gat uscat si tinitus

05-11-2010
aygun
Nu este medic/terapeut
aygun
Buna ziua !
De vreo 3 saptamani am o mica problema. Simt in gat ca si cand as avea gatul uscat. Senzatia nu e perceptibila seara sau atunci cand mananc. Numai in cursul zilei simt acea jena, si uneori o simt in zona corzilor vocale, alteori in zona omuletului sau la inceputul faringelui. Saptamana viitoare vreau sa merg la un medic ORL-ist. Problema este ca ma cam tem de ce e mai rau dar stiu ca in caz de neoplasm esofago - faringian durerea este permanenta si ziua si noaptea. Eu nu simt dimineata jena sau cand mananc ceva care secreteta multa saliva care sa "unga gatul ". Spre exemplu, aseara am luat o gura de ciocolata cu caramel ( fiind mai moale ) si nu am resimtit jena datorita secretiilor salivare. Nu simt raguseala. Intr-o seara a trebuit sa vorbesc mai tare din motive obiective ( mediu zgomnotos ) si atunci am simtit ca s-a intimplat ceva pe gat dar nu am bagat de seama. Am vb cu o doamna doctor care imi este prietena si mi-a zis ca e foarte probabil sa am o iritatie. Dvs ce credeti ? Ce analize tumorale se fac ptr a releva un neoplasm ? Problema este ca nu am voie sa fac RMN fiind purtator de ICD ( cardio defibrilator implantabil ). Sunt sub tratament cu betablocante si, cred eu, e posibil sa fi patit acest lucru si din cauza faptului ca luam BetalokZOG -ul fara apa. Uneori simteam ca se lipea de.
Asadar, ce parere aveti ?

Sufar si de o hipoacuziee bilaterala cu diminuare de auz la 50%. Am achizitionat o proteza auditiva la recomandare medicului orl-ist acum circa 5 luni. Problema este ca de ani buni aud sunete in urechi ( un tiuit cam la 1000hz ), tiuit care scade sau urca in tonalitate in functie de starea de oboseala sau odihna. In urechea stanga aud, uneori, pocnituri ca si cand s-ar sparge baloane de sapun in urechi. Am luat ginko prim sau tanakan, crezand doctorii ca e vorba de circulatia periferica din urechea interna. Din cate stiu deficientele de auz pot fi de receptie sau perceptie.
Ce pot face sa scap de acest tinitus ? Unii medici mi-au zis ca tinitusul este una din bolile care se afla la limita cunoasterii medicinei. Oare asa este ?

Multumiri
2 comentarii
0
06-11-2010, ora 13:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi scrieti pe mail
varsta, inaltimea KG.
atasati acolo si audiogramele
uscaciunea din gat poate fi ssi din cauza medicamentelor si din cauza refluxului gastroesofagian si din cauza unui diabet zaharat s.a
0
07-11-2010, ora 06:32
aygun
Nu este medic/terapeut
aygun
Multumesc frumos!
Va voi scrie in cursul zilei de maine.

Mii de multumiri !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.