genunchi umflat

09-05-2013
sheraydeen
Nu este medic/terapeut
sheraydeen
buna ziua. am o problema cu genunchiul stang.am jucat fotbal pe 08.05.13. am alergat sa prind o minge in aer, si cand am ajuns pe sol am simtit cum genunchiul, mi-a trosnit, sa deplasat. acum il am umflat si nu imi permite sa-l misc prea mult fata-spate, dar pot merge pe el, dar mai greu. si cand ma ajez pe scaun, pat sau cand ma ridic nu imi permite sa il misc mult.imi puteti spune din mare ce ar fi? sper sa nu fie meniscul sau ligamentele..cu cat merg mai mult parca imi mai trece din durere dar cand stau in pat sau pe scaun si ma ridic dupa ceva timp simt mai tare durerea la genunchi...
4 comentarii
0
10-05-2013, ora 12:01
sheraydeen
Nu este medic/terapeut
sheraydeen
buna ziua.ma ajuta si pe mine cineva cu problema pe care o am va rog mult? astept raspuns
0
11-05-2013, ora 12:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va ajutam cu tot dragul, insa cum s-o facem fara examinare clinica locala?? Cu mare probabilitate este vorba despre o leziune a meniscului, insa nu putem anticipa fara examinare directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-09-2014, ora 22:50
sheraydeen
Nu este medic/terapeut
sheraydeen
buna seara.ma-m operat in 05.11.2013 de L.I.A. SI MENISC la piciorul drept. Am fost apt limitat 6 luni, iar acum mi-au dat iar 6 luni limitata.am o intrebare. mai simt dureri mici la genunchi, cand il fortez. Cand stau mai mult timp intr-un loc fara sa ma misc, sau cand ma trezesc dimineata simt cum genunchiul imi pocneste... e ceva normal? dupa o astfel de operatie genunchiul va mai fi bun pentru a practica vreun sport de amatori, un fotbal de 1, 2 pe saptamana la balon? au trecut 8-9 luni de la operatie si am inceput usor sa joc fotbal, dar nu pot alerga tare, intru cu frica de cand imi fugea genunchiul inainte de operatie...va rog frumos ce ma sfatuiti sa fac? si aceeasi problema o am si la piciorul stang..LIA si menisc.nu stiu cum sa procedez...va multumesc
0
28-09-2014, ora 12:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singurul care va poate raspunde fiabil este chirurgul care v-a operat, dansul detinand datele problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •