glaucom cineva in masura sa imi dea un raspuns | Forumul Medical ROmedic

glaucom cineva in masura sa imi dea un raspuns

04-10-2010
mihaiapostol
Nu este medic/terapeut
mihaiapostol
Buna seara am 31 ani, nu am pe nimeni in familie cu glaucom, sunt un pic hipertensiv 13 cu 9, nu am diabet, sunt sanatos tun, numai ca la un control oftalmologic am avut TIO : OS 20 si OD 18 tensiune un pic cam mare intradevar, dar pe stress si emotii zic eu ca am facut asa tensiune, ca am mai luato o data imediat si cand aveam 17 cand 22 cand 20, si doctorul mi-a spus sa stau mai relaxat ca am tendinta de a inchide ochii si posibil de la frica si emotii fac tensiunea asta, numai ca la FO mi-a gasit excavatie papilara largita CD 0, 7-0, 8 vasele fac cot la marginea excavatiei si mi-a zis ca sunt suspect de glaucom fara a face perimetrie. Am fost la alt doctor care m-a gasit cu acceasi TIO evident un pic mare dar tot pe stress si emotii, am facut perimetrie si totul excelent, mi-a zis ca nu sunt probleme cu privire la glaucom iar excavatia papilara largita este ca asa m-am nascut si sa stau linistit, ce parere aveti sa continui investigatiile
1 comentarii
0
05-10-2010, ora 09:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Glaucomul este o neuropatie optica, nervul optic fiind afectat prin distrugerea fibrelor nervoase de la nivelul retinei si nu stim prea multe despre etiologie. Mai trebuie sa facem o investigatie, tomografia retiniana care ne spune daca s-au pierdut sau nu fibre nervoase si eu iti recomand tomografie retiniana Heidelberg. Daca este normala, iti recomand sa faci periodic un camp vizual( preferabil anual), eventual tomografie retiniana. Inca ceva, interpretarea tensiunii intraoculare se face in functie de pahimetrie ( se masoara grosimea corneei).Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  •