va trebui sa renunti la fast-food total si sa uiti ca exista asa otrava, sa mananci salate de legume si carne slaba, branzeturi degresate, ceva paine integrala curata 2-3 felii/zi, putin miez de Nuca sau Peste Somon fript, putin ulei de masline extravirgin pe care-l vei pune in salate-le de legume, in asa fel sa ai cam 1000 Kcalorii in minus/zi fata de cum mancai, dar sa nu lasi organismul nehranit cum fac altii de stau nemancati ca apoi sa se ingrase dublu dupa, sa mananci pana in ora 19 ultima masa, si.sa incepi sa faci ceva miscare, macar un mers pe jos in ritm putin alert cam 45-60 minute/zi si tot este bine ptr inceput.
Apoi n-ar strica daca ai face macar un 30-45 minute pe zi de bicicleta la sala daca nu vrei sa faci si efort muscular.
Regim fara miscare e mai putin recomandat pentru ca miscarea activeaza Lipaza celulara care se ocupa cu arderea grasimilor, adica incepi sa arzi mai eficient grasimea de pe tine daca te si misti.
Ai sa spui ca nu e timp si chef de asta, pai asta inseamna sanatate, nu ai ce face.
Uite-te si tu cati tineri sunt supraponderali si bolnavi acuma, si copii, te doare capul, nu ti-ai pus niciodata intrebarea de ce ?
Sanatate nu e sa mancam fast-food si sa stam pe scaun toata ziua in masina sau la calculator, ca apoi regretam o viata si nu mai avem ce face sa ne revenim.
0
13-05-2011, ora 20:07
silviutz00
Nu este medic/terapeut
silviutz00
Am inteles. O sa renunt la fast-food de tot, cu toate ca e o mare provocare pentru mine.
Insa nu stiu in viitorul apropiat cand o sa mai am sansa sa imi iau glicemia, dar o sa ma straduiesc.
Chiar daca nu am respectat ceea ce tu mi-ai zis, totusi, glicemia e cat de cat ok. Adica, daca respect tot ce ai zis tu, e mai mica, in urma exemplului pe care mi l-ai dat cu prietenul tau.
Apropo, prietena de care ti-am zis ca a avut 193 la 2 ore dupa masa, azi a avut 91.
Ea e foarte ok. Si aparatul cred sigur ca arata bine. Inseamna ca ceva, ne-a dat peste cap ziua aia, de numai numai.
Multumesc foarte mult pentru eficacitatea raspunsurilor, si implicit pentru timpul pus la dispozitie.
Ai ajutat mult!
Toate cele bune!!!
0
14-05-2011, ora 00:22
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Da, daca respecti ai dreptate, va fi mai mica, deci implicit e sub 103, dar oricum trebuie sa vezi cand ai ocazia.
O provocare este ptr tine, mai bine sa fie o provocare acum decat o necesitate impusa de boala mai tarziu.
Tu ce crezi ca mie mi-e usor ? Tine cont ca am mancat bine de cand sunt, am avut si eu 87 Kg la 1, 70 m in 2006 adica la 28 ani jumate. Mancam de toate, nu faceam mai nimic, pana cand m-am trezit ca..ma dor picioare-le, incepuse fin sa doara si Inima din cand in cand, ma simteam si prost psihic gandind mereu ca pe strada lumea nu are o impresie buna cand ma vede, mai mult, imi dadeam seama ca nici o fata nu poate sa ma placa cu adevarat intrucat nu eram barbat, eram un grasan (spun cum simteam eu, nu ma refer acum la altii).
De doi ani jumate am greutatea buna si am simt cu totul altfel si psihic mai ales, plus ca una era otova asa, si alta e si cu ceva fibra ca barbatii.
Insa usor nu este, sport intens de 3-4 ori pe saptamana, alimentatie sanatoasa desi de multe ori am pofte si foame de nu se poate, imi mai fac de cap, dar asa cum ti-am spus, nu zi de zi si cu lucruri curate.
Si am uitat.in 2007 deci inainte de a ma apuca de sport, aveam 80 Kg si pe nemancate m-a prins cu Glicemia 111.
Am si acuma foaia de la Sanador, insa eu respectasem regula cu minim 3 ore de la masa de seara si tot am depasit limita de 105, deci eram deja Prediabetic.
Adevarat ca dupa aia am baut Glucoza cu apa pentru ca faceam testul de Glicemie provocata, la ala n-am picat, a dat bine la 1 ora (115) si la doua (88), insa nu conteaza, daca si doar aia pe nemancate nu e buna, nu e bine.
Iar acuma am pe nemancate 79-84 mereu ! Iar acum un an jumate mi-a iesit la laborator 65. Se vede clar sportul si greutatea buna.
E greu, dar e si mai greu de suportat consecintele, asa ca am ales un greu mai mic.
Daca nu alegeam asa, ce m-ar fi asteptat ? Ajungeam un obez frustrat si plin de boli care abia s-ar fi miscat (pentru ca as fi mancat mai departe zi de zi bine).

