glaucom juvenil

06-03-2009
mishapreda
Nu este medic/terapeut
mishapreda
Fetita mea de 12 ani a fost diagnosticata cu glaucom juvenil in urma mai multor investigatii, printre care si tomografie de nerv optic. Nu stiu ce tensiune oculara are, dar mi s-a spus ca are o configuratie anormala a nervului optic. In prezent face tratament cu xalatan si, desi vede bine, are din cand in cand dureri oculare (motivul prezentarii la medic). Dupa 3 luni trebuie sa mergem sa i se faca investigatii ale campului vizual. Rugamintea mea este, daca se poate face un astfel de prognostic, sa-mi spuneti care este sansa ei de a-si pastra vederea toata viata.

Va multumesc
1 comentarii
0
06-03-2009, ora 16:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! In primul rand, trebuie sa facem un camp vizual computerizat pentru a aprecia in ce masura este afectata vederea, iar pentru aprecierea evolutiei, este bine ca fetita sa faca anual un camp vizual si tomografie retiniana Heidelberg;este posibil ca tensiunea intraoculara sa fie normala, dar valoarea acesteia acesteia se interpreteaza in functie de grosimea corneei( se face pahimetrie). Va mai recomand cateva investigatii : gonioscopie, curba tonometrica si pahimetrie, in functie de acestea, ne putem orienta terapeutic, se poate ajusta tratamentul; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.