glezna umflata

21-11-2014
ion200
Nu este medic/terapeut
ion200
buna seara, , , , timp de doua saptamani am glezna picior drept umflata, , , , nu ma doare, nu este rosie, , , , , cand ma scol dimineata, glezna estsdesumflata, , , , , cand apas cu degetul pe umflarura, se lasao gaura, , , , , , ce am, , , , va multumesc mult
12 comentarii
0
21-11-2014, ora 18:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg singurele elemente importante: sex, varsta, greutate/inaltime, ststus ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Astept elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-11-2014, ora 07:40
ion200
Nu este medic/terapeut
ion200
buna dimineata.ma scuzati..sant barbat, am 59 ani, 100 kg, 190, , , pensionar, , , nu am mai avut nici o problema cu piciorul.
0
23-11-2014, ora 13:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre distrugerea gleznei (artroza), cauzata de greutatea excesiva si de efortul fizic exagerat. Poate fi o insuficienta venoasa periferica, o problema inflamatorie-reumatologica de tip auto-imun, poate fi vorba despre un picior Charcot diabetic, poate fi o problema cardiaca, hepatica, renala etc.
Pentru moment trebuie sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos), sa purtati o contentie elastica (glezniera) si sa actionati intr-una dintre directiile mentionate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-11-2014, ora 08:09
ion200
Nu este medic/terapeut
ion200
va multumesc f.mult
0
11-02-2015, ora 22:35
Alina1212
Nu este medic/terapeut
Alina1212
Buna seara. Sunt fata, am 15 ani si fac volei de performanta. Acum 2 zile la un meci, am aterizat din saritura pe piciorul adversarei si mi s-a umflat glezna imediat. Sfatuita de antrenoare nu m-am dus la medic, dar a venit un domn si mi-a facut drenaj limfatic. A doua zi de la incident nu puteam sa calc deloc, am observat ca s-a invinetit glezna si s-a umflat mai rau ca in prima zi. Am fost la spital, iar la rezultatul radiografiei mi-au zis ca am fractura de astragal. Acum am gips minim 3 saptamani. Se poate sa fie pus gresit diagnosicul? La aceasta accidentare este nevoie de interventie chirurgicala? Mai pot continua cu voleiul dupa recuperare? Tin sa mentionez ca nu am mai avut traume anterioare. Astept raspuns, multumesc anticipat.
0
11-02-2015, ora 22:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura talusului (arhaic, ""astragal"') este o fractura extrem de grava, prin dificultatea tratamentului, dar mai ales prin severitatea sechelelor.
Se opereaza in 95% din cazuri, in restul necesita imobilizare gipsata 8-24 saptamani.
Necesitatea interventiei chirurgicale se judeca in functie de examenul radiologic (pentru fiabilitatea diagnosticului eu prescriu Computer-tomograf, nu RMN!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-02-2015, ora 23:10
Alina1212
Nu este medic/terapeut
Alina1212
Multumesc mult. O intrebare mai am. Este neaparata nevoie de interventia chirurgicala? Imobilozarea cu aparat gipsat nu ajuta?
0
11-02-2015, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In medicina totul este posibil...
Cum as putea raspunde la aceasta intrebare fara sa fi studiat radiografia??
Computer-tomograf-ul este absolut obligatoriu, tocmai pentru cuantificarea gravitatii fracturii si pentru elaborarea tratamentului optim (atentie, nu RMN!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-02-2015, ora 23:22
Alina1212
Nu este medic/terapeut
Alina1212
Este posibil ca dupa aceste 3 saptamani de imobilizare cu aparat gipsat sa se fi ameliorat?
0
11-02-2015, ora 23:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca veti citi comentariile mele de mai sus, veti intelege inca o data ca raspunsul depinde de Computer-tomograf.
De obicei, amanarea interventiei chirurgicale determina complicatii grave (necroza domului talian) si invalidante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-03-2017, ora 13:56
Margherita1464
Nu este medic/terapeut
Margherita1464
Buna ziua, sunt fata, am 20 de ani si de aproape 2 luni am glezna stanga umflata, la spital mi-au zis sa fac repaos de 7 zile si sa aplic gheata dar fara niciun rezultat. Va rog sa ma ajutati.
0
28-03-2017, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Conduita terapeutica depinde de originea ""umflarii" geznei: traumatism, supra-solicitare fizica, probleme vasculare etc, dar si de datele D-voastra personale (greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: