glaucom

02-12-2012
skeny
Nu este medic/terapeut
skeny
buna ziua, am glaucom AO cu analize la zi, control la 6 luni, tinut sub control ; o singura am intrebare am cat de grav este excavatia de 4 la OD ?
1 comentarii
0
04-12-2012, ora 10:47
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Datele prezentate sunt incomplete, cred ca vreti sa spuneti excavatie OD rap C/D =0, 4( unde C este excavatia papilei nervului optic, locul intrarii arterei centrale a retinei in ochi si iesirii venei centrale a retinei din ochi, iar D este discul sau papila nervului optic ; rap C/D inseamna cat reprezinta excavatia din dimensiunea papilei nervului optic). Ne intereseaza pentru prognostic, raportul C/D si la celalalt ochi ( excavatiile simetrice cu rap C/ D pana la 0, 6 pot fi fiziologice; asimetria excavatiilor, chiar daca sunt sub 0, 3, este caracteristica pentru glaucom) si de asemenea grosimea stratulului fibrelor nervoase la ambii ochi( se face OCT ) si campul vizual.In glaucom, se pierd fibre nervoase si se micsoreaza stratul fibrelor nervoase, aspect vizibil pe OCT si prin aparitia de scotoame pe CV( camp vizual) sau ingustarea CV. In stadii avansate, cand se pierd multe fibre nervoase, se mareste excavatia papilara si scade vederea. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.