glicemie normala, corpi cetonici pozitivi... Ajutati-ma!

16-03-2010
vanes
Nu este medic/terapeut
vanes
In urma unor probleme cu spatele am facut o serie de analize la spital.Glicemia a iesit undeva in jur de 5, 4 mmol/.Totusi e catre limita de sus, normal e pana la 5, 8 mmol/l.M-am gandit eu sa o repet asa pentru mine si sa imi fac si o urina.La repetare glicemia este 93 mg/100ml (valori normale 74-106 )e bine, dar intrebarea este de ce urina apara corpi cetonici pozitivi????.E posibil sa am diabet si glicemia sa fie inca normala?Sau e din cauza ca in ultimele trei zile m-am cam infometat si am slabit si un kg din cauza asta???Am uitat sa specific ca in urma cu o saptamana urina la spital a iesit bine.Am 26 ani si in familie nu au fost asemenea probleme.Ar trebui sa merg la diabetolog ca medicul de familie nu a stiut ce sa imi spuna???
46 comentarii 12 Înainte ›
0
21-04-2010, ora 22:56
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Stai linistit ! NU ai cum sa ai corpi cetonici din cauza Diabetului, daca Glicemia nu atinge 240 mg/100 ml.
FI atent cum este: prima data daca Glicemia atinge sau depaseste 180 mg/100 ml intai apare Glucoza in urina, apoi daca urca si mai tare si atinge sau depaseste 240, abia atunci apar si corpi cetonici.
Deci corpii cetonici in absenta glucozei in urina, NU este semn de DZ, nu are cum.
Ca intai trebuia sa ai Glicozurie (Glucoza in urina), si abia apoi Cetonurie (corpi cetonici in urina), nu aveai cum avea ultima daca nu apare prima.
Semn de Diabet ar fi daca ai Glicozurie + Cetonurie, de fapt si Glicozuria fara cetonurie si e deajuns, insa tu nu ai.
93 este excelent Glicemia, nici nu se pune problema. Nu te mai duce la Diabetolog ca nu e cazul.
Trebuia sa-ti faci si analiza aia HbA1C adica hemoglobina glicozilata adica sa vezi media pe 3 luni cat este, poate ai Glicemii mari dupa mese si nu stii, este si asta posibil.
Dupa cum vad eu treaba, tu ai Glucometru Accu Check, ia ia-ti Glicemia pe nemancate, apoi mananca o masa buna, apoi ia-ti Glicemia la 1 ora si la 2 dupa masa si vezi cat e.
Pe nemancate ar trebui sa fie intre 60 si 99 ideal, sau cum scrie pe prospect intre 74 si 106, la 1 ora intre 90 si 154, la 2 ore intre 60 si 139. Oricum 93 ala e bun si la limita de 60-99, si la 74-106.
Dar dat fiind ca noile rezerve pentru Glucometre, din Septembrie arata valoarea exact ca in laborator, deci arata Glicemia plasmatica, tin sa iau ca valida limita 60-99 asa cum este in laborator.
Ia-ti astea si trebuie ca la toate 3 testele sa te incadrezi in limite.
Apoi: urina a iesit bine data trecuta, deci nu ai nimic.
In al doilea rand te-ai infometat 3 zile, de acolo este, corpul a inceput sa arda grasimi, este normal sa apara corpi cetonici in urina in acest caz. Si eu aveam Glicemia 65 si cu Corpi cetonici in urina, insa evident fara Glucoza, deci daca nu aveam Glicemia 180, cum sa fi avut 240 pentru corpi cetonici dat de Diabet ?! Nu aveam cum.
A inceput sa arda grasimi pentru ca infometandu-te, corpul nu prea mai avea Glucide, asa ca a trecut pe ars lipide la greu, iar cum secretia de Insulina era mica in absenta Glucidelor, arderea grasimilor in prezenta unei Insuline coborate, se mai soldeaza si cu Corpi cetonici.
Asa ca n-ai nici pe dracu', din cauza foamei ai avut asta, de aia ai si slabit.
Te-ai linistit acum ?
Concluzie: ca sa ai Diabet, trebuia sa-ti iasa in primul rand Glucoza in urina, altfel cucu.
0
28-10-2010, ora 17:48
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Sa-mi spuna cineva daca trebuie sa ma ingrijorez sau sa merg la un control medical la un medic diabetolog. Am descoperit dintr-o intamplare printr-un test al glicemiei cu glucotestul si am avut surpriza sa indice aparatul 128, peste cateva zile am repetat de mai multe ori la diferite perioade de diferenta cam trei zile un de alta si am avut urmatoarele valori. 99, 100, 112, 119, 100. si nu stiu ce sa cred. Va rog sa-mi spuneti daca este cumva suspiciune de diabet sau prediabet. Va multumesc !
0
29-10-2010, ora 14:14
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Chiar nu mai citeste nimeni pe acest forum ?
0
12-11-2010, ora 22:56
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Mda, ai valori cam maricele sa stii, acum depinde si ce ai mancat cu o zi in urma.
Fa urmatorul test, mananca pana in ora 19 seara, nu te culci mai devreme de ora 23, apoi dimineata pe la ora 08, 00 o iei, vezi cat este.
Cel mai permisiv range ese 74-106, daca ai depasit 106 constant de mai multe ori, poti avea prediabet.
Desi range-le real este 60-99, dar hai.
Ca asa si eu am mancat tzeapan cu o zi in urma cu un 6-700 g de Glucide la masa aia, deci enorm, si aveam Glicemia 104 a doua zi, nu e anormal in acest caz.
La laborator testezi ce, cum si daca ai, deci daca ai pana in 100, esti brici, daca ai intre 100 si 125 inclusiv la 3 masuratori diferite desi cu o zi in urma nu ai mancat exagerat ci normal, ai prediabet usor, daca ai minim 126 sau mai mult la 3 masuratori diferite, ai diabet direct.
Si interesant cat e dupa mese, adica la 1 ora si la doua.
Ca o poti avea buna pe nemancate si la 1 ora si la doua sa sare sus de tot si tot diabet ai.
Ia Ia-o intr-o zi pe nemancate cu Glucometrul, mananca o masa buna, apoi ia-o iar la 1 ora si apoi la 2 ore, si spune-mi cat este.
Pe nemancate sa o ai pana in 100, la 1 ora pana in 155 inclusiv, la 2 ore pana in 140, daca numai UNA nu e bune, nu esti prea okey.
Analizeaza linia mamei, poate are predispozitie la DIabet, tatal mamei tale.
0
13-11-2010, ora 13:35
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Multumesc pentru indicatii, te voi tine la curent. In acest moment tin o cura drastica de slabire, trebuie sa ajung la 80 kg, am avut 96 kg si 1, 74 inaltime, am dat 7 kg si nu ma las pana nu ajung la 80 kg, imi schimb total modul de viata, dupa aceea voi face un set de teste zilnice sau la doua trei zile sa si te voi anunta rezultatele. Eu cred ca inca nu poate fi diabet la rezultatele pe care le-am avut, dar cred ca 50% este prediabet si atunci indiferent daca este sau nu, trebuie rapid actionat in primul rand cu greutatea si dupa aceea sa vad cum voi mai sta cu glicemia si daca va fi nevoie voi intra intr-un regim a la long. Multumesc si sanatate !
0
16-11-2010, ora 23:39
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Chiar sa ma tii la curent te rog, normal ca e prediabet, Diabet nu este decat daca la 3 masuratori diferite ai minim 126 sau mai mult.
Esti sedentar, supraponderal si mananci haotic si numai porcarii, am dreptate ?!
Ca efect, acesta este.
Sa stii ca prediabetul se vindeca spre deosebire de diabet, asta daca la timp iei masuri si anume:
- Alimentatia, fara fast-food (Sucuri, pizze, shaorme, forneti, tot ce contine Margarina si grasimi hidrogenate deci produse de patiserie si cofetarie), fara grasimi saturate multe, deci fara mezeluri, carne de porc si derivate, cascaval, smantana grasa, etc.
Pui mana si te axezi pe legume multe, carne slaba gen piept pui fara piele fript sau peste file de salau sau cod, branza degresata de vaci, putin ulei de masline in salate pentru a avea grasimi esentiale, 2 cani lapte degresat/zi ptr vitamina D, astea in cam 4 mese/zi la cam 3 ore distanta.
Si sa vezi tu ce bine o sa-ti fie, slabesti, insa in acelas timp nu tii organismul nehranit, ca-i dai vitamine, minerale, ulei esential. Fructe poti manca un Grapefuit pe zi ptr vitamina C, insa nu prea multe fructe in faza de slabire.
Deci eviti tot ce are aditivi, E-uri, margarina, grasimi hidrogenate, zahar alb, faina alba.
Daca e sa mananci paine, baga din aia din faina integrala ecologica, si nu multa, 2-3 felii/zi.
- Pune mana si du-te la o sala de sport si apuca-te de asta macar de 3 ori/saptamana, ai acolo instructor si iti va spune el ce sa faci, va trebui sa faci si efort muscular si aerobic (alergare sau bicicleta).
Aerobicul te va ajuta sa slabesti mai repede si mai sanatos efortul muscular va dezvolta fibra care va fi consumatoare de Calorii, te va feri cat de cat de ingrasare.
Prediabetul va fi in aceste conditii doar o amintire in viata ta.
0
17-11-2010, ora 16:48
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Multumesc pentru indicatii ! Nu prea mananc porcarii, sunt destul de consecvent din acest punct de vedere dar haotic da, pot sa afirm acest lucru, sedentar sunt, si suprapondreal, pai am 1, 74 si in acest moment 89 kg, am dat 7 kg intr-o luna de zile sper sa reusesc macar 10 kg sa mai dau. Te voi tine cu siguranta la curent, mai astept cam 2, 3 saptamani si voi repeta un set de teste cu glucotestul dar voi face si la sange. O seara buna iti doresc !
0
17-11-2010, ora 17:47
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
TheMaster Stii ce este dubios ? Te rog frumos sa-ti spui parerea. In primavara acestui an am avut anumite simptome caracteristice diabetului, si anume; senzatie de arsura la partea superioara a extremitatilor picioarelor, dupa un timp a disparut si nu mai am asemenea senzatie, am suspectat si am facut o analiza de sange la glicemie si mi-a iesit valoarea 113, medicul de familie mi-a zis sa nu-mi fac griji, dupa aceea incepand cu iulie august, senzatie de uscaciune a buzelor si gura uscata si lipicioasa aproape in fiecare noapte, vreau sa spun ca numai noaptea, acum a inceput sa fie din ce in ce mai rar, numai o singura data am avut glicemia 128 dar dupa aceea niciodata nu am mai atins nici macar 120, astept raspuns. Multa sanatate !
0
18-11-2010, ora 00:26
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Ce 10 Kg ? Le dai si pe alea, insa tu trebuie sa ai 68-70 Kg maxim aia e greutatea ta ideala 68 daca ai 20 ani, daca ai 30 ani 70, deci ai de dat, nu gluma.
Nu cred ca daca mancai ce ti-am spus eu sau genul ala mereu, ajungeai la 96 Kg fie si sedentar fiind si mancand haotic, deci...mai gandeste-te ce ai mancat. Din moment ce spui ca tii regim drastic, consider ca inainte nu tineai, deci mancai dureri, alfel explica-mi si mie, cum ai ajuns la 96 Kg ?!
La Glicemii de 120 si 113 sau odata un 128, nu prea ai cum sa ai simptomele DIabetului, in general serios simti cand atingi pragul renal de 180 atunci este jale, incepi sa urinezi f des intrucat rinichii au tendinta sa filtreze sangele de Glucoza in exces, te deshidratezi, abia atunci incepi sa simti gura uscata, senzatie de sete, etc, pana atunci e doar teama din capul tau.
INSA dupa cum vad te cam urmareste.asta este clar dupa valori, insa si greutatea ta era propice ptr asta.
Stii f bine ca supraponderabilitatea provoaca in multe cazuri Prediabet, apoi Diabet.
Totusi fa un test si anume ia-ti Glicemia pe nemancate, apoi mananci o masa normala in care sa ai macar 100-150 g de paine integrala, iei la 1 ora si la 2 ore inca odata sa vedem cat urca dupa mese, ca s-ar putea sa urce f mult, atunci se explica senzatiile ce le-ai avut, ca daca pe nemancate ai 105 si la o ora dupa o masa buna urca peste 154, e clar.
Si spune-mi si mie ce regim tii acuma ? Zi masa de dimneata, pranz si seara te rog, sa le vad si eu (parca vad ca-s d-alea de infometare...). Si mai spune-mi ce mancai ianinte de ai ajuns la Kg alea.
Pentru ca Prediabetul usor e ala cand glicemia pe nemancate nu e buna, insa o poti avea si asa pe nemancate sau chiar buna, insa...dupa mese sa o ai mare, ceea ce inseamna prediabet grav adica 99 % diabet.
De aia se face in Laborator testul de toleranta la Glucoza, ti-o ia pe nemancate, daca e pana in 126 bei 75 g Glucoza dizolvata in 300 ml apa, bei aia in 5 minute incet, apoi ti se ia iar Glicemia la 1 ora si la 2 ore.
Daca la 1 ora ai depasit cred ca maxim 159 si la 2 ore 139, e naspa.
AU fost multi cu Glicemii de 81 pe nemancate, deci super, apoi au picat testul cu "brio".
Mai ales ca la tine cu Glicemiile alea de 100 pe nemancate, e chiar indicat testul ala sa vezi cum stai, insa faci cu mancare sa vedem.
Mama ? tatal mamei nu cumva au probleme cu Glicemia ? Ia gandeste-te te rog.
Ai sa observi ca, cu cat cobori in greutate, Glicemia pe nemancate (bazala), va fi mai buna, sau cel putin asa ar trebui.
Insa la regim trebuie si ceva miscare, te va ajuta enorm, pune mana si cumpara-ti o bicicleta medicinala de la magazinele de sport, si fa acasa cand ai timp, cat poti si sa devina un obicei asta.
Trebuie sa ajungi in timp sa faci un 30-45 min/zi in ritm alert macar 4 -5 zile/saptamana, dar asta incet incet.
Nefacand miscare, Lipaza intracelulara nu prea e activata, asa ca arderea grasimilor se face f greu, fie si cu regim, regim care nu trebuie sa fie drastic..
0
18-11-2010, ora 18:11
