gingie foarte inflamata

02-04-2010
vali78
Nu este medic/terapeut
vali78
buna ziua, am 31 de ani, ma numesc vali.problema mea este ca in urma cu 4, 5 luni a inceput ca gingia sa se inroseasca, mentionez ca am lucrare la dintii de sus (nu mai am cei 4 dinti din fata, iar legaturile sunt pe canini), o lucrare pusa de aproximativ 4 ani dintr-un material mai ieftin si mai prost cred.am neglijat aceasta problema care in timp sa agravat, adica gingia este forte rosie in fata si sse misca usor.am fost la medic si mi sa spus ca este din cauza materialului din care este facuta lucrarea.am dato imediat jos adica ieri, iar ceea ce se vede este infricosator pt mine (daca dau cu limba in gingie aceasta se misca usor si este foarte foarte rosie). domnulu doctor mia spus ca nu e nimic grav si ca trece singura in cateva zile iar apoi punem alta lucrare de portelan
Ce ma sfatuiti sa fac deoarece cred ca este mult mai grava decat pare, cu ce sa ma tratez, un unguient ceva nu stiu nu cred ca chiar trece de la sine
va multumesc
5 comentarii
0
02-04-2010, ora 15:09
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
este absolut suficient ceea ce v-a spus medicul dvs...in 2-3 zile gingia o sa arate altfel.
0
02-04-2010, ora 15:13
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Inflamatia in organismul omenesc este in mod fumdamental guvernata de proportia intre omega 6 si omega 3.
Elimina orice are mult omega 6 :uleiul de fl soarelui de exemplu, sau abuzul de seminte etc.
Ia un omega 3 din peste, sa zicem Doppelherz sau Triglicoil - altele ieftine pot fi toxice.

In rest elimina sau cel putin redu sarea, alimentele cu zahar ELIMINATE, cele foarte dulci cum sunt stafidele temporar eliminate. La fel si tot ce trebuie rontait din greu.

Si o solutie topica clateste cu ulei crud (masline, susan, fl soarelui) de 2-3 ori /zi, vei vedea ca dintii se stabilizeaza pe pozitie si ai o senzatie de prospetime. Clateste foarte bine de fiecare data.
0
04-04-2010, ora 19:24
vali78
Nu este medic/terapeut
vali78
va multumesc mult, aveti dreptate, au trecut 3 zile si deja vad ca incepe sa-si revina culoarea gingiei.am sa tin cont de cele indicate de dumneavoastra,
0
04-04-2010, ora 19:26
vali78
Nu este medic/terapeut
vali78
puteti sa mai imi spuneti ce fel de material trebuie folosit acum.dct sa gandit la ceva cu fatete de portelan.o fi bine?
nu pot pune din intregime din portelan pentru ca sunt cam scumpi
0
05-04-2010, ora 16:13
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Adica ceva semifizionomic.fiind dinti de sus este ok...nu o sa se vada metalul cand deschideti gura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: