glezna umflata vanata - tratament naturist fara niciun rezultat

16-10-2011
idanmarin
Nu este medic/terapeut
idanmarin
Buna ziua.
In urma cu 5 zile jucam fotbal si am primit o lovitura la glezna, sub oul gleznei. Pe moment nu m-a durut si nici nu mi-am dat seama ca s-a intamplat ceva, dar dupa 10 minute am observat ca toata glezna s-a umflat. De atunci am tot incercat diferite remedii: gheata, foi de varza, comprese cu bitter suedez, otel, dar nu observ nici o imbunatatire. Toata glezna inclusiv degetele de la picioare sunt umflate si invinetite. Nu am dat prea mare importanta deoarece glezna ( piciorul ) nu ma doare, dar observ ca pielea din partea de sus a gleznei s-a intarit, iar glezna incepe sa se invineteasca toata.
V-as ruga daca imi puteti spune ce as putea avea, si un eventual tratament, eu m-am gandit ca am fost lovit intr-o articulatie.
Va multumesc frumos.
6 comentarii
0
16-10-2011, ora 08:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este posibila existenta unei leziuni infinit mai grave decat va puteti imagina: fracturi maleolare, dar si fracturi ale navicularului, talusului sau calcaneului, leziuni vasculare, tendinoase, ligamentare sau orice altceva.
Se impune rapid un consult clinic atent si specializat.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-10-2011, ora 23:28
idanmarin
Nu este medic/terapeut
idanmarin
Va multumesc.
0
03-04-2012, ora 18:24
mirel.p
Nu este medic/terapeut
mirel.p
Buna ziua, vineri seara am fost la fotbal si am suferit o luxatie la glezna.adversarul m-a prins cu piciorul jos si a atacat glezna, am auzit o trosnitura apoi imediat a inceput sa se umfle! Atunci imediat puteam sa stau pe el nu ma durea, il puteam misca numai ca il simteam amortit. A doua zi repaus total la pat...punga cu gheata, de duminica a inceput sa se desumfle dar pe partea laterala a piciorului spre exterior mai sus de glezna s-a invinetit usor, e o zona unde sunt mici portiuni invinetite, pot sa merg cu el, il pot misca am incercat si cateva exercitii usoare de rotire a gleznei dar ma intereseaza zona unde au aparut mici vanatai, e normal ? mentionez ca in seara respectiva cand am ajuns acasa am luat o aspirina!
0
03-04-2012, ora 19:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu cred ca ati suferit o luxatie a gleznei, care este un diagnostic gravissim, ce impune interventie chirurgicala imediata.
Cred, mai curand, ca a fost vorba despre o entorsa...
Entorsele gleznei sunt extrem de des sub-diagnosticate, ascunzand leziuni infinit mai grave: fracturi ale talusului, navicularului sau calcaneului, leziuni tendinoase sau cartilaginoase etc.
Se impune o examinare clinica atenta si competenta.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-01-2013, ora 04:12
yo
Nu este medic/terapeut
yo
buna seara, acu 3 saptamani m'am lovit la picior, mi sa auzit o pocnitura la la glezna..mia sa umflat si s'a invinetit la glezna si pe laba piciorului in partea cu glezna..acum nu mai e chiar atat de umflat si nici atat de vanat...cateodata e mai vanat, cateodata nu... acu incepuse sa se umfle iar un pic langa glezna.. si mai e un pic vanat, nu chiar ca inainte dar e..am inceput sa'mi pun si gheata...pot sa'l misc cat de cat si sa merg cu el..dar cand merg mult sau stau mult in picioare ma cam doare, sa fie ceva mai grav... ? va rog sa'mi raspundeti. Multumesc mult !!
0
01-01-2013, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil de precizat gravitatea situatiei actuale fara un minim examen clinic.
Poate fi o banala entorsa, dar poate fi o fractura a talusului, calcaneului sau navicularului, o leziune tendinoasa sau cartilaginoasa, pot fi sute de leziuni imaginabile, toate avand aceleasi manifestari clinice (edem, durere, hematom etc).
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fac ușor vânătăi - cauze, diagnostic, tratament
  •