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Bunicii mei din partea ambilor parinti nu au avut diabet, nici tatal meu nu a avut, dar are mama mea, are un diabet de tip 2 de vreo 40 de ani, ea are acum 91 de ani dar nu prea tine regim, mananca si paine, mananca si fructe de toate felurile isi cumpara miere de la piata, eu nu o inteleg. I-a un tratament usor, amaril, una pe zi, dar nu inteleg ce fel de diabet este acela care il are ea, duce o viata absolut normala, mai bea si cate un paharel, eu sunt muuuult mai consecvent, pe mine nu alimentatia m-a ingrasat ci sedentarismul si nerespectarea unui program ordonat de masa, eu nu mananc niciodata gras, nici pielea de la orice carne nu o mananc de cel putin 15 ani, nu mananc unt, nici smantana nu mananc niciodata, la salate folosesc ulei de masline, greseala fatala este ca probabil daca nu respectam orele de masa, mancam odata pe zi maxim de doua ori, atunci mancam lacom. O seara buna iti doresc !
0
18-11-2010, ora 23:20
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Eram sigur ca pe linia mamei exista diabet, de aia te si intrebasem, il cam mostenesti se pare.
Ce nu intelegi la mama ta ? Vrea sa-si traiasca viata nu sa pofteasca si sa sufere, si asa tot in pamant se duce maine poimaine, tot Diabetul ala, doar ca are Glicemii mari probabil, dar nu are treaba de ele, asa ca bravo ei, mai ales la varsta asta.
Eu te-am sustinut pe tine si te sustin mai departe in ce ti-ai propus, insa eu pentru mine, nu concep sa nu mananc ce-mi place, doar o viata am, mananc si sanatos, insa mai ma si rasfat cu paine, Gogosi, nutella, etc, chiar daca si eu sa stii ca am ceva probleme cu Glicemia, aia e, sunt pofticios, ce sa-i faci ? Adevarat ca nu mananc nimic cu E-uri, margarina, Colesterol, deci evit toxicele, dar in rest bag la greu macar odata la 3 zile, plus 3 zile pe saptamana sala.
Chiar daca esti sedentar, daca mananci ce trebuie NU te ingrasi. Conteaza cantitatea de energie pe care o bagi la 24 ore, nu in cate mese o imparti, conteaza ptr digestie, ptr confort stomac, in rest...nu prea sa stii.
Daca mancai lacom o salata mare de 1000 Kcalorii si atat, nu aveai nimic. Ai pomenit ca nu mananci gras, dar de dulce n-ai pomenit ca nu mancai, deci Glucide, fie ele din dulce sau din fainoase (paine de care o fi, spaghete, orez, cartofi, etc), ai bagat Glucide si nu ti-ai dat seama, alea te-au ingrasat banuiesc. Nu inseamna ca daca nu e gras, nu ingrasa.
Insa tu te-ai ingrasat din nimic (daca nu ai bagat de dulce) pentru ca mostenesti din pacate problema maica-ti, ai rezistenta la Insulina mostenita, asa ca Pancreasul se chinuie sa coboare Glicemia pentru ca celulele tale nu prea o capteaza bine, asa ca da surplus de Insulina incercand sa compenseze, iar Insulina nu doar ca te ingrasa depunand pe tine ce e de depus, insa iti blocheaza si slabirea uneori, depinde la ce nivel de sus este.
De 2 ori/zi a manca nu e o nenorocire, eu am mancat f mult timp de 2 ori si nu am avut nimic, bine cu sport, insa si regim.
Uite acum mananc cand sunt la regim, ca lacomul 3 mese/zi la 11, la 15 si la 19, 30 salate barii de 700 g una ! Deci nu te gandi ca bag 3 lulele, in 4-5 minute o rad. Crede-ma ca tu nu ai putea manca in 4 minute o salata de 700 g.
Nu se depune intrucat am maxim 1100 Kcalorii cu 360 Kcal/masa, din contra, incepe slabirea, acum o fi si sportul ca ajutor aici.
Prima salata are inclusa in ea bransa degresata vaci, a doua si a treia are cam 200-220 g Peste file slab, asa ca fiecare salata cu toate astea are cam 700 g, destul de mult nu ?! 2150 g mancare/zi.
Mancai lacom si-ti placea, lasa ca era bine, te simteai bine, insa uiti ce mancai precis.
Nu exista sa nu fi avut exces de Glucide cumva si de undeva fara sa-ti dai seama, ia adu-ti aminte.
Adevarat ca trebuie sa ai ore fixe de masa, sa imparti in mai multe mese, de preferinta 3 mese si 2 gustari, dar crede-ma, asta nici eu n-o fac.
Dar macar 3 mese sa ai din ceea ce ti-am spus eu, deci tot ce este sanatos si nutritiv, insa hipocaloric, hipoglucidic si hipolipidic.
Insa inca ceva pot sa-ti spun, poti sa fi tu consecvent ca vrei, ca daca ai noroc scapi, daca nu, tot ti-o iei, cel mult il intarzii, altul care n-are treaba mananca ce vrea si nu are nimic
Insa daca te apuci de sport si incepi sa mananci cu adevarat sanatos, poate scapi.
Mama ta e normoponderala la cum mananca ?
Fa teste-le si dupa masa la 1 si 2 ore sa-mi spui ce valori ai, deci pe nemancate, la 1 ora si la 2 de la o masa in care sa ai macar 100-150 g paine integrala.
0
19-11-2010, ora 20:19
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Iti promit ca o sa fac testele si dupa masa la 1 ora si la doua ore dar peste 2, 3 saptamani dupa ce voi ajunge la 80 kg, mi-am propus acest lucru si doresc sa-mi duc planul pana la capat, te voi anunta rezultatele, mama este supraponderala si a fost de cand o stiu eu. Painea cred ca m-a ingrasat pe mine, si mai ales cea cu cartofi, adevarul ca imi vine foarte greu fara paine, efectiv mancam paine cu orice si era tare buna, acum nu mai mananc aproape deloc paine, dulciuri nu mananc decat foarte rar, cartofi nici atat. am reusit intradevar cu efort si chiar cu infometare sa dau aproape 10 kg in interval de o luna de zile. Eu totusi sper ca nu este diabet deoarece din cate am auzit este greu pentru diabetici sa rabde de foame, eu pot sa stau nemancat fare nici o problema, dar voi vedea dupa ce imi ating scopul si voi ajunge la 80 kg, dupa aceea voi mai forta putin pragul macar pana la 75 kg. O seara buna iti doresc !
0
19-11-2010, ora 22:40
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Ai mancat glucide adica paine, eram sigur, nu aveai cum sa te ingrasi de la salate si peste.
Insa se vede ca ai Insulinorezistenta mostenita de la mama, daca zici ca si dansa e supraponderala de cand o stii, excesul de Insulina dat de Pancreas din cauza asta, ti-a transformat destula Glucoza din paine in grasime, si te-ai ingrasat, in loc s-o arzi.
Faptul ca te infometezi e asa o prostie de nu se poate, tu nu stii ca e cea mai proasta metoda de a slabi ? Iti primezi organismul de vitamine, mierale, grasimi esentiale (care sunt in nuci, uleiuri vegetale presate la rece, peste gras) si fibre, fortezi slabirea, lenevesti si metabolismul, iar cand nu vei mai rabda, vei pune mai mult inapoi.
Insa faci cum crezi, problema nu e sa cobori doar, ci sa te mai si mentii apoi cel putin 1-2 ani.
Poti sa stai nemancat o perioada, insa nu ptr multi timp, nu te baza pe asta.
Viata e lunga, ideea este sa mai mananci din cand in cand ce doresti si cat doresti tu fara sa fi supraponderal, nici zi de zi, dar nici deloc, ca pana la urma mancarea buna e o placere, si eu la 2-3 zile dau cu mucii in fasole, mananc f multa paine integrala facuta de mine acasa si cu ce doresc eu pe ea, nu pot sa rabd mereu, asta mi-e firea, insa deocamdata prin sport si prin cele 2-3 zile de regim (nu infometare), ma mentin la o greutate chiar cu 2 Kg sub cea ideala.
Mai bine cu sport si asa, decat sa nu fac efort si sa rabd mereu, doamne fereste, ma ia o pofta din aia de mor, nici noaptea nu dorm cand imi vine randul s-o fac lata.
Acum daca tu oi fi asa de fericit pe alte parti, incat sa inlocuiesti aceasta placere, merge sa stai asa pe regim mereu, insa eu nu-mi permit asta.
Sper sa nu cumva sa te urmareasca DIabetul, insa pana la urma mostenirea e mostenire, astept sa treaca cele 2-3 saptamani sa faci testul si sa-mi spui valorile.
Interesant ar fi sa afci si acum si atunci ! Sa vezi diferenta intre teste ca sa observi daca scaderea in greutate influenteaza si Glicemia, eu asa as face, insa faci cum doresti, eu sunt aici cand vii cu rezultatele, putem sa vb si pe privat, o sa-ti dau ID meu de mess.
0
20-11-2010, ora 11:53
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Cred ca saptamana viitoare voi incerca sa fac macar un test sa vad care mai sunt valorile si te voi anunta, cred ca 100% ai dreptate cu infometarea, de vreo doua zile am inceput sa cam am ameteli trebuie sa incep sa introduc ulei de masline cate putin pentru ca eu deja pana acum am tinut prea drastic nici macar ulei nu am mancat chiar si pulpele de pui am pus-o pe nevasta-mea sa le jupoaie de piele inainte fierbere.Ce parere ai pot sa indulcesc cu miere cafeaua macar la doua trei zile ? De aproximativ 6 luni am inceput sa beau o cafea pe zi, dimineata, zaharina nu-mi place deloc si prefer sa o beau neindulcita. Oricum eu iti multumesc ca esti alaturi de mine. IDul meu este cholospin Weekend placut !
0
20-11-2010, ora 18:02
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Normal ca ai ameteli, insa problema nu e doar asta, insa ce faci tu e total nociv si se poate intoarce impotriva ta dublu apoi. Deja ai ameteli pentru ca organismul tau nu e hranit.
Este una sa tii regim ptr slabire, insa sa mananci in acelas timp sanatos, alta este sa faci foamea si sa-ti dai peste cap organismul doar de dragul care slabeste mai rapid !
Un regim cu multe legume in care pui putin ulei de masine, Peste slab, branza degreasta vaci, nu ingrasa, dar e f bun ca in acelas timp dai organismului vitamine, minerale, fibre.
Foarte bine ca ai pus-o pe sotie sa ia pielea de pe copane ! N-ai facut rau, chiar sa eviti pielea aia, are 50 % grasime, e durere.
Insa eu te-as sfatui sa renunti la copane si sa treci pe piept de pui fara piele, e mai slab, deci mai bine, il poti frige in loc sa-l fierbi, ca sa aiba gust mai bun, iar cu legume crude stii ce bun e ?
Iei din ala cu piele si os ca-i mai ieftin, dai pielea si osul jos, frigi asa in sange sa nu fie uscat, si merge de nu ai treaba.
Sigur ca poti pune Miere in cafea, merge chiar zilnic cate o linguritza, nu e mare lucru.
Nu doar ca e mai sanatoasa ca zaharul si mai nutritiva, insa fata de zaharina e aur, zaharina e toxica, nici eu nu folosesc, bine ca nu-ti place.
Insa la o cafea, o lingurita de zahar/zi oricum n-ar fi nici aia o problema, mai ales daca e zahar brun nerafinat bio.
Eu in zilele de regim am maxim 95-100 g carbo/zi, insa luati doar din legume si branza degresata.
Si sa stii ca se vede...incepe coborarea in greutate in perioada de regim.
Atat timp ca carbohidratii (glucidele) sunt multe, NU slabesti, poti sa faci sport si 3 ore continuu, nu dai jos un gram.
Sa uiti de paine cu cartofi da ? Uita ca exista, nu doar acum, dar si pe viitor.
Painea cu cartofi ce o mancai tu nu aducea nimic nutritiv organismului, aducea doar carbohidrati cu asimiare f rapida care-ti urca Glicemia violent de repede si sus, dar in acelas timp aducea si exces de energie care era apoi convertit in grasime.
Tot ce e din faina alba, cartofi, orez alb, e urgie.
Poti manca din cand in cand f bine si putina paine integrala adevarata (2-3 felii/zi ca rau nu-ti face, doar sa nu exagerezi), fie o iei de la magazinele bio, fie cumperi faina de acolo si o pui e sotie sa faca pentru toti de fapt, deci nu d-aia cu numele doar, asa ai multe vitamine si minerale care-s chiar in taratza de grau ce s-a eliminat la rafinarea fainii ca sa ajunga alba, ai si fibre atat de necesare organismului mai ales pentru tranzitul intestinal, dar si viteza cu care urca Glicemia este mai mica si deci mai putine probleme.
Vezi tu, tu mancai painea aia zi de zi, se tot depunea grasime, iar mancai, iar depuneai, nu aveai timp sa pierzi ce ai depus.
Aveai secretie de Insuina barie de tot, altfel nu te ingrasai asa, fara Insulina nu exista depunere de grasime.
Te-ai gandit la un plan de a face si ceva miscare ? Macar un mers pe jos in ritm alert cam 8 statii de autobuz cam 5 zile pe saptamana, te ajuta enorm sa slabesti.
Sunt alaturi de tine, intrucat stiu cum este sa ai probleme cu Glicemia, o sa-ti spun eu ce si cum, la mine a fost brusc, in 3 ore m-am defectat acum 2 ani.
0
21-11-2010, ora 21:36
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Costi, ce ai facut la messenger ca nu iti merge bine, nu vezi ce scriu eu din pacate.
0
22-11-2010, ora 10:35
historia
Nu este medic/terapeut
historia
Buna ziua,
in primul rand ma bucur tare ca TheMaster ne raspunde la intrebari..multumim
Acum situatia mea..mi s-a luat glicemia cu glucometrul intr-o zi de sarbatorire a diabetului si am obtinut valoarea de 108.Mi s-a comunicat ca ar trebui sa fac o analiza cu sange venos...Pana la asta am rascolit cartile si netu-l si m-am cam speriat.Inainte de analiza am baut cafea, am mancat 2, bucatele de ciocolata si vreo 5 mandarine.Mi s-a spus ca nu este nici o problema, , , in fine imi cam fac griji. Intentionez sa-mi fac acea analiza pe nemancate dar pana atunci il rog de Master sa-mi zica si mie cate ceva. Am 1, 58 si 60 de kg. Mersi
0
22-11-2010, ora 11:32
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Historia

In primul rand sa stii un lucru si anume ca din Septembrie 2009, toate Glucometrele marca Accu Check arata valoarea din laborator, rezervele par ca sunt tot acelea, insa sunt modificate, scrie pe prospectul original, nu insa si pe cel tradus.
Pana atunci, Glicemia din sangele capilar adica cea luata cu Glucometru, era mai mica decat cea din plasma venoasa, adica asa cum se ia in laborator, deci daca pe Glucometru aveai 73, in lab iti dadea 85.
Dupa data aia insa, s-a remediat treaba si ce vezi pe aparat ai si in laborator, am testat eu, 112 pe aparat, 114 in lab.
Insa sa iei cu Glucometrul Accu Check.
Apoi:
In primul rand la 1, 58 m si 60 Kg mi se pare ca ai ceva Kg in plus, esti fata sau baiat ? Ca daca esti fata ai mai multe decat ar avea un baiat la inaltimea aia, asa ca ar trebui sa cobori la greutatea care trebuie, si anume daca esti baiat trebuie sa ai ideal maxim 55, daca esti fata ideal maxim 50.
Kg in plus sunt primele care predispun la Diabet, majoritatea celor diagnosticati cu prediabet sau diabet de tip 2, sunt cam cu Kg peste, ceilalti rareori apuca sa dea in asa ceva.
Deci primul pas ca sa fi sigur ca o sa fie bine partial, e sa iti tii greutatea pana in maximul admis.
Apoi dupa ce tu mananci ciocolata, 5 Mandarine, cafea, cat vrei sa fie Glicemia ?! Este foarte buna 108.
Cat timp mai exact trecuse de cand ai mancat si pana ce ti-a masurat ?
Daca era la 30 minute, 1 ora sau doua, este okey valoarea, daca au trecut mai mult de 2 ore, nu prea mai e okey, de aia intreb.
Este normal ca dupa masa sa urce in anumite limite, sa nu ai impresia ca daca mananci Mandarine nu urca !
In primul rand, Diabetul il dezvolta cei predispusi genetic si pe sistem nervos, cunosc oameni care nu au abuzat de dulciuri, de grasimi, pe la 55 ani au facut Prediabet deja, iar la 60 sunt aproape de Diabet.
Faza cu Kg in plus scrie la carte asa, insa tot genetic este, sunt oameni grasi si n-au nici o treaba.
Gandeste-te daca mama, tata, bunicii au avut asa ceva, daca esti fata, tatal si mama tatalui, daca esti baiat gandeste-te la mama si tatal mamei, daca n-ai in familie, esti scapat.
Insa si daca ai, nu e musai sa dezvolti boala, insa esti predispus cu 25 % mai mult ca un om normal.
Ca sa vezi daca esti okey fa urmatorul test, fa rost de un Glucometru Accu Check (de fapt cred ca majoritatea din astea folosesc), asigura-te ca are rezerve cumparate de curand, deci nu de generatie inainte de 2009 Octombrie, mananca pana in ora 20 seara o masa normala cum mananci tu, te culci dupa ora 23 (nu mai devreme de 3 ore de la masa), dimineata pe la 8-9 iei Glicemia si vezi cat este.
Dupa normele europene plaja este 74-106 mg/dL (inclusiv 105) adica de fapt cum scrie si pe prospectul rezervelor de la Glucometru, dupa normele SUA este 60-100 mg/dL (inclusiv 99 maxim deci).
Eu am ales de buna a doua ! Iti spun eu ca un om sanatos se incadreaza lejer in aceste limite, chiar azi de ex eu mi-am luat-o si am avut 81.
O glicemie ideala este intre 80 si 86 pe nemancate, dar daca vrei, ia-o de buna pe cealalta, cum vrei tu, bune sunt ambele de fapt.
Apoi daca pe nemancate ai buna, mananci dimineata ce doresti tu si paine si ceva dulce, apoi iei iar la 1 ora si la 2 ore.
La 1 ora limita este 90-155 (maxim 154), la 2 ore este 60-140 (maxim 139).
Daca ai trecut toate testele, esti brici.
Pentru ca unii au Glicemia pe nemancate de 77 si la 1 ora de la masa se trezesc cu 180 si la 2 ore cu 165, asta nu inseamna ca-s in regula, s-a mai spus asta si in alte parti de fapt, trebuie sa treci de toate cu bine.
Odata ce ai trecut, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Si fa asta ca sa te linistesti.
Apoi, pune mana si mananca sanatos, ca daca ai deja Kg in plus, nu-mi suna ca ai face-o.
Fructe 1-2/zi iti ajung, mai multe legume, carne slaba fripta sau fiarta ideal peste, branzeturi degresate, un pumn de miez Nuca/zi ptr grasimi esentiale benefice noua, ceva paine integraa curata necontrafacuta, cam asta e alimentatia omului sanatos.
SI miscare, nu sta ca-ti sta norocul, pune mana si fa miscare, macar plimbare 1 ora/zi in ritm alert 5 zile/saptamana, sau daca vrei sa scurtezi, pune-te pe bicicleta de casa si fa intens cam 30 min/zi.
Evita cat poti tot ce este nenutritiv si toxic cu E-uri, Margarina, Colesterol, gen fast-food si tot ce cuprinde, Mezeluri, carne grasa, tot ce e din faina alba, orez alb, cartofi, astea nu aduc decat amidon in exces si se pune pe tine, prajituri de cofetarie ca-s full de Margarina, Fornetti (fast-food).
Margarina e o grasime f periculoasa artificiala, urca Colesterolul rau, il coboara pe cel bun, se depune prima pe tine, dai jos f greu ce ai depus.
Reducerea grasimilor saturate chiar daca-s naturale (nu de tot, doar redus consumul), si anume unt, smantana grasa, oua mai multe de 3 /saptamana, lapte integral, cascaval, ca de canre grasa si derivate am spus, astea sunt mai putin periculoase ca Margarina, insa tot sunt daca nu le arzi prin efort.
Si cum majoritatea produselor de patiserie, cofetarie, pizze, merdenele, cornuri, ciocolati ieftine, chiar painea cumparata, e clar nu ?
Daca vrei sa mananci ceva bun, fa-ti in casa
Conlcuzia este ca am 2 indicatori care-mi spun ca nu esti okey (dar nu pe parte de Diabet inca), Kg in plus si anume:
1- Nu mananci sanatos
2- Nu faci miscare.
Deci termina-te cu mancatul prostii, nu mai sta toata ziua in masina si la birou, aloca-ti o ora/zi ptr miscare, altfel vei plati scump.
Poti sa mai mananci si ce vrei, dar doar ocazional si nu in cantitati mari.
0
22-11-2010, ora 11:40
historia
Nu este medic/terapeut
historia
Multumesc foarte mult pentru raspuns..V-am trimis un mesaj privat.as vrea sa mai discut cu dvs.Multumesc inca o data.
0
22-11-2010, ora 11:58
historia
Nu este medic/terapeut
historia
Adevarul e ca m-ati cam pus pe ganduri. si totusi nu mananc nimic din chimicalele din comert, dar absolut nimic.Miscarea putina, multa.De mers pe jos stiu ca merg...si cu kg credeti-ma ca nu stiu de ce nu slabesc ca de mancat cam putin si 2 copii, unul de scoala si unul de gradinita ma storc destul..Aveam 50 kg pe vremuri cand eram studenta si mancam pufuleti si paine cu mustar..faine vremuri ce-i drept.
0
29-11-2010, ora 14:11
mircus
Nu este medic/terapeut
mircus
Buna ziua.Am 47 de ani.In luna iunie 2010 fiind internat pt o infectie alimentara mi -a iesit glicemia 104.Acum in noiembrie(azi 29 noiembrie) am repetat-o si am 114.Dar intre timp mi-au aparut mai multe probleme.Observ ca vederea mi-a scazut intr-un ritm destul de rapid, am dureri de spate, de cap, spondiloza, de picioare de la genunchi in jos cateodata destul de mari.Apoi am probleme digestive, colon iritabil, urinez frecvent si in ultimele saptamani simt si o usoara durere la rinichi.Am observat ca mi s-a rarit si parul.Se poate sa fie diabet?Sau pot fi chiar toate pe baza nervoasa,..stres, oboseala.., varsta etc...La 104 medicul de familie mi-a spus sa nu mi fac probleme ca este de la varsta.Dar acum nu am mai discutat cu el. .

VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
29-11-2010, ora 14:34
mircus
Nu este medic/terapeut
mircus
Am uitat sa scriu ca am 1, 74 m si 85 kg la varsta de 47 de ani.Nu am pe nimeni in familie bolnav de diabet.Nici parintii nu au si nici bunicii nu au avut..
0
25-01-2011, ora 18:28
tazmanian
Nu este medic/terapeut
tazmanian
Salut,

Va multumesc prentru spijinul ce-l acordati, am sa trec la cazul meu :

Din octombrie am fost la medicul de familie, evident ca nu ma simteam bine, primul consult a evidentia hipertensiune arteriala 150/100.(asta vara tensiunea mea controlata accidental era 130/90, dupa care a urmat un concediu in care am facut foarte multa miscare, )
S-a inpus un set de analize dupa care mare a fost uimirea:

Glicemie : 126 (max 115 al lab.)
Acid uric: 9.5 (Max 7)
Colesterol seric total: 215.8
HDL colesterol: 38.3
LDL: 140
Trigliceride serice: 189.9 [ 200]
Creatinina serica: 1.21
TGP (ALAT/ALT): 75.6 [ 41]
TGO (ASAT/AST): 46.1 [ 38]

Socul a fost pe masura, diagnosticul dat de medicul de familie, nici unul (tacere) l-am intrabat daca este diabet si mi-a sous ca nu, ficatul este inflamat si steatozic. I-am raspuns ca stiam de steatoza ficatului in urma unu-i control acum 2 ani la eco.

Mi-a recomandat sa fac un regim alimentar, frucre si legume, carne deloc sau doar de peste, dupa o luna, din proprie initiativa m-am dus la centrul de diabet pentru analize:

Glicemie 105 (70-110)
Colesterol 174 (max.200)
HDL col 36.1 (35.0-88)
TGP 64 (0-40)
TGO 40 (0-37)
Trigl 161 (45-160)
Crea2_ 1.02 (0.60 1.30)
HbA1c = 6.0 %

Diagnostic : PREDIABET

Sunt disperat, dupa o documentare cat se poate de amanuntita, am inteles ca este vorba de sindromul metabolic sau rezistenta la insulina

Fost Polo-ist, am reinceput innotul, fuga, regimul strict, si am slabit de la 136 kg (187cm) la 108 pana in prezent in 3 luni de zile, eu care ma chinuiam pentru un kg foarte mult.

Stiind ca in familie respectiv bunica din partea mamei a avut diabet, m-am ingrijorat foarte tare.

In prezent am facut o Glicemie provocate cu 75 gr glucoza dizolvata in 500 ml apa : la o ora 187 iar la 2 ore 127. Testul a fost facut cu Glucotestul Acu Check. Tot curand am descopert-o pe mama cu o Glicemie de 160 in timpul zilei, a urmat confirmarea laboratorului HbA1c = 7.3 %, blestemul ...

Ce pot sa fac eu, de la centru de diabet, mi s-a prescris Metformin 850 1-0-1, sincer mie imi este frica sa nu nevin dependent de acest medicament. Reusesc si fara el sa mentin glicemia cu control. adica dim pe nemancate 101 iar in restul timpului 94 -95 chiar si 77 dupa un efost de 30 minute sustinut.
Multumesc mult.
0
05-05-2011, ora 00:47
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Am revenit !

Mircus, ai pe nemancate 114, insa dupa mese nu cumva ai mare ?! Ia masoara la 1 ora si la doua ore dupa o masa buna, adca urca prea mult, e normal sa urinezi des si sa ai probleme, deca nu, atunci nu are legatura, cel putin deocamdata.
Urinatul des pe baza de Diabet apare cand Glicemia e egala sau mai mare de 180.
Kg in plus..da-le jos de urgenta si ai sanse ca Glicemia sa revina la normal.

tazmanian:

in primul rand Diabet se numeste cand Glicemia pe nemancate masurata de trei ori la rand in zile diferite este egala sau mai mare de 126 mg/dL, dupa primele analize cifra spune ca ar fi, insa ai facut o masuratoare si nu se pune.
Dupa a doua analiza n-ai prediabt dat fiind ca maxim era 110 in range.
Transaminazele nu-s in regula deci ficatul sufera clar.
Oricum Glicemia nu e okey cu 105 ala, esti cam la limita superioara
Trigliceridele indica ca ai exces de zaharuri care se transforma in ele, de aici trag concluzia ca deja ai dezvoltat ceva rezistenta la Insulina (in absenta Insulinei nu se formeaza nici un fel de lipida).
Eu fac sport de 4 ani, acum am 33 ani, am 170 cm si 65-67 Kg, Glicemia pe nemancate este mereu in jur de 82-84, chiar si 79. Conteaza enorm sa faci miscare si sa ai greutatea in ordine.
Cand eram mai grasutz si nu faceam nimic, m-a gasit si cu 111 pe nemancate deci cu Pediabet, limita fiind de 105.
Acum sigur ca este important geneticul de fapt, altii sunt grasi si sedentari si au Glicemia 81, chiar am o cunostinta care e obeza la 38 ani, supersedentara si are 81 fara nici un fel de probleme, plus ca mananca zi de zi cate o ciocolata + mancare.
Metforminul diminueaza rezistenta la Insulina, insa mai buna metoda este sa faci sport si sa ajungi la greutatea normala, sa mananci sanatos, apoi sa vezi cum stai, daca nici atunci nu e bine, poti incepe sa iei, mai intai incearca asa, poate scapi, medicilor le e f usor sa dea tratament aiurea cateodata.
Adevarat ca, cu asta se incepe tratamentul, insa primul pas e miscare+dieta.
Pune mana si fa sport ! E de aur. Se stie ca supraponderabilitatea poate duce la Diabet, e f periculoasa.
De fapt ea atrage rez la Insulina, cu cat te ingrasi mai mult, cu atat te vei ingrasa si mai mult si vei slabi mai putin.
Odata ce slabesti, ai sa vezi cum si Glicemia da inapoi.
Testul ala de toleranta la Glucoza nu-mi place, ai picat la o ora, a sarit de 160, la doua ore ai trecut pentru ca limita e de 140. NU ai voie sa ai la o ora 187.
Culmea este ca am picat si eu acum doi ani desi aveam 59 Kg, faceam sport, mancam cum trebuie.
pe nemancate m-a gasit cu 99 (limita fiind 100) deci nu mi-a convenit, la o ora 159 desi limita era de 155 si la doua ora 114 desi limita era de 100.
Deci eu am picat tot examenul.
Dif intre mine si tine este ca tu ai picat ca ai rez la Insulina, eu am picat ca aveam Insuficienta Insulinica.
In primul caz ai si Glicemia mare si greutatea, in al doilea poti avea aceias Glicemie dar esti slab.
Pe nemancate pe tine te gaseste cu 105 dar cu o Insulinemie mare, pe mine m-ar putea gasi la o adica cu 105 dar cu o secretie insuficienta de Insulina.
0
10-05-2011, ora 08:49
silviutz00
Nu este medic/terapeut
silviutz00
Salutare...
am avut glicemia 265, la 2 ore după masa.
Asta dupa doua nopti in care am dormit doar 2, 5 ore insotite de 2, 5 litri de Cola
Inainte de a-mi lua glicemia cu aparat, am baut 1l Cola, (diferit de cei 2, 5 l mentionati anterior) 0, 5 l Fanta de struguri. La care se adaugă foarte multe dulciuri si mâncare şi o zi fara odihnă deloc. adică tot in priza.
sa ma impacientez, sau sa mai stau putin. sa incerc cu regim alimentar
0
10-05-2011, ora 18:35
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
In mod normal Glicemia aia e enorma la doua ore de la o masa, in mod normal trebuie sa fie pana in 140.
Dar daca ai tot bagat Glucide la greu..si nu o fi avand timp Pancreasul sa se odihneasca, este posibil ca asta sa fie rezultatul, desi pana la urma nu conteaza, ar trebui sa fie normala chiar daca ai mancat dulciuri si baut Fanta.
Ai avut 424 g de Glucide pure doar din ce spui ca ai baut ! Ca sa nu mai punem si dulciurile.
Doar ca organismul sa poata termina de prelucrat aia, i-ar trebui cam 10 ore.
Dupa asa abuz, ar trebui macar o zi sa mananci fara carbohidrati sau cu minim de carbohidrati (Glucide) adica Peste fript, Piept pui fript si ceva leguma, sau chiar doua zile la rand.
In acest fel lasi organismul sa se odihneasca.
Dupa aia deci cam a treia zi poti face asa:
- Masori Glicemia pe nemancate, deci ultima masa salata cu piept fript sa fie pe la un maxim 19, 30, apoi te culdi pe la 23, a doua zi la sculare dupa 30 minute iei Glicemia.
- Apoi mananci 150 g de paine si bei apoi un pahar de apa, adica fie 6 felii de paine tip franzela, fie 3 din alea duble. Cumva sa ai cam maxim 75 g Glucide, painea alba are 52 %, cea integrala 48, 5.
- Ia Glicemia la 1 ora si la doua ore. Nu bei apa, nu mananci in timpul testului.
Apoi vi si-mi spui valorile (Asa vedem daca esti in regula sau nu).
Sau daca au trecut zilele alea de abuz, poti face oricand testul.
Niciodata nu manca seara ca sa te culci dupa o ora, ca dimineata Glicemia nu e reala, digestia se incetineste drastic in somn si continua cand te scoli, sa ai minim 3-4 ore de la masa cand te culci seara. Si nici imediat la sculare.
Pe nemancate trebuie sa iti dea pana in 100 sau maxim pana in 107 dupa prospectul de la Glucometrul Akku Check.
La 1 ora maxim 154
La 2 ore maxim 139
Astept sa-mi spui ce a iesit.
Fereste-te sa mai abuzezi asa si sa nici nu dormi.
Ce varsta, de inaltime si ce greutate ai ?
Si gandeste-te daca nu cumva mama ta, tatal mamei au ceva Prediabet sau Diabet.
0
10-05-2011, ora 18:58
silviutz00
Nu este medic/terapeut
silviutz00
Mulţumesc pentru răspuns.
Părinţii mei nu au avut diabet de niciun fel, nici nu sunt predispuşi.
Nu am pe nimeni în familie care să aibă.
Dimineaţă o sa îmi fac un test, deşi va fi aproape la 2 ore după ce mă trezesc, că eu nu am aparat.

Lipsa somnului, coca-cola de care fac exces şi ciocolata cât carul sunt factori de risc în ce priveşte diabetul?
O sa postez valorile glicemiei, deşi sincer mi-e foarte frică să nu cumva.. cine ştie.
Èšin să menţionez că una dintre prietene care şi-a măsurat glicemia, împreună cu mine, a avut 193, tot după 2 ore de masa, dar cu mâncare mai puţină şi două nopţi de somn. Ea a zis ca a slăbit brusc, bea foarte multă apă, merge des la baie, are poftă de mâncare.
La mine niciunul dintre cele menţionate nu este prezent. Beau apă ca un om normal, nu merg des la baie etc.
Am 22 de ani, 1, 75, 85 kg. Ştiu, ultima parte lasă de dorit.
0
10-05-2011, ora 22:07
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Te rog sa nu mai scrii cu caractere romanesti intrucat aici apare lipsa.
Daca parintii tai nu au Diabet e bine.
Nu conteaza ca iei la doua ore dupa sculare, important este sa nu mananci nimic si sa nici nu bei cafea in acest timp.
Nu trebuie sa-ti fie frica, fa testul ca sa ne clarificam sa nu ai dubii.
Mare atentie, iei fix la 1 ora si la 2 ore de la masa apoi.
Normal ca excesul de dulciuri poate fi un risc desi nu mereu sa stii. Sunt unii care au mancat o viata si nu au nimic, in general DIabetul apare pe fond genetic, ca noi mai catalizam putin cu abuzuri, este altceva.
M-am mai gandit, un om sanatos chiar daca manca ce ai mancat tu, nu avea 265 sub nici o forma.
Gandeste-te ca la 180 deja atinge pragul renal in care Rinichii disperati incearca sa elimine Glucoza din sange, evident ca se vor uza facand acest lucru cand nu trebuia sa-l faca in mod normal.
Iar ce trece de 240 deja face sa apara si corpi cetonici in sange si urina, cand aveai 265 putea sa simti ca miroase urina a acetona sau respiratia, deci este o valoare foarte periculoasa 265 ala. Si cine stie de cate ori nu oi fi avand atat desi spui ca nu urinezi des, nu-ti e sete.
Greutatea aia nu-mi place sa stii :) si precis nu faci sport !
Sa-ti explic de ce risti daca abuzezi de cola si dulciuri:
Tu tot bagand si bagand dulciuri si Cola, Pancreasul da Insulina multa si mult timp ca sa coboare Glicemia, asa ca incearca sa care Glucoza din sange in celule, pana la urma celulele zic "nu mai avem nevoie de atata Glucoza, hai pa pa", asa ca isi reduc din receptori si nu mai capteaza bine Insulina aia ce le aduce Glucoza, se numeste rezistenta la Insulina.
Insa Glicemia trebuie sa ramana buna nu ? Asa ca Pancreasul incearca sa compenseze cu surplus de Insulina ca sa sparga barajul, asa ca in prima faza reuseste sa tina Glicemia buna cu efort supra.
Insa.cum Glucoza nu este primita ca lumea de celule, Glucoza excedentara se duce in ficat si este transformata in Trigliceride (vezi ca si pe alea le ai mari, ia fa analizele), si apoi POC se depun pe tineee si te ingrasi.
Cu cat te ingrasi mai mult cu atat Rezistenta la Insulina creste, Pancreasul din ce in ce baga mai multa Insulina, pana cand la o adica nu mai e capabil sa tina Glicemia buna nici cu eforturi si asa apare Prediabetul si diabetul.
Asta cazul cand ai Hiperglicemie cu Hiperinsulinsim, insa mai e si alt caz si anume sa nu coboare Glicemia ca Pancreasul nu da cata Insulina trebuie, ei acolo e o "mica" diferenta, treci peste faza de ingrasare.
Deci daca mai abuzezi de dulciuri mereu si nu faci miscare, te asteapta obezitatea si DIabetul clar, oricum eu te astept cu testul.
Nefacand pauza si tot abuzand, esti mereu in faza de ingrasare, atat timp cat se da Insulina depui.
De exemplu poti abuza azi de dulciuri (desi nu e recomandat nici asa), maine si poimaine sa mananci doar salate cu carne slabe fripta si sa faci si sala deci sport ca lumea efort muscular si bicicleta sau alergare, apoi a treia zi poti sa te mai rasfeti, dar nu aas cum faci tu.
Sigur ca normal trebuie sa mananci cat mai putine dulciuri, sa faci miscare, sa mananci legume, fructe, carne slaba, branzeturi degresate, miez nuca, 2-3 feli de paine integrala pe zi.
Si uite ca sa iti dau un ex de ce e anormal 265 ala chiar daca ai mancat mult, eu am mancat asa:
9 ciocolate de 100 g mancate una dupa alta:
La 1 ora era 90, la doua ore era 114 !
Sau alta data 10 ciocolate cu alune + 1 L lapte degresat:
La 1 ora era 92, la 2 ore era 87.
Concluzia o tragi tu (stai linistit ca-s un mancau de nu se poate, deci sa nu te mire cat am mancat)

In legatura cu prietena ta e clar, are deja DIabet sau Prediabet, nu e posibil ca la 2 ore de la o masa normala sa aiba 193, e f mare.
Normal ca are simptome, a depasit deja 180 si la o ora am impresia ca era si mai mare, la unii apar aceste simptome, la altii apar la Glicemii mai mari !
Dar vezi ? Ea a slabit, deci nu are rezistenta la Insulina ci insuficienta pancreatica :).
Ca de ex tu poti avea Glicemia pe nemancate 130 si ea la fel, tu insa o ai desi Pancreasul da multa insulina pentru ca ai Insulino-rezistenta, ea are 130 ca nu da suficienta Insulina.
Fara insulina nu exista depunere de grasime.
0
13-05-2011, ora 08:14
silviutz00
Nu este medic/terapeut
silviutz00
salutare...
revin cu informatii. Scuze de intarziere, dar nu am avut aparat sa imi iau glicemia.
Azi, am avut 103, dimineata. Stiu ca e putin mare, dar stiu ca nu este nimic rau-diabet adica.
O sa fiu atent cu ceea ce mananc de acum incolo. O sa fiu foarte atent.
Circumstantele au facut sa nu ascult chiar tot ce ai zis tu, cu privire la ultima masa, si la ora la care sa dorm. Am baut la 10 pm un shake, si am mancat un cheesburger de la McDonalds.
103 e ok, nu? Nu e tocmai buna, dar nici rea nu e.
O sa fiu foarte atent cu ceea ce mananc.
Multumesc de sfaturi! Daca vrei sa adaugi ceva, esti liber sa imi spui!!!
0
13-05-2011, ora 08:23
silviutz00
Nu este medic/terapeut
silviutz00
Mi-am propus si sa slabesc intr-un mod drastic. 10 kg cel putin.
ai putea sa imi atasezi o reteta, nu stiu poate esti mai experimentat decat mine, de slabire putin. (care sa includa multa carne de pui si carne de porc si coca-cola, cel putin 3 litri pe zi)
am glumit!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.