Cu aparatul ala nu cred ca e in regula la voi, pai acuma are 91 pe nemancate sau la 2 ore de la masa ?! Ca daca e pe nemancate 91, nu are legatura cu 193, poate fi pe nemancate si 77 iar la 2 ore sa fie si 220. Daca are 91 la 2 ore de la masa, undeva a fost o eroare.
0
14-05-2011, ora 09:26
silviutz00
Nu este medic/terapeut
silviutz00
deci, duminica seara pe la 22:30 ne-am luat glicemia.
eu am avut 265
fata a avut 194

Vineri dimineata, ne-am luat glicemia cu un alt aparat, pe nemancate.
eu am avut 103
fata a avut 91

Analizele au fost facute cu 2 aparate diferite...
0
14-05-2011, ora 15:27
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Mda, deci dupa mese o aveati amandoi anormal de mare ! Daca pe nemancate era sau nu buna, conteaza, dar ceva mai putinel. Fata o avea pe namancate chiar buna adica acel 91, insa nu degeaba se plange de semnele Diabetului daca dupa mese urca in halul ala.
Trebuie sa faci testul cu painea sa vedem cum stai pe mancate neaparat, nu inseamna ca n-ai Diabet sau Prediabet chiar daca pe nemancate apar valori cat de cat mai in regula, medicii ptr asta fac testul de Toleranta la Glucoza si anume iti ia Glicemia pe nemancate, iar daca nu atinge sau nu depaseste 126, te pune sa bei 300 ml apa cu 75 g Glucoza dizolvata in 5 minute, apoi iti ia la o ora si la doua.
Se recomanda testul de toleranta la Glucoza (TTGO) atunci cam cand apar valori de granita ale Glicemiei bazale adica pe nemancate, cum de fapt ai tu.
Eu te-am pus sa mananci 150 g paine si sa bei un pahar cu apa, pentru ca e mai comod si oricum daca e sa ai ceva, apare problema la o ora si doua. 150 g paine alba au cam 78 g de Glucide deci cam cat bei in laborator.
Acuma cazuri de Glicemie bazala adica pe namanacate, range conform ADA (asociatia amercane de diabet), de fapt asa lucreaza si laboratoarele Synevo de la noi, Glucometrele Akku chek deja dau valori ca si alea din vena, deci rezultate-le sunt la fel:
Glicemie normala: 60-99
Prediabet: 100-125
Diabet: 126 sau mai mult
Tu ai 103 bazal, apoi dupa painea aia la o ora trebe sa ai maxim 159 si la doua ore maxim 139, in acel caz ai fin Prediabet, de asta poti sa scapi daca te grabesti prin dieta sanatoasa si ceva miscare, asa ca poate niciodata nu ai sa faci Diabet in viata ta, asta e cel mai usor caz.
Daca la doua ore de la paine ai intre 140 si 199 ai deja toleranta alterata la Glucoza si se numeste Diabet 99 % chiar daca pe namanacte iese si 90, deci asta e cazul mai grav, daca ai ajuns aici, trebuie de urgenta sa discuti cu un medic.
Daca la doua ore de la test ai 200 sau mai mult, ai deja Diabet.
Ei recomanda Glucoza cu apa pentru ca trece de digestie si e clar ca la o ora si la doua valorile sunt corecte, la paine poti sa ai varful la 3 ore depinzand de digestie.
Eu de ex am facut cu Glucoza si gata, mi-am pus 75 g in 300 ml apa, am baut, apoi mi-am luat-o cu aparatul.
Se gaseste la orice farmacie, intrebi si ei au deja in pungulite de hartie cantarite gata 75 g ptr acest test.
Acum tu faci cum crezi de cuviinta. Neglijarea poate duce la lucruri grave, iti ataca vederea, Inima, Rinichii, doamne fereste poti face cangrena si sa-ti taie membre, asta e valabil si pentru prietena ta care deja are semne.
0
24-12-2011, ora 21:08
ameluska
Nu este medic/terapeut
ameluska
Am si eu o problema. Glicemia mea nu scade sunt 96, eu am 31 de ani, sunt slaba dar parintii sufera de diabet. Si imi este sete continuu si am limba uscata(beau cam multa cafea)

Multumesc!
0
10-01-2012, ora 19:47
geanygaby
Nu este medic/terapeut
geanygaby
Buna seara!Am o mica problema, daca poate cineva sa ma ajute...am un baietel in varsta de 11 ani, pe data de 27 decembrie i-am masurat glicemia cu glucometru si ia iesit 126, iar in seara de 10 ianuarie i-am luat din nou si are 122, bine inteles pe mancate,...rog daca este cineva pe forum sa mi zica si mie daca este predispus la diabet.Astept raspuns si va multumesc.
0
23-04-2012, ora 02:28
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
buna seara ma numesc adrian si am 39 ani si 100 kg azi am fost la controlul periodic si mi-a iesit glicemia 390 mi-a dat sa ma duc sa-mi fac HG A1C ceva nu este in regula cu mine pentru ca in seara asta am luat-o din nou si am avut 512 lucru care trebuia sa fiu in coma tin sa mentionez ca tatal meu are diabet pe sistem nervos si mi-am luat glicemia cu 2 aparate diferite. App:beau apa foarte multa, coca cola, pepsi si imi place sa mananc mancare plina de grasimi.Astept raspuns. Va multumesc.
0
26-04-2012, ora 00:11
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
doamne dar nu mai intra nimeni pe forum sa imi dea si mie un raspuns?
0
26-04-2012, ora 10:30
geanygaby
Nu este medic/terapeut
geanygaby
buna, stefi, un sfat de-al meu e sa te duci de urgenta la un medic "pentru diabetici", vb serios cu asta nu e de glumit, poate te interneaza in spital si iti face toate analizele din nou, iar in privinta acelui glucometru laso mai lent ca te sperii mai tare, asa am patit eu cu copii mei, pana nu le-am luat sange nu m-am lamurit, si inca ceva se ia pe stomacul gol sau dupa 3 ore dupa ce ai mancat, vb.de glucometru.Vorba ta la o glicemie asa de mare trebuia sa intri in coma diabetica, dar mai fati si in alta parte analizele dar sa ai grija ce manaci in ziua respectiva, inainte de analize si dupa ora 8 seara sa nu mai manaci nimic pana dimineata dupa analize...sanatate multa...
0
27-04-2012, ora 19:15
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
multumesc foarte mult asa am sa fac geanygaby
0
12-05-2012, ora 13:21
santabw
Nu este medic/terapeut
santabw
Mai fratilor vad ca voi sunteti mici copii pe acii :-) Din intimplare facui un test de glicemie in ianuarie, pentru ca nu avusei nici un fel de simptom, a iesit rau si apoi ma pusera sa fac testul cela de 3 ore cu glucoza care o bei pe nemincate care iesi pe nemincate vreo 240 la o ora 380 dupa 2 ore 300 si tot asa, doctorii miau dat pastile sa iau cu pumnul si spusera ca asta e tre sa iau cel putin 4 pastile 2 varietati toata viata.Nu sunt asa bun la luat pastile asa ca am refuzat. Am facut cercetarea mea proprie sa vaz de cesti doctori spun advevarul.Se pare ca nu au avut dreptate, nici in ziua de azi nu iau nici un fel de pastile si sunt absolut OK cu glicemii absolut normale fara nici un fel de pastile.Vrsti sa scapati de diabet aveti 2 solutii.

Cea mai comuna este o procedura surgical numita de la roux facuta de un francez sanse de success 80% sau faceti ca mine cea ce eu am chemat regimul Auschwitz care este un mix dintr-o cercetare facuta de un profesor universitar la New Caste universitate si inca un american tot la o universitate care a facut-o numai pe soareci. Facut de 3 ori pina acum testul de glucoza intervale de citeva saptamini...seara mincat o ciocolata intreaga si biscuiti sa fiu sigur ca bag in mine tot ce e mai rau zahar si faina...maxim iesit pe nemincate 95, 1 ora dupa glucoza bauta 165, 2 ore 120, 3 ore 85.

Deci se poate si celule beta din pancreas se regenereaza intradevar asa cum au demonstrat-o recent cercetatorii din Anglia si USA si nu tre sa ascultati de doctori intodeauna si sa va indopati cu pastile degeaba.

