glicemie foarte mare la copil de 6 ani

25-06-2010
mikaelaa
Nu este medic/terapeut
mikaelaa
buna ziua am o fetita de aproape 6 ani i-amfacut niste analize deoarece spunea ca vede niste luminite albe, in special dimineata, luni i-a recoltat sange, iar joi am fost dupa rezultat, toate bune dar avea o glicemie de 183, 3 limita normala fiind de 90-110 daca am retinut bine minte, seara in aceeasi zi i-am luat glicemia, si avea104, vineri is-a recoltat iar, dimineata, dar rezultatele vin abia luni, sunt foarte stresata fiindca dr. de familie spunea de diabet... precizez ca fetita are 20-21kg, 110 cm nu urineaza des, nu bea apa in exces nu a slabit brusc da-ti un rasuns va rog ce parere aveti? se spune ca iti creste glicemia si de la stres i-a fost frica cand i-a recoltat sange si de aceea asa de mare? multumesc
4 comentarii
0
25-06-2010, ora 18:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tu sau sotul aveti diabet ? Poate ca a mancat ceva inainte de recoltare.sau a luat vreun medicament. Un examen al urinii a facut ?
0
25-06-2010, ora 19:16
mikaelaa
Nu este medic/terapeut
mikaelaa
buna seara i-a recoltat sangele de dimineata nu a mancat nimic in acea dimineata, doar o felie de pepene cu o zi inainte, pe la pranz, nu avem diabet nici eu nici sotul, si urina a facut si scaun si dr. a zis ca nu are nimic iar in aceasta seara la gulometru i-a iesit 123 dar a mancat un sendvis cu 30 aprox.inainte, multumesc ptr. raspuns
0
26-06-2010, ora 21:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu cred ca are diabet, la copil aceasta boala apare foarte rar sub varsta de 10 ani.atunci cand glicemia a fost 183 probabil a luat pe furis ceva dulce inainte de recoltare si nu ai observat.celelalte valori sunt normale.cumpara-ti un glucometru de la farmacie, invata-te sa iei singurica glicemia dimineata din deget o data la doua saptamani [ nu o intepa zilnic ca nu are rost ] sau mergi saptamanal la medicul de familie pentru a face acolo aceasta analiza, si daca toate valorile timp de o luna sunt normale nu are rost sa va mai ganditi la diabet.
0
28-06-2010, ora 14:59
mikaelaa
Nu este medic/terapeut
mikaelaa
buna ziua am primit rezultatele de la laborator si glicemia fetei este de 83 limita normala fiind de 70-105 conform rezultatelor sunt mult mai linistita cred ca este bine asa, inca nu am luat legatura cu doamna doctor dar o sa tin cont de sfaturile dvs si va multumesc pentru ca m-ati urmarit, daca am noutati am sa scriu un mesaj. va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.