gat inflamat de mai bine de o luna si cu un nod cand inghit

16-05-2011
iordache simona
Nu este medic/terapeut
iordache simona
buna am 23 de ani am avut tot timpul probleme cu gatul, cativa anii nu am mai avut nimic si acum de vreo 2 ani din nou probleme dar parca data asta nu vor sa mai treaca..gatul imi este inflamat de mai bine de o luna fara simpome de raceala sau febra doar putina durere in piept si un nod in partea stanga a gatului il simt tot timpul cand inghit alte simptome nu am de asta mie cam frica..am fost la dr si mia dat antibiotice astazi e ultima zi de tratament gatul nu a suferit nici o schimbare ci din contra in partea stanga am ca un graunte de albeata care presupun ca e infectie.cand am fost la dr mia spus ca nu e chiar asa de grav si mia dat cefixim numai pe 5 zile da nu a ajutat deloc.ma intreb daca poate sa fie ceva mai grav decat o infectie a amigdalitelor ?????? am citit peste tot despre gatul inflamat unele informatii ma sperie asa de tare nici nu stiu ce sa mai cred.sap asta o sa ma duc inapoi la dr dar mentionez ca sunt in strainatate si aici nu prea te trateaza cu antibiotice asta e bine sau rau? va multumesc pt raspunsuri
64 comentarii 12 3 Înainte ›
0
16-05-2011, ora 16:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai mult ca sigur ca ai o faringita din cauza refluxului gastroesofagian..
nu se trteaza asa ceva cu antibiotic
este nevoie de un regim strict alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
un consult la ORL pentru tratament local, inhalatii, aerosoli
si un consult la gastrologie pentru investigatii is tratament
0
17-05-2011, ora 13:04
iordache simona
Nu este medic/terapeut
iordache simona
va multumesc mult ma bucur ca nu e asa de grav cum credeam..aveti dreptate cateodata simt cum urca acidul de la stomac pana in gat
0
08-07-2011, ora 12:21
iordache simona
Nu este medic/terapeut
iordache simona
buna am nevoie din nou de ajutor.dupa vizita la dr sa descoperit ca am tiroida hipotiroida iau tratament de 2 luni dar gatul meu e tot rosu si ma deranjeaza doctorul mia spus ca am un nodul in gat dar nu e grav...eu totusi sunt speriata caci mam uitat mai amanuntit in gat si am vazut ca langa amigdalite pe limba sunt niste umflaturi rosii, eu planuiesc sa vin in tara intro saptamana, va rog spuneti-mi la ce ma pot astepta ? va multumesc
0
08-07-2011, ora 12:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la nimic
acel formatiuni pe limba sunt Papile gustative normale
probema CU tiroida.. NU are nimic in comun cu rosu din gat
sunt 2 probleme separate
trebuie sa luati tratament corect la endocrinologie
si tratament corect la gastrologie
0
09-07-2011, ora 18:38
iordache simona
Nu este medic/terapeut
iordache simona
nu sunt papilele gustative ca pe alea le stiu unele umflaturi au si capuri albe formatiunile de carne formate nu cred ca sunt normale. credeti ca ar putea fi inceput de cancer pt ca nu am fost tratata cu ce trebuie?e de jumate de an rosu dar acum parca ma supara si mai tare si mie tare frica sa nu am cancer..eu ma duc sap viitoare in tara sper ca totul sa fie bine. va multumesc mult pt raspuns credeti ca o boala netratata poate duce asa de repede la ceva mai grav?
0
09-07-2011, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nuy cred ca este o boala grava..
si cred ca exagerezi.. cu intrebarile.
am si eu o intrebare
La ce te ajuta ca iti este frica ????
uitateain atlasul de anatomie.. sa vezi cum arata o alimba normala... si cate paiple gustative are !!!
0
24-08-2011, ora 08:40
ina64
Nu este medic/terapeut
ina64
buna ziua, in timp ce eram in concediu la munte, am facut o amgdalita si deoarece ma simteam foarte rau si nu mai puteam inghiti m-am intors in Bucuresti. Aici in urma unui control la un medic ORL mi s-a prescris zinnat si un antiimflamator; deoarece dupa 3 zile de antibiotic nu puteam sa inghit nimic, am fost iar la doctor, mi s-a spus ca amigdalita e 80% vindecata si sa continui tratamentul cu antibioticul.Astazi este a sasea zi de cand iau antibioticul si ma simt foarte rau si apa o inghit cu dificultate, nu am mai mancat de vreo zece zile decat niste zeama de supa;nu stiu ce sa fac, am gura uscata si nu pot inghiti nici apa, nici pastile, nu stiu ce sa fac.Va multumesc.
0
24-08-2011, ora 10:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi in clinica ORL..
posibil sa fie un flegmon periamigdalian si sa fie nevoie de o incizie
0
26-08-2011, ora 18:25
ina64
Nu este medic/terapeut
ina64
buna ziua, ieri incepusem sa ma simt mai bine, ma mai lasasera durerile de gat, astazi de dimineata dupa ce am tusit de vreo cateva ori am simtit cum mi s-a iritat gatul si a inceput din nou sa ma doara ingrozitor, ma doare si cand beau apa, m-am dus din nou la doctor, s-a uitat in gatul meu si mi-a spus ca e rosu, ca am doua dungi rosii in gat si sa nu mai iau zinnat pt ca probabil este ceva viral si mi-a dat bioparox.Acum ma simt foarte rau, nu am mai mancat de vreo 12 zile, nu mai pot inghiti deloc;am fost la patru doctori in cinci zile, toti imi sun ca am gatul rosu si atat, nu mai stiu unde sa ma duc sant disperata, acum am luat homeogen si il iau din ora in ora.Orice alta pastila pe care incerc sa o sug ( ex:propolis cu vit c, strepsils)nu reusesc, simt ca e prea acra, sau prea mentolata si nu mai pot inghiti deloc.
0
26-08-2011, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce inseamna la 4 doctori?
la ORL ai fost ?
0
29-08-2011, ora 12:29
ina64
Nu este medic/terapeut
ina64
Buna ziua, da, astazi am fost la al doilea doctor la ORL, amandoi mi-au scris pe trimitere: sindrom disfagic.
Unul mi-a dat sa fac tranzit baritat cu seriografie pt deglutitie ( astazi am fost la spitalul Floreasca si la Municipal si nu se face asa ceva), iar celalalt mi-a dat sa fac: fibroscopie esogastrica( aceasta inseamna endoscopie ?); mi-e teama ca nu pot face asa ceva, eu nu pot inghiti nici pastile, dar sa mai imi bage un tub pe gat. Deja obosesc foarte des, inima imi bate foarte tare, abia mai am putere sa mai ies din casa, o sa incerc sa fac si aceasta analiza, va multumesc.
0
29-08-2011, ora 12:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci sqau una sau alta
Tranzitul baritat se face la orice policlinica la Radiologie
sau mergi la Gastrologie..si cu anestezie pot sa ti faca endoscopia !!!
0
30-08-2011, ora 15:44
ina64
Nu este medic/terapeut
ina64
buna ziua, astazi am facut endoscopia digestiva superioara, cu anestezie totala, cand m-am trezit, mi-au spus ca nu am nimic la esofag si atat.Cand am ajuns acasa, m-am uitat pe raportul medical, in care scria urmatoarele:
esofag-mucoasa si calibru normale;
stomac-mucoasa antrala eritematoasa;edematiata cu o papula de 2 mm; se preleveaza biopsii pt ex histo-patologic
Ce inseamna acest lucru, ca poate iesi ca am cancer la stomac?Credeti ca are vreo legatura diagnosticul gasit cu faptul ca eu nu mai puteam sa inghit mancarea si cu durerile de gat ? Va multumesc din suflet pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat pana acum si va doresc numai bine.
0
30-08-2011, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. problemele gastrice afecteaza si deglutitia.
peste 10 zile o sa mergi sa ei rezultatul si atunci vorbim
acum regim strict, strict fara acru, acidulate, fructe citrice, prajeli..s.a lucruri care irita stomacul
ceai de menta si de musetel in cantitati rezonabuile 3-4 cani pe zi
0
14-02-2012, ora 13:24
goldangel
Nu este medic/terapeut
goldangel
Buna ziua..am o problema care nu imi da pace de ceva timp...am un baietel de 2 ani si in urma cu aproximativ 4 luni mi-a facut rosu in gat.am fost la pediatra lui care mi-a prescris AUGUMENTIN.la 2 saptamani mi-a facut iar rosu in gat si iar am ajuns la pediatra.de data asta mi-a dat CEDAX care eu stiu ca e f puternic daca se da la 24 h odata.La o saptamana dupa terminarea administrarii antibioticului iar a facut rosu in gat.de data asta am apelat la farmacia homeopata (cu granule ptr febra, mucus, sirop ptr tuse, albastru de metil si tantum verde).Acum dupa 2 luni si ceva iar a facut rosu in gat..as vrea sa imi spuneti ce se intampla de face asa des rosu in gat si daca il pot trata fara antibiotice...sau daca cumva nu a fost distrus definitiv microbul si se poate agrava in timp.multumesc anticipat.
0
14-02-2012, ora 13:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. rosu in gat.. poate fi si fara microbi
poate fi de la virusi.. care NU se trateaza cu antibiotic
poate fi si de la alimente acre, acidulate, citrice
2 antiboticul se administreaza cand este o amigdalita pultacee ( amigdalele acoperite cu puroi) in rest pentru alte probleme de rosu in gat se face numia tratament local.. aerosoli, inhalatii, spreiuri locale
3 Alimentati corect copilul.. fara fructe citrice. fara mancare acra si fara sucuri sau acidulate
si frecventa acelui rosu in gat o sa sacda considerabil
0
14-02-2012, ora 17:12
goldangel
Nu este medic/terapeut
goldangel
am uitat sa intreb..unde stam cu chirie apare tot timpul o urma de mucegai in unele locuri...chiar daca s-a reparat si remediat problema cu diferite solutii, apare iar...e posibil sa fie si asta o problema...de a face rosu in gat sau nu au treaba una cu alta?Daca da ce as putea face in cazul asta, ca nu am posibilitatea de a ma muta.Va multumesc ptr raspunsul prompt.O zi buna.
0
14-02-2012, ora 17:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de la mucegai poate face rinita alergica, astm bronsic.. mai putin rosu in gat.
0
08-03-2012, ora 10:04
florin123456
Nu este medic/terapeut
florin123456
buna ziua, am 22 de ani acum o luna mi sa umflat gatul in partea dreapta, mam dus la medicul orl si mia dat tratament pentru 7 zile cu gentamicina si dexametazona ambele injectabile si am mai luat in paralel augmentin de 1000.cat timp am facut tratamentu mia dat inapoi dar a ramas o galma care la 3 zile dupa tratament a inceput sa se umfle iar. acum am gatul uscat, si ma doare.ce imi recomandati sa fac?
0
08-03-2012, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa consulti un medic stomatolog si sa faci o ecografie la acea formatiune.
pentru gat excluzi tