glicemia

25-03-2009
arianna_adina
Nu este medic/terapeut
arianna_adina
Am facut niste analize de control si mi-a iesit valoarea glicemiei 118.Acu 2 saptamini am fost internata in spital cu o viroza respiratorie iar rezultatul glicemiei recoltate in spital, a fost 85.Mentionez ca au mai fost cazuri in care am avut valoarea glicemiei mai mare[nu mai mare de 120], apoi, la un interval oarecare de timp am avut calori mai mici.Ma ingrijoreaza aceste variatii de valori, as vrea sa stiu daca e ceva de rau.Va multumesc
1 comentarii
0
26-03-2009, ora 18:17
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Valoarea glicemiei poate fi mai mare in acele situatii, poate pentru ca mancasei ceva inainte sau chiar ai baut un ceai sau o cafea, indulcite cu zahar? Daca a fost recoltata "pe nemancate", atunci nu este normal. Nu spuneti ce varsta aveti. Aceste valori ale glicemiei pot fi interpretate ca o toleranta scazuta la glucoza, lucru care se poate afirma cert numai dupa ce se face un test de incarcare orala cu glucoza, dar numai la indicatia medicului diabetolog. Daca aveti in familie diabetici (mama, tata, frati ) aveti nesansa sa mosteniti aceasta boala. Cereti consultul unui medic diabetolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.