gat uscat, limba iritata, ganglion submandibular dureros, disconfort partea stanga

07-06-2015
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
Buna ziua

Am o problema cu gatul de cateva luni. Am inceput cu urmatoarele simptome : lipsa de aer, oboseala excesiva, lipsa poftei de mancare, palpitatii, senzatie de lipsa de aer, , gat uscat, ameteli, amorteli... Toate problemele mele au inceput in octombrie 2014. Am ajuns la urgente in urma unor episoade urate de lipsa de aer si sezatia de gat foarte uscat ( nu puteam sa inghit) iar de acolo au urmat investigatiile.

1. Am fost la alergolog - alergii- puf, praf, polen, mucegai. Acesta m-a trimis la analize de sange. Analizele au iesit bine, mai putin calciu si magneziu scazut. Am luat suplimente de calciu, magne b6, antialergic

2. am fost la endocrinolog - am facut analize pt glanda FT4, TSH si bateriologie. Analizele pt glanda au iesit bine, iar la bacteriologie mi s-a descoperit streptocop beta hemolitic de grup C
3. Am fost la pneumolog - am facut radiografie si spirometrie, mi s-a spus ca nu am nimic, punandumi-se diagnosticul de pneumopatie interstitiala si bronsita tabagica. Mi s-a prescris tratament cu azitromicina (5 zile) su eurespal. Am tratat asfel si streptocopul care era sensibil la azitromicina
4. Am ajung la ORL, cu o flegma abundenta dinspre nas spre gat care nu o prea puteam elimina, in continuare cu gatul foarte uscat, limba iritata, intre timp am avut episoade de cateva zile de raguseala, durerea pe partea stanga inspre ureche si gat, nas infundat pe partea stanga mai mult, gingia in spate (in locul maselei de minte) inflamata si cu o culoare mai albicioasa, mi s-a spus ca am facut o usoara candidoza in urma tratamentelor cu antibiotic si m-a trimis la analize, snf, cultura micotica, radiologie dentara.
AnAalizele au iesit bine, am fost si la stomatolog, nici o problema, m-am intors la orl, am luat tratament cu betabioptal, herbaflu lavaj nazal si fluconazol, dupa aceea am repetat analizele, am facut cultura nazala si mi s-a gasit klebsiella pneumoniae. Am tratat cu cefuroxim, fluconazol, nistatina. Dupa 10 zile de la terminarea tratamentului am repetat analizele si au iesit bune.

Diagnosticele trecute pe scrisoarea medicala au fost fost faringita cronica, candidoza, otalgie stanga reflexa, ronofaringita cronica si inca, cateva dar nu inteleg scrisul

problema este ca dupa toate aceste tratamente nu am scapat de simptomele de la gat, intre timp am mai facut tratament pe cont propriu cu fluconazol si nistatina si betabioptal pt nas, Am terminat cu fluconazolul acum 2 sapt. Cu nasul mi-am mai revenit nu se mai infunda ca inainte, dar imi simt in continuare gatul foarte uscat, de ieri ma doare un ganglion submandibular, si ma deranjeaza ceva inspre amigdala (ambele pe partea stanga) care mi se pare putin mai mare decat cea dreapta, desi doamna doctor a spus ca nu are nimic... simptome care le am de luni de zile, impreuna cu senzatia de lipsa de aer

mentionez ca am fost si la cardiolog si la fel analizele sunt bune, de 2 luni iau magne b6 incontinuu, parca mai ajuta insa nu stiu ce sa mai fac cu gatul care il simt si iritat impreuna cu limba si disconfortul de pe partea stanga.

Imi cer scuze pentru frazele atat de lungi, am explicat cat am putut de concis in speranta ca ma poate ajuta cineva. Va multumesc pentru rabdare
8 comentarii
0
08-06-2015, ora 12:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai la gastrologie.. unde poate fi cauza problemelor.. nu ai ajuns...
0
09-06-2015, ora 23:50
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
multumesc pt. raspuns si indrumare, am sa imi fac o programare...
0
02-08-2015, ora 17:15
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
Dupa recomandarea dvs am ajuns la gastrolog, mi-a dat sa fac o serie de analize si mi-a propus sa fac o gastroscopie digestiva superioara. Analizele le-am facut ( gastroscopia inca nu am reusit), rezultatele au fost urmatoarele:

1. Proteina C reactiva 0.40 mg/dL val referinta (1.0)
4.0 mg/L (10.0)
Limita minima de sensibilitate 0.4 mg/ dL (4 mg/L)

2. IgA 2.010 g/L (0.700-4.000)
3. IgG 12.62 g/L (6.50 - 16.00)
4. Igm 0.730 g/L (0.40-2.30)
5. Ca125 14, 80 U/mL (35.00)
Limita minima de sensibilitate: 1.00 U/mL
6. Examen coproparazitologic - negativ
7. Helicobacter pylori - negativ
8. Ac anti transglutaminaza tisulara IgA 0.3 U/mL (10.0)
Interpretare : negativ..10.0 U/mL
pozitiv.=10.0 U/mL

Nu am reusit sa ajung inca cu rezultatele inapoi la medic, dar din cate pot eu sa imi dau seama sunt in limite normale. Am luat intre timp tratament 7 zile cu Motilium si pantoprazolum (pt o luna), la recomandarea medicului, insa nu am simtit semne de imbunatarire decat foarte putin.

Ce ma deranjeaza in continuare, destul de tare in ultimele zile este jena din partea stanga (in zona amigdalei )simt ca si un corp strain in partea stanga, care ma deranjeaza cand inghit. ( cand am fost la control la gastro, i-am spus medicului de aceasta problema dar nu parea prea convins ca poate fi din cauza stomacului), mi-e inflamata si gingia tot in partea stanga (in locul maselei de minte), de luni de zile. Inca mai am din cand in cand flegma dinspre nas spre gat, dar nu foarte abundenta, o mai pot observa cateodata pe peretele gatului. In ultimele zile am avut si episoade de transpiratii excesive ( mai mult noaptea, urmate de senzatia de frig), iar in timpul zilei am senzatia ca sunt foarte calda, ca si cum as avea febra, dar cand imi iau temperatura este sub 37 grade, maxim 37.5 si ma simt tot timpul obosita. Mai simt cateodata arsuri arsuri pe esofag si limba iritata, incerc sa fiu atenta la ce mananc, nu mananc picant, acru... si fac gargara cu apa cu sare. Ca medicamente iau pantoprazolum, mg +b6 si complex de vitamine

Credeti ca as putea sa mai fac ceva analize sau sa ma adresez vreunui medic (alta specialitate )... Nu am fost o fire bolnava de felul meu, (boli obisnuite, receli, lipsa de calciu), insa anul acesta am fost la medici si am facut la analize cat nu am fost toti anii pana acum. Am ajuns in stadiul in care mi-e si groaza sa ies singura din casa sau sa merg undeva mai departe (am planificat un concediu la mare peste 2 sapt, dar parca nu imi vine sa merg)

Va multumesc pentru rabdare si pentru sfaturi !
0
02-08-2015, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un stomatolog si un medic ORL trebuei sa rezolve problemele locale
0
06-08-2015, ora 15:28
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
Multumesc. Am mai fost la Orl cu aceste simptome, doamna doctor nu prea a pus accent pe ele, mi-a dat ca diagnostice faringita cronica, candidoza, otalgie stanga reflexa, rinofaringita cronica, pe care le-am tot tratat cu antibiotice, iar pt candidoza (desi nu a iesit la analize) fluconazol si nistatina. Am fost si la stomatologie, unde nu mi-a gasit nimic ( am facut si radiografie dentara)...problema aceasta persista de anul trecut...
0
07-08-2015, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta un alt medic ORL.. care stie sa trateze acel diagnostice fara antibiotic si cu mai multe tratamente locale cum am mai recomandat pe forum
0
24-02-2017, ora 05:06
verusa
Nu este medic/terapeut
verusa
Buna ziua Anca.As dori sa stiu daca ati rezolvat aceasta problema cu gatul pentru ca aceste simptome le am si eu si nu stiu la ce medic pot merge.Medicul de familie mi a dat un tratament care nu a functionat.Multumesc.
0
25-02-2017, ora 23:05
tantica p
Nu este medic/terapeut
tantica p
Buna seara !M am confruntat cu aceleasi probleme, am schimbat trei medici ORL...in final am ajuns la Bucuresti la spitalul ORL..in urma fibroscopiei.. pe care nici unul din medicii anteriori nu mi a facut o au depistat rana la baza limbii si inflamatie hipofaringiana partea dreapta...au ajuns la concluzia prelevarii biopsiei!Acum astept rezultatul analizei... care de ce sa nu recunosc imi da emotii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •