genunchi umflat

10-03-2013
moldovanlaurentia
Nu este medic/terapeut
moldovanlaurentia
Buna ziua, femeie 41 de ani, 1, 63 m, 58 kg, de profesie vanzatoare as dorii un raspuns in urma ecografiei la genunchiul stang s-a constatat : prezenta de revarsat articular transonic la nivelul bursei suprapatellare, cu grosimea de 12 mm. Sinoviala neingrosata la acest nivel. In fosa poplitee pe marginea interna la 2 cm profunzime de suprafata tegumentara este prezeta imagine alungita cu perete fluu conturat, de 20/30/40 mm ce comunica cu bursa gastrocnemiana unde se constata organizare fibroasa inomogena la nivel parietal. Meniscuri normale. Nu se deceleaza modificari ligamentare.
As dorii un tratament sau ce alte investigatii ar fi necesare.
Va multumesc anticipat !
13 comentarii
0
10-03-2013, ora 12:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este total imposibil sa primiti un tratament doar pe baza lecturarii interpretarii unei echografii.
Tratamentul presupune un diagnostic care, la randul lui, presupune o examinare clinica directa.
Prin urmare, trebuie sa consultati un ortoped specializat in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-03-2013, ora 14:55
moldovanlaurentia
Nu este medic/terapeut
moldovanlaurentia
va multumesc pt raspuns nu am scris in totalitate despre afectiunea mea. In 13 ianuarie m-am trezit dimineata cu o durere de picior foarte mare in zona oului de la piciorul stang si umflat incat abia puteam sa calc pe el. Am luat antiinflamator crezand ca e o entorsa. La cateva zile durerea a disparut s-a desumflat dar a reaparut aprox intr-o saptamana.Am fost la reumatologie unde am primit un diagnostic de artrita si un tratament antiinflamator dupa care durerile nu au disparut nici umflatura din contra mai rau s-a umflat si genunchiul fara sa doara doar in condtitile cand era solicitat. Tratamentul a constat in arcoxia de 60 si celadrin capsule iar local masaj cu gel antiinflamator. Am facut si analizele dar in momentul acela eram sub tratament antibiotic pentru inflamatie dentara si rezultatele sunt acestea: fibrinogen 423, VSH 1 h, 11 VSH 2 h 23, proteina C reactiva 13. As dorii sa-mi dati un raspuns la ceea ce v-am scris deoarece sufar destul de mult si nu-mi pot desfasura activitatea.
Va multumesc din suflet !
0
12-03-2013, ora 17:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o articulatie supra-solicitata, in context profesional si casnic.
Prin urmare, se impune reducerea drastica a solicitarii membrului (stat in picioare, mers pe jos) pana la normalizarea situatiei.
De fapt, problema este mai mult sociala decat medicala, avand la origine solicitarea exagerata a membrului pelvin (trebuie, probabil, sa va re-considerati activitatea profesionala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-03-2013, ora 06:55
moldovanlaurentia
Nu este medic/terapeut
moldovanlaurentia
Buna ziua.Am revenit.Pt ca nu s-a desumflat genunchiul am mers la control la medicul reumatolog si mi-a facut punctie iar dupa mi-a facut infiltratie cu diprophos in articulatia genunchiului.A spus ca e singura metoda de a scapa de umflatura.Mi-a recomandat arcoxia de 30 timp de 21 zile.Am inteles ca acest, , tratament, , e simtomatic deci a mascat o afectiune pe care nu am descoperit-o.Va rog frumos sa imi spune-ti ce efecte secundare are punctia si infiltratia si eventual ce as putea face in continuare.Acum genunchiul nu e umflat dar simt o durere usoara acolo. Va multumesc anticipat.
0
26-03-2013, ora 08:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Infiltratia cortizonica a genunchiului, in afara unor complicatii redutabile, este perfect inutila: nu reuseste decat sa ascunda temporar fondul problemei, si anume supra-solicitarea articulara.
V-am recomandat in raspunsul precedent ce aveti de facut: reducerea drastica a solicitarii articulare.
Este posibila existenta unei afectiuni de tip reumatologic-inflamator, insa nu veti reusi diagnosticarea acesteia prin infiltratii cortizonice articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-03-2013, ora 09:21
moldovanlaurentia
Nu este medic/terapeut
moldovanlaurentia
Va multumesc pt raspuns.Acum imi pare rau ca am acceptat acest tratament dar locuiesc in Dej si asa doctori avem aici.In 18 martie am facut punctia si infiltratia peste 2 saptamini cind se termina efectul la diprophos imi voi repeta analizele.E foarte greu sa reduc solicitarea genunchiului, eu chiar am inceput sa fac miscare.Va rog sa imi spune-ti cit timp ar trebui sa nu il solicit avind in vedere ca de o luna jumatate am avut probleme cu el.Va multumesc.
0
26-03-2013, ora 09:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident, si ati inteles deja acest lucru, ca simptomele actuale se datoreaza supra-solicitarii (stat in picioare, mers exagerat etc).
Trebuie sa reduceti drastic efortul timp de 10-20 de saptamani (pana la ameliorarea simptomelor actuale), iar in urmatorii ani sa monitorizati raspunsul articulatiei la efort. Probabil ca articulatia este deja degradata (artroza) si nu mai suporta solicitarea fizica.
De fapt, problema este mai mult sociala decat medicala, avand la origine solicitarea exagerata a membrului pelvin (trebuie, probabil, sa va re-considerati activitatea profesionala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-04-2013, ora 21:13
rodica32
Nu este medic/terapeut
rodica32
buna ma numesc baciu rodica am 34 de ani, si de vreo 3 zile am o umflatura in spatele genunchiului si mi se blocheaza genunchiu, nu l pot indoi la maxim am senzatia de greata cand il fortez sa l indoi la maxim, nu pot sta cu piciorul sub mine, am o incomoditate cand il indoi si cand il intind maxim, iar celalat genunchi cand fac genoflexiuni se aude un crasnet ciudat.am 163 inaltime si 70kg, sunt somera.
0
07-04-2013, ora 12:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara un examen fizic este greu de precizat care este problema.
umflatura poate fi un chist Baker, o infectie, o tumoara etc.
incomoditate in genunchi poate fi cauzata iarasi de sute de probleme
crasnetul deobicei provine de la artroza, insa pot fi si alte cauze
greutatea corporala ar trebui idealizata, orice kg in plus creste uzura articulatiilor
mergeti la un ortoped experimentat in chirurgia genunchiului pentru un examen fizic si, daca este necesar, imagistic
0
07-04-2013, ora 21:18
rodica32
Nu este medic/terapeut
rodica32
doamne, din ce cauza se face aceast chist, se poate trata, ?va multumesc pt raspuns
0
07-04-2013, ora 21:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
despre acest chist s-au scris romane pe acest forum. in sine chistul nu este o boala, produce numai incomoditate in spatele genunchiului, insa arata ca presiunea este crescuta in genunchi si se produca prea mult lichid in articulatie, care poate fi semnul unor probleme ale genunchiului.
insa totul este teorie, examenul fizic ar fi cel mai important
0
08-04-2013, ora 13:48
rodica32
Nu este medic/terapeut
rodica32
buna ziua, multumesc pt raspuns.v as mai ruga sa mi raspundeti la o alta intrebare, am o prietena care in urma unei radiografii la coloana vertebrala ia iesit osteofite incipiente, a facut tratament 7 zile cu antiinflamatoare plus 10 zile de milgama, s a simtit bine cateva zile dupa care a inceput sa o doara capu si intepaturi in zona cervicala si un nod in gat, ce ar putea sa mai faca, poate alt tratament, alte investigatii, ? va multumesc
0
08-04-2013, ora 18:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
osteofitele arata uzura coloanei, eventual instabilitatea segmentului respectiv. nu ati precizat unde are oosteofitele? daca pe coloana lombara atunci cele doua nu au legatura una cu alta.
daca pe coloana cervicala atunci nodul in gat probabil nu are de a face cu coloana, insa dureri de cap si intepaturi pot fi cauzate de uzura coloanei cervicale.
pentru un raspuns concret iarasi ar fi cel mai indicat un examen la un neurochirurg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •