glezna

02-02-2016
silviu111
Nu este medic/terapeut
silviu111
Buna Ziua In urma cu cateva zile am facut un CT glezna St si am primit rezultatul Acesta si daca ma puteti ajuta sa inteleg ce inseamana 'Status postfractura glezna stinga cu material de osteosinteza prezent (placa cu suruburi) la nivelul tibiei si calcaneului.
Importante modificari distructive osoase cu absenta vizualizarii astragalului, contur neregulat al platoului tibial si calcanelui (eroziuni marginale si formatiuni chistice subcondrale) si stergerea spatiului articular tibio-astragalian.
Importante modificari de edem in planurile musculare si tesutul celular subcutanat de vecinatate. VA MULTUMESC
5 comentarii
0
02-02-2016, ora 15:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
CT-ul descrie, aparent, o fractura a gleznei tratata chirurgical (prezenta materialului de osteosinteza).
CT-ul nu este un scop in sine si este absolut imposibil de interpretat in absenta imaginilor efective.
Imaginile CT trebuie studiate in context clinic, prin examinarea directa a pacientului, dar si prin examinarea intregului dosar radiologic, de la momentul fracturii pana in prezent.
Prin urmare, logic, cel mai in masura sa va raspunda este chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2016, ora 10:56
plc
Nu este medic/terapeut
plc
Buna ziua.
Sunt barbat de 39 de ani activ profesinal de regula cu o viata foarte activa si la munca si de asemenea si sofer in timpul programului, fara probleme de sanatate 1.80 - 90 kg..
Acum 10 zile in weekend am jucat fotbal cu fiul mare si mi-am sucit gamba accidental calcand stramb, a durut usor apoi cateva ore numai cand calcam cu piciorul iar luni s-a umflatu sor zona gambei atat cat sa ma mai pot incalta).
Am inceput "avetura" luni umbland prin diverse locuri in Constanta iar in final am ajuns cu radiografiile, (in care nu se vedea nimic clar.. in sensul ca ar fi fost fisura la vre-un os sau articulatia afectata), la policlinica cu plata unde m-a trata un domn Doctor mai in varsta ce nu-l pot contacta in nici un fel nici prin policlinica macar .. dansul revine la munca abea miercuri pe data de 4.05.2016.
M-a dignosticat cu entorsa tibio-tarsiana, mi-a pus gamba dreapta in ghips pentru 12 - 14 zile si mi-a recomandat repaus la pat cu picioarele in plan inclinat mai sus de inima ( cum se procedeaza de obicei) si exercitiile necesare facute periodic.
Am primit prin medicul de familie maximum de 10 zile de CO si acum trebuie cumva sa ajung la un cabinet ce are contract cu CAS sa-l pot prelungi , din pacate am plecat la curte departe de oras si nu am posibilitatea sa ajung la termen sa-mi prelungesc CO ce expira azi. Are voie acel doctor sa-mi dea concediul in urma pentru o diferenta de 5 - 6 - 7 zile ?
Problema principala este ca mi s-a dat voie sa calc pe ghips dupa 48 de ore sprijinit intr-un baston. Dupa primele 2 zile zona calcaiului si a degetelor s-a faramitat incet incet. Acum de azi dimineata mi se crapa si-n sus pe partea stanga a gambei drepte. AM dubii ca va mai ramane ceva din ghips pana miercurea viitoare iar pe Dnul doctor se pare ca nu-l pot contacta si nu mai are program pana atunci.
Gamba nu m-a mai durut de aproximativ 5 - 6 zile.
Ce pot face ? Este grav daca inlatur eu ghipsul in momentul in care nu mai tine gamba imobilizata ? Din pacate aici in localitate unde sunt blocat (Mangalia) pana sambata nu am la cine merge (apoi duminica este Pastele ) si apoi banuiesc ca depind din punct de vedere al CO-ului de doctorul care mi-a pus ghipsul si mi-a recomandat sa verin dupa 12-14 zile.
Multumesc anticipat ptr raspuns si Paste Fericit tuturor !!
0
27-04-2016, ora 12:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este delicata:
- o entorsa usoara-medie nu are nevoie de imobilizare gipsata, tratamentul modern fiind unul functional;
- o entorsa grava necesita imobilizare in cizma gipsata timp de 6 saptamani, fara posibilitatea sprijinului pe picior;
- foarte adesea, sub aspectul "entorsei" se pot "ascunde" leziuni grave: fracturi maleolare, fracturi ale talusului, calcaneului sau navicularului, ruptura tendonului calcaneean, leziuni ligamentare sau cartilaginoase severe. Daca indepartati gipsul, puteti transforma o fractura "simpla" intr-o fractura grava, care sa necesite tratament chirurgical si care sa determine sechele pentru tot restul vietii.
- greutatea excesiva joaca un rol agravant in toata evolutia situatiei.
In mod normal, la 7 zile ar trebui inlaturat gipsul, practicata o examinare clinica atenta, eventual chiar o noua radiografie.
Decizia va apartine in totalitate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2016, ora 18:34
plc
Nu este medic/terapeut
plc
Va multumesc frumos.
Culmea este ca atunci cand s-a uitat dnul Doctor pe radiografii pe care nu se vede nimic a zis " ia uite calcaiul este sfaramat" :) , dupa care i-am spus eu ca nu am nici o durere nu e umflat deloc si i-am aratat inca o data unde este zona inflamata care defapt o vedea si dansul singur. Probabil ca un eco era mult mai potrivit . Am vorbit cu dansul atunci si l-am intrebat daca este ceva grav sau nu , a fost insa foarte scump la explicatii fiindca era grabit cu gandul la coada de pe hol.
Sincer mi-e si frica sa nu fie o treaba mai grava care nu s-a observat din radiografii si sa am de tras ulterior. Nici ghipsul in sine dupa parerea mea cu 5 feseghipsate nu avea cum sa reziste 2 saptamani. Dar asta e , eu sunt pacientul. Daca fac totusi un eco dupa ce-mi este scos gipsul si ma duc la cineva sa ma vada iar nu cred ca strica.
Mai trist este ca de la o zi la alta calitatea serviciilor medicale din Constanta se reduce spre nesatisfacator si culmea pe unde te duci arunci cu bani dupa ce platesti ca un natang din salariu. in lunea cand am vrut sa merg la un cabinet sau o clinica sa le fac pe toate in acelasi loc, n-am gasit nici un loc liber . E grav... si scuze de offtopic.
0
27-04-2016, ora 21:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Echografia nu se utilizeaza in aceste cazuri, fiind indicata radiografia sau computer-tomograf-ul, dar numai dupa o examinare clinica atenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: