glezne umflate urmare a cresterii glicemiei ?

20-06-2008
ilipreda
Nu este medic/terapeut
ilipreda
sotul meu are glicemia 214.De cateva luni il dor foarte tare licioare.Asta seara i s-au umflat foarte tare in spcial gleznele, iar tibia il doare foarte tare, iar pe fata picioarelor (de-a lungul tibiei) are pielea solzoasa.
este sub tratament cu antidiabetice orale Metfolgama 1000 2tbl/zi si Maninil de 3, 5 tot 2 cpr./zi. Are si hipertensiune arteriala si ia Tertensif 1tbl/zi, Amlodipina de 10mg 1/zi si metoprolol de 50 1/zi.
Ainceput medicatia pentru diabet de 2 luni si de atunci nu mai are valori mari ale tensiunii fara sa creasca doza sau sa schimbe medicamentele. De 2 luni tine regim alimentar: fara dulciuri deloc, fara paine deloc, carne de porc mai rar, bere deloc, vin dulce deloc, fara banane, cartofi, fasole uscata.
mentionez ca valorile colesterolului rau si trigliceridelor sunt la valori normale.
V-am descris toate acestea cu speranta ca ne veti da un sfat competent.
multumim si asteptam un sfat.
2 comentarii
0
02-04-2009, ora 14:02
cristinn
Nu este medic/terapeut
cristinn
sotul d-vs are gleznele umflate pt ca acumuleaza destul de multa apa in tesut care poate da probleme cardiace daca nu consulta un cardiolog; piele solzoasa, da poate veni de la diabet dar nu strica sa consulte un drmatolog pt k mai tarziu sa nu se declanseze problema specifica diabeticilor si sa se urce pe pereti de usturime sau durere. De tinut regim alimentar, vad ca tine dar ce anume au declansat aceste probleme la dumnealui? Nu cumva situatia profesionala? eu zic k daca nu are prieteni cu care sa vorbeasca deschis, sa se duca la un psiholog, e singurul care il poate ajuta sa-si mai scada valorile analizelor. Acum, Dumnezeu stie ce s-a mai intamplat cu voi din 2008 pana acum...dar chestia cu psihologul ramane valabila!
0
24-06-2009, ora 23:23
david tatiana
Nu este medic/terapeut
david tatiana
care sunt cauzele umflarii picioarelor.tatal meu are 44 ani are probleme cu tensiunea si de cativa ani are niste pete maro pe picioare care s-au extins tot mai sus de la nivelul gleznei pana aproape de genunchi.mai nou i se umfla picioarele foarte tare mai ales stangul la nivelul gleznei mai putin dreptul iar pulpele sunt foarte tari muschii . ce tratamente exista care sunt pericolele.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.