glicemia mare, hemoglobina gl. buna, sarcoidoza-diabet ?

08-10-2010
annaderol
Nu este medic/terapeut
annaderol
Buna ziua,
In februarie 2008 am fost diagnosticata cu sarcoidoza pulmonara.Am luat tratament cu prednison timp de un an si cinci luni. Desi medicii mi-au spus ca prednisonul creste glicemia eu aveam valori normale chiar la limita de jos 70- 80. Am 37 ani si 70 kg, 168 inaltime. De un an de zile nu mai iau prednison dar nu am reusit sa dau jos kg acumulate (inainte aveam 60 kg). Deoarece imi fac destul de des analize am observat ca in utimul timp glicemia mea se invarte in jur de 100. Mama mea a fost recent diagnosticata cu diabet pe fond de stres.Glicemia ei este in jur de 115-125, uneori 130.
Acum 2 zile din sange venos mi-a iesit glicemia 115, valorile laboratorului sunt pana la 99, iar hemoglobina glicozilata 4.8 in limite normale. Am sunat la laborator sa intreb daca e o greseala dar mi-au confirmat ambele rezultate. Sunt speriata de aceasta glicemie, cu o zi inainte nu am mancat dulce dar cu 2 zile inainte am mancat bezele si cateva bomboane. trigliceridele tot sunt putin marite 186 ca si acum 3 luni.
Ma tot gandesc sa nu ma pricopsesc si cu aceasta boala. Va rog dati-mi un sfat. Multumesc
3 comentarii
0
06-01-2011, ora 17:34
jurca corina
Nu este medic/terapeut
jurca corina
sotul meu are glicemia 129, 3 iar trigriceridele338, 4 astazi a venit rezultatul
0
06-02-2011, ora 16:48
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Eu va sugerez sa tineti un regim alimentar si se va regla glicemia. Puteti sa va cumparati un glucometru ( aparat pentru masurarea glicemiei, e scump, dar e bine sa-l aveti in casa ) si asa va puteti lua glicemia mai multe zile la rand dimineata. Eu am glicemii mari de vreo 7 ani, insa mi s-a spus ca nu e diabet. Dimineata pe nemancate am 125 - 130, apoi dupa ce mananc 160-200. Ar trebui sa faceti miscare si sa aveti o greutate normala.SANATATE
0
08-06-2012, ora 20:00
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Cum naiba nu e diabet ? Ce este 126 si mai sus e diabet clar pe nemancate la trei masuratori in trei zile diferite, iar ce e sub 126 e prediabet.
Dupa mese la o ora trebuie sa fie pana in 160 si la doua ore trebuie sa fie pana in 140.
Daca Hemoglobina glicata e sub 6, atunci nu ar fi diabet, insa ma indoiesc.
Ai facut analiza asta care este f importanta ?
Porumbelul de exemplu are glicemia pe nemancate de minim 240 si n-are diabet, insa are glicozilata buna, daca tu ai 5 glicozilata de exemplu, inseamna ca la tine valorile alea sunt bune, daca nu, trebuie sa iei masuri mai repede.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.