glicemie mare?

21-03-2007
jordan
Nu este medic/terapeut
jordan
In urma cu o saptamana am decis sa-mi fac niste analize(pe care nu le mai facusem de circa 2 ani) si am avut o surpriza f neplacuta glicemia 117. Evident am tinut cateva zile diete si am repetat aceasta analiza(fiind foarte speriat) la Medicover in Buc si glicemia a iesit mult mai mica, 71.
Tin sa precizez ca prima data le-am facut la o clinica micuta in Pitesti, si era dupa doua zile in care mancasem foarte multe prajituri si fructe si bausem multe sucuri (cam pana la 12:00 noaptea de dinainte) iar a doua oara am mancat normal (dar fara dulciuri- doar fructe) si am facut mult sport.
Sunt si suprapronderal (si am doar 20 de ani).
E normal sa varieze glicemia asa de mult? Doctorul de familie a zis ca nu se pune problema de diabet(sper sa fie asa) doar sa fiu mai atent la alimentatie. Am avut o bunica diabetica si am inteles ca exista si o oarecare transmitere ereditara a acestei boli deci sa fiu mai atent.
Va rog frumos, astept un raspuns urgent.
16 comentarii
0
21-03-2007, ora 00:00
Cornel.Susu
Identitate neconfirmată
Cornel.Susu
Riscul sa faci diabet este mai mare daca ai bunica cu acesta boala. Nici faptul ca esti supraponderal nu ajuta! Asa ca ai grija ce si cat manaci.Incearca sa slabesti si sa ajungi la greutatea ideala. Glicemia poate varia in limite destul de mari. Pana la confirmarea diagnosticului de diabet mai e mult. Ar trebui sa ai 3 valori consecutive ale glicemiei peste 130.
0
22-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna jordan! la o glicemie de 117 mg/dl se considera ca ai diagnosticul de glicemie bazala modificata. noile recomandari sunt ca cei cu acest diagnostic, cu rude cu diabet zaharat tip 2 si cu obezitate sa faca testul de tolerantza la glucoza. mergi la medicul de familie sau la diabetologul din oras si cere sa ti se faca un astefl de test. problema este ca vei plati o parte din analize. multa sanatate!
0
22-03-2007, ora 00:00
jordan
Nu este medic/terapeut
jordan
da, dar credeam ca ultima analiza faptul ca mi-a iesit 71 inseamna ca totusi sunt sanatos( asa sper).
am cateva kg in plus( 93 kg la 1.85) iar bunica a avut diabet de tip 1 (cel dependendet de insulina) pe care l-a facut dupa ce a cazut in coma pe la varsta de 35 de ani. sper sa n-am ocazia niciodata sa trec prin ce-a trecut ea, saraca. in schimb parintii si sora mea sunt absolut sanatosi desi, sunt si ei supraponderali (glicemia max 95).
cred c-o sa repet analiza zilele astea. multumesc frumos pentru raspunsuri si toata sanatatea din lume!!!
0
26-03-2007, ora 00:00
jordan
Nu este medic/terapeut
jordan
Mi-am luat glicemia din nou in acest weekend cu un aparat achtung pe care il aveam din intamplare pe acasa si a iesit 74 dupa ce am mancat(mancasem totusi destul de putin si inainte de asta aveam o oarecare stare de rau) iar pe nemancate a doua zi 75. Acelasi test l-a mai facut o persoana si a avut 80(a doua zi).
Nu stiu insa cat de bun e aparatul(sper din toata inima sa fie)
Totusi as vrea sa-mi confirmati doamna doctor Craciun daca cu astfel de glicemii se mai pune problema diabetului si de ce variaza asa mult glicemiile(sunt zile in care mai simt destul de rau daca nu mananc bine si ma apuca si unele senzatii de depresie- am facut si foarte mult sport in ultimele doua saptamani).
Astept raspuns. Mersi anticipat.
0
27-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna jordan! testarea glicemiei din sange capilar (adica din deget) cu un aparat care nu stii cat este de bine calibrat, este degeaba! nu are nici o semnificatie, nici pentru confirmare, nici pentru infirmare de diagnostic. Cert este ca O SINGURA GLICEMIE MAI MARE DE 110 MG/DL INSEAMNA GLICEMIE BAZALA MODIFICATA, adica trage un semnal de alarma ca trebuie sa fii mai atent la dieta si sa monitorizezi glicemia periodic. O SINGURA GLICEMIE DE DIMINEATZA, PE NEMANCATE, MAI MARE DE 126 MG/DL, DIN SANGE VENOS, INSEAMNA DIABET. O GLICEMIE MAI MARE DE 200 MG/DL, ORICAND IN TIMPUL ZILEI (chiar daca ai avea scuza ca ai manacat o ciocolata inainte de testare), INSEAMNA DIABET. In situatia ta iti recomand cu caldura sa iei taurul de coarne, mergi sa iti faci un test de toleranta la glucoza la un diabetolog din oras, care sa te ia in evidenta si sa iti recomande regim si urmarirea glicemiilor. O treime dintre pacientii cu glicemie bazala modificata sunt de fapt diabetici, dar in acelasi timp, daca se iau din timp masuri dietetice, mai putin de jumatate de cei in situatia ta ajung sa faca diabet. deci curaj, faci testul si scapi de orice suspiciune!
0
19-04-2007, ora 00:00
jordan
Nu este medic/terapeut
jordan
din pacate mi-e tare teama de acest test. o sa-l fac insa cand voi reusi sa slabesc complet(pe la aproximativ 84 prin iulie, acum am 90kg). fac foarte mult sport zilnic.
aparatul cu care am luat este bine calibrat(mama are experienta ca a avut mult de tras si cu bunica). de obicei imi arata glicemii de 60-80 dimineata. mi-am luat o glicemie si in ziua de pasti seara dpa ce mancasem si eu niste prajituri (intentionat) si a iesit 98.
din pacate acea analiza m-a marcat profund si mi-am revenit cu greu. ar fi prea mult pentru idealurile si visele mele. din pacate nu sunt un luptator si nu stiu daca o sa schimb prea usor.

poate totusi acea glicemie are legatura cu faptul ca mancasem 1-2kg de mere, 1-2 kg de portocale si 2-3 sute grame de bomboane de ciocolata in ziua premergatoare pana noaptea la doua. era pe fond nervos, fiind foarte stresat. de atunci insa, nu mai simt nimic pentru nici un fel de mancare. dulciurile mi se par scarboase chiar. probabil tot pe sistem nervos. dintr-un vesnic infometat mananc doar pentru a trai.
va multumesc doamna doctor pentru raspunsuri. poate imi mai dati vreun sfat(eventual si ceva care sa ma linisteasca).
0
01-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Daca ai tendinte native spre diabet, fereste-te de stress. Diabetul se face in proportie de 90-95% cind apare stress puternic (frica, etc). Invata sa reactionezi calm - psiholog, etc...
0
28-06-2008, ora 00:00
deea4all
Nu este medic/terapeut
deea4all
am 18 ani.mi-am facut zilele acestea analizele si mi-a iesit glicemia 133 si ceva.inca nu am ajuns la doctir.ar trebuie sa-mi fac griji? intentionez sa repet analizele.as fi recunoscatoare dak mi-ar raspunde cineva.va multumesc
0
05-05-2009, ora 21:19
Drift3r
Nu este medic/terapeut
Drift3r
deci, ma numesc mihai..in urma cu o saptamana mi-am facut niste analize din care a reiesit ca am glicemia 110, eu am 15 ani si fac sport de performanta, e adevarat ca imi cam plac dulciurile..ar trebui sa fiu ingrijorat, apropo am 1.80 si 57 de kg. Mama ma tot bate la cap sa nu mai manac atatea dulciuri, un sfat ?
0
22-04-2010, ora 12:31
oana-georgiana
Nu este medic/terapeut
oana-georgiana
buna, am 17 ani, mi-am facut zilele acestea niste analize...din care mi-a rezultat glicemia 134, nu sunt o adepta a dulciurilor deoarece incerc de cateva luni sa slabesc.inca nu am ajuns la medic cu rezultatul dar imi fac griji...e destul de mare. Plus ca am avut rude care au suferit de diabet. E chiar ceva grav? un raspuns va rog.
0
19-08-2011, ora 23:07
gabriela valcea
Nu este medic/terapeut
gabriela valcea
buna, am 17 ani si in vara aceasta mi-am facut mai multe analize din care mi-a rezultat ca avand glicemia cand 120 cand 132. nu mananc multe dulciuri. mai mananc din cand in cand dulceata si prajituri facute in casa, oare si de la ele sa fie aceasta crestere de glicemie? eu am o inaltime de 1.51cm si aproate 70 de kg. de multe ori ma trezesc noaptea pentru a bea apa, dar parca nici apa nu ma satura, avand tot aceeasi senzatie de sete. si mai am inca o probleme... eu pana acum aproape un an nu prea consumam lichide, iar acum beau mult mai multa apa fata de atunci. care este problema?
0
19-08-2011, ora 23:08
gabriela valcea
Nu este medic/terapeut
gabriela valcea
va rog astept un raspuns...
0
09-01-2012, ora 12:47
Lariana
Nu este medic/terapeut
Lariana
Buna Gabriela. Din cate stiu eu, ce sare de 120 este un pic ingrijorator. Stiu asta de la tatal meu care si-a cumparat un aparat cu care isi masoara glicemia iar cand este mai mare de 100 (la el) merge la doctor si cumva o tine sub control.
Printre senzatiile incipiente stiu ca s-a numarat si la el o sete mult mai mare decat de obicei...lucru care ne-a ingrijorat si am fost cu el la doctor.
De aceea, mai ales ca spui ca ai doar 17 ani, eu cred ca cel mai bine ar fi sa iti faci niste analize...asa, ca de inceput de an. Iti recomand Medicover, acolo avem noi abonament si pe partea aceastea de "diabet si boli de nutritie " sunt foarte buni.
Multa sanatate si sa ne tii la curent..
0
31-01-2012, ora 11:54
discipolul
Nu este medic/terapeut
discipolul
poate cineva sa-mi recomande un tratament naturist pentru a-mi scadea glicemia?
0
10-03-2013, ora 16:40
caena
Nu este medic/terapeut
caena
incearca cu ceai de anghinare conform prospectului, este amar dar merita, mai ia si 25 gr.pe zi de drojdie de bere, mie mi-a scazut glicemia, Tine si dieta, fara paine alba, dulciuri, banane. succes!
0
08-04-2013, ora 11:28
Andrei Madina
Nu este medic/terapeut
Andrei Madina
Tatal meu are glicemia de 149mg/dl. Ce inseamna asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •