giardia lambilia

11-11-2007
crisa matei
Nu este medic/terapeut
crisa matei
am o fetita de un an si o luna si la analiza de scaun i-a iesit giardia lambilia tratamentul care ii dau este Flagyl si inca un medicament care contine stamicina
Am citit pe prospectul la Flagyl ca se da de la 2 ani si medicul pediatru mi l-a dat sa il dau la fetita mea de un an.
Intrebarea mea este daca se adminitstreaxza asa ceva la varsta ei?

va multumesc
2 comentarii
0
20-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Daca este vorba de copii intre 2-5 ani se administreaza o anumita doza, insa la cei sub 2 ani doza va fi exprimata in mg/kg corp, deci se da in functie de greutatea copilului. Ar trebui sa apara si pe prospectul dvs. aceasta exprimare a dozei in functie de greutate.
Numai bine!
0
06-01-2009, ora 09:51
iulia dobre
Nu este medic/terapeut
iulia dobre
am o problema legata de alergii cred eu.de cateva luni tot la cateva zile imi apar tot felul de bube pe corp care ma mananca(ca un fel de intepatura de tantar) si in cateva momente dupa aparitia lor mi se umfla ochii, buza.Medicul de familie mi-a spus ca s-ar putea sa fie paraziti, dar nu stiu ce sa mai cred ca am luat zentel, apoi decaris, si tot mai am probleme iar la analize nu mi-a iesit nimic.astazi am fost din nou la medic si mi-a recomandat flagyl tablete.(vreau sa precizez ca atunci cd imi apar pe corp iau clorfeniramin si mi se trag cam in jumatate de ora iar ca sa ma desumflu la ochi mi se administreaza o injectie cu dexamed).acum as avea 2 intrebari.1.daca stiti cumva din ce cauza as putea face aceste alergii?si 2.daca iau flagyl in timp ce iau anticonceptionale novynette are ceva?le poate anula efectul anticonceptionalelor?sau injectia de dexamed poate anula efectul lor?va multumesc mult si astept raspuns cat mai urgent.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Giardia - tratament la adult și copii
  •