E o alegere cercetarile sunt experimentale si dupa cum am scris mai sus unele nici nu sunt facute pe oameni.
Eu am ales sa aplic acest mix de cercetari experimentale pe mine si uite ca fara nici un fel de pastile tot bine sunt de atita timp. Nu am avut bani sa iau cele prafuri cu care faceau doctorii experimentele ca ajungeau trimise la mine roughly 500 dolari pe luna, asa ca am pus un software care calcula necesarul de vitamine, grasimi, calorii, zahar si toate prostiile cestea automat, am folosit un cintar de bucatarie electronic si asta a fost cumparat numai produse de la supermarket am mimat compozitia la cicaturile lor cu prafuri la plicuri. In rest am inceput sa ma mai misc ca de am fost o putoare sedentara de multi ani.
Numai bine si mai datile dracu de pastile daca se poate si fara ele.
0
12-05-2012, ora 13:55
santabw
Nu este medic/terapeut
santabw
am uitat sa va spun ca nici nu costa asa mult. Am luat un glucometru di cela care se conecteaza la computer USB, sa imi faca analizele, un cintar deja aveam, softwrae sa masoare chimice ce bagi in tine am luat de pe web sunt trial de 30 de zile daca nu vrei sa platesti, alcalinitate/aciditate corp cumpara un refractometru din acela care masoara brix la vin, miere de albine e 17 dolari si e good enough sa masoare fara analize de laborator, PH stics us medical sunt 8 dolari 100 de sticks, cam atit, in rest te conectezi singur la computer pe USB cu toate cicaturile si itio va da analizele, problema rezolvata nici macar nu trebuis sa te duci la spital sa pierzi timpul.
0
25-05-2012, ora 15:25
bubu dudu
Nu este medic/terapeut
bubu dudu
Buna. Am si eu o problema ce a inceput sa ma framante de ceva vreme. De ceva timp la ridicari mai bruste in picioare ma cam ia cu lesin si dupa fiecare masa (indiferent ce mananc, de ex. daca mananc si o ciocolatica) incep sa ma balonez, incep sa respir mai repede, am o stare de oboseala ameteala incat nu prea mai imi vine sa fac nimic inafara de a incerca sa ma intind pe un pat (nici macar niste scari pana la etaj nu prea imi vine sa le urc), mi se usuca gatul. Am inprumutat de la un prieten care are diabet un aparat de masurat glicemia dimineata pe nemancate era cam 90 pana in 100, pe mancate imi arata si 170. A doua zii dimineata pe nemancate mi-a aratat 113 si tot din acelasi deget in secunda urmatoare mi-a aratat 95. Am zis ca sigur aparatul nu indica bine si am mers la medic care mi-a dat trimitere sa merg sa fac analize de toleranta la glucoza(75g) ceva de genu la bioclinica. Am mers am facut acel test doar doamnele de acolo imi face impresia ca nu au cam stiut cum se face incat pana la urma mi-au pus glucoza in vreo 6pahare de 100ml amestecata cu apa.Mi sa luat glicemia inainte de a bea era 89, dupa ce am baut la aproximativ o ora a fost 103, la doua ore afost 104.
Spunetimi si mie va rog testul a iesit in limite normale din cate m-ia zis medicul dar atunci care sa fie cauza la aceste sintome. Sa fie de la stomac ceva gen ulcer pentru ca am niste intepaturi in partea dreapta sau sa fie de la ficat fiere. Mentionez ca am colesterolul pe la 240-270.
0
20-12-2012, ora 04:28
boteamaria
Nu este medic/terapeut
boteamaria
The Master, as dori daca se poate sa imi raspunzi si mie la urmatoarea intrebare, Se poate sa creasca glicemia pe baza de stres?Si acum as dori sa iti explic intrebarea.De curand am fost la un control pt glanda tiroida, deoarece sunt operata din anul 2001, si mi s-a luat si glicemia care era 116 dimineta pe nemancate, Eu nu stiam ca o sa imi i-a si glicemia si seara am mancat niste bomboane de ciocolata si am baut fanta. Mi s-a spus ca sunt predispusa la diabet si mi s-a facut testul cu glucoza, pe nemancate mi-a iesit 85 si dupa glucoza am stat o ora si 115. raspunsul a fost ca sunt prediabetica.Dupa cateva luni de zile am avut o problema de familie si eram foarte speriata
.A venit salvare la tatal meu care avea tensiune ff mare si in acelasi timp imi crescuse si mie tensiunea aveam 14-15. si ma testat si pe mine cu aparatu acela glucametru sau cum se numeste si mi-a iesit 128, Ma cam speriat
si doamna asistenta mi-a spus ca poate din cauza stresului. Eu nu mancasem nimic de 4-5 ore si asta m-a speriat si mai tare, mai ales ca de data asta nu mancasem nimic dulce. Astept un raspuns.Multumesc
0
04-05-2013, ora 12:53
stanciu.mihaela12@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stanciu.mihaela12@yahoo.com
Am 61 de ani si am intrat in menopauza chirurgicala la 42 de ani. Am facut o operatie de histerectomie subtotala, cu scoaterea ovarelor si a trompelror, fiind pline de chisturi a spus dr. ce m-a operat in 1996. Atunci nu am stiut ca de fapt chisturile pe ocare erau de la rezistenta la insulina. M-am ingrasat f f mult (115 kg) si orice incercam nu imi iesea. Am aflat ca am o rezistenta la insulina si ca trebuie sa tin regim pentru aceasta si sa fac miscare multa. Acum mi-am cumparat banda de alergare, mai mult merg si imi reglez mersul mai rapid in fubctie de puls. Rezultate nu apar decit putin.Ce pot face? trebuie sa iau Metformin pentru a ma ajuta sa scap de rezistenta la insulina ca sa pot slabi? Imi puteti da un sfat, ce trebuie
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.