glanda lui nuck?!

08-01-2011
ninavlaicu
Nu este medic/terapeut
ninavlaicu
buna ziua.pe 14 septembrie 2010 am suferit o interventie chirurgicala in sectia de ginecologie . diagnosticul a fost abces labia (buza)mica stanga. am facut un control in ian 2011 si doctorul mi-a spus ca banuieste ca este Glanda lui Nuck. v-as ruga sa-mi spuneti ce este aceasta glanda pentru ca pe internet nu gasesc nimic despre ea.
As vrea si sa va dati cu parerea si sa.mi spuneti si dvs despre ce ar putea fi vorba.
interventia a constat in a taia besica formata si drenarea lichidului(infectiei) stranse. au lasat necusut o mica portiune prin care sa iasa tot, si dupa interventie. timp de 5 zile am mers la spital pentru medicare, destul de dureroasa, de altfel
.si pentru op perioada, pana cand s-a lipit de tot taietura iesea un lichid lipicios.besica e mai mica dar continua si acum sa se umfle. se umfla in timpul actului sexual.si dupa o zi, doua incepe sa dea innapoi. dar, la pipait, se simte ca in ea este un lichid.
sper din suflet ca ati inteles ceva din informatiile si din descrierea facuta de mine si astept raspunsul dvs.
multumesc anticipat si va urez un an nou implinit!
11 comentarii
0
10-01-2011, ora 14:47
gheorghiucristina
Nu este medic/terapeut
gheorghiucristina
Sa imi fie rusine daca exista glanda aceasta si nu am auzit de ea. Cu toate acestea, exista acolo niste glande care se ocupa cu lubrefierea, curatarea vaginului. Acestea se intampla sa se obstrueze si atunci labia se umfla. Se intampla sa te si manance cand se intampla asta. Eu as opta pentru Bartholinita. Mergi si mai cere o parere altui medic.
0
10-01-2011, ora 16:35
ninavlaicu
Nu este medic/terapeut
ninavlaicu
am vorbit cu 2 doctori si ambii mi-au spus ca nu e Bartholinita. ca Bartholinita e mai in jos .mie mi-a iesit besica fix langa buza mica.
0
11-01-2011, ora 07:55
gheorghiucristina
Nu este medic/terapeut
gheorghiucristina
Sunt 2 tipuri de glande la nivelul organelor genitale externe: Bartholine si Skene, ultimele sunt langa orificiul uretral pe unde iese urina. De Nuck nu am auzit si gasit nimic. Daca afli ce sunt, te rog posteaza.
0
18-11-2011, ora 09:14
secreta
Nu este medic/terapeut
secreta
SUNT DISPERATA NU STIU UNDE SA MAI MERG SI CE SA FAC DE UN AN JUMATATE TOT MERG LA DIFERITI MEDICI FARA NICI UN REZULTAT, AM NISTE USTURIMI IN VAGIN SI DURERI INSUPORTABILE DE ARTICULATI SI DE OVARE.MI-AM FACUT CULTURA DIN SECRETIE LA 5 LABORATOARE DIN CRAIOVA SI AM 5 REZULTATE DIFERITE AM LUAT ANTIBIOTICELE DUPA ANTIBIOGRAME DAR NU M-AU AJUTAT. UNDE AS PUTEA SA MERG SA MA AJUTE SA DEPISTEZ CE INFECTIE AM SI UN DOCTOR SA MA POATA TRATA, SUNT DISPUSA MERG SI IN ALTE ORASE
0
18-11-2011, ora 12:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
secreta, cred ca faci niste greseli daca nu ai reusit sa scapi de infectia asta.
In primul rand, poate te reinfectezi de la partener. Si el ar trebui sa faca analize de secretie uretrala si urocultura cu antibiograma.
Apoi, conteaza cat timp a durat un tratament. Daca ai tot luat antibiotice, chiar si dupa antibiograma, dar cate 5-7 zile, nu ai facut nimic.
Spui ca te dor articulatiile, ceea ce ar indica un streptococ sau un enterococ, chiar si e-coli, iar pentru aceste bacterii tratamentul nu ar fi trebuit intrerupt timp de 10 zile si luat la ore fixe ca sa nu devina bacteriile rezistente.
Conteaza si o intarziere de 15 minute ca sa capete bacteria rezistenta la antibioticul folosit.
In timpul tratamentului nu se mananca si nu se beau lactate ( branza, lapte, smantana, unt), doar iaurtul este permis (iaurt simplu fara adaosuri) sau kefir, ca sa ajute la refacerea florei intestinale distrusa de antibiotice.
Dar si acestea trebuie baute la distanta de 2-3 ore inainte sau dupa de antibiotic, altfel scade mult efectul antibioticului.
Nu se mananca grepfruit sau pomelo, care iarasi inactiveaza nu numai efectul antibioticelor dar si a multor alte tratamente si le creste efectele adverse.
Lenjeria, hainele, trebuie spalate la peste 70 de grade, pantalonii ar trebui calcati cu abur, iar ciorapii si lenjeria intima chiar fierte, ca sa eviti reinfectarea.
Dar nu in ultimul rand, ai grija pe ce wc te asezi, dezinfecteaza wc-ul si colacul dupa ce primesti vizite...nu stii niciodata cu ce "surprize" ramai.
Nu face baie in cada ci doar dus - stand in cada nu numai ca te poti infecta ca nu poate fi bine dezinfectata, mai stai in apa aia cu picioarele si parul murdar...intelegi, nu e bine.
Pe deasupra se mai poate "coace" ceva pe la ovare, chiar ajuti bacteriile sa se inmulteasca stand in apa calda!
Dar mai ales ai grija la partener sa nu aiba ceva.
Acum ar trebui sa faci o pauza si sa incerci sa maresti imunitatea corpului slabit de infectie dar si de multele antibiotice...
si sa incepi cu masurile de igiena de care vorbeam. mai ales fierbe des ciorapii si chilotii, deoarece bacteriile se fixeaza si se mai inmultesc si in tesatura.
O urocultura ai facut? Ar putea foarte bine sa fie si acolo ceva infectie ca sunt invecinate.
Te doare in gat sau ai nasul infundat? Si pe acolo poti avea streptococul beta hemolitic.
Ovule de care ai pus? Pentru streptococ si enterococ (care este tot un streptococ) merg bine Polygynax, iar pentru e-coli, Macmiror. Acestea sunt blande cu mucoasa vaginala, au si agenti antifungici, dar trebuie luate cat timp scrie in prospect, nu mai putin.
Daca ti se spiune sa faci 7 zile si mai vedem...la asa o infectie...poti eventual sa vezi tu ca nu functioneaza... Streptococul nu este eliminat cu tratament sub 10 zole.
Cine le-a creat a facut si o cercetare in legatura cu timpul necesar pentru distrugerea bacteriilor patogene, nu au scris acolo in prospect asa, sa se afle in treaba.
Mananca mandarine, mere, morcovi, ardei rosii sau capia.
Evita dulciurile ca sa nu creasca riscul de a face candidoza si sucurile si cafeaua care pot irita vezica.
Poate ar trebui sa faci tratament injectabil, dar sa treaca o perioada macar ca ai luat multe antibiotice.
Incearca intai ceva naturist, dar dat de un doctor, nu retete luate asa de oriunde.
Si in general, cand ti se recomanda un tratament, ar fi bine sa verifici informatiile si pe internet sa vezi daca este o alegere buna pentru tine. Sunt multe articole medicale si mai gasesti informatii si pe site-uri straine, mult mai documentate.
Sper sa iti fie de folos informatiile date de mine. Sanatate multa!
0
18-11-2011, ora 20:58
secreta
Nu este medic/terapeut
secreta
MERSI PT INFORMATI, O MARE PARTE DIN CE AI SCRIS AM FACUT. DAR AM NEVOIE DE UN LABORATOR UNDE SA SE FACA ANALIZA BINE PT CA NU STIU EXACT CE INFECTIE E SI NU AM INCREDERE IN ANALIZELE CARE SAU FACUT, 5 LABORATOARE 5 REZULTATE DIFERITE.SI UN DOCTOR SA IMI DEA UN TRATAMENT CARE SA MEARGA PE INFECTIA RESPECTIVA. SAU SA MAI IMI FACA ALTE ANALIZE .
0
18-11-2011, ora 21:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cauta pe net in orasul tau - laborator analize - sau clinica si vezi daca gasesti ceva comentarii bune in legatura cu ele.
Daca spui din ce oras esti, pot cauta si eu.
0
19-11-2011, ora 10:14
secreta
Nu este medic/terapeut
secreta
SUNT DIN CRAIOVA, LA CELE RENUMITE LE-AM RECOLTAT.RESTU SUNT PRAF
0
19-11-2011, ora 10:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil ca in timpul unui tratament s se dezvolte si alte bacterii si de aceea sa fi aparut rezultate diferite.
0
19-11-2011, ora 10:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti sa vii la Bucuresti cu microbuzul, faci cam 3 ore jumate.
Faci analiza si mergi inapoi, ca sunt curse din ora in ora.
Rezultatul il poti vedea prin internet sau lasi adresa de mail la laborator sa ti-l trimita.
Eu stiu de Centrul de Diagnostic si Tratament Victor Babes (doar pentru analiza spun ca este ok, nu si consult) si Clinica Austromed.
Daca mergi la Austromed...este cam brutal examenul...dar macar da rezultat corect, cel putin pana acum.
Eventual sa-i spui asistentei de la inceput sa umble mai cu grija ca esti cam iritata.
0
30-01-2012, ora 08:59
secreta
Nu este medic/terapeut
secreta
buna ziua, am repetat analiza si de data asta mia iesit klebsiela iar antibiograma mi-a aratat ca sunt sensibila la ceftriaxon, ceftibuten, cefoperazona.la ceftriaxona (cefort) sunt alergica, am inteles ca toate fac parte din aceas grupa deci o sa fiu la toate. ce antibiotic ar putea inlocui in acest caz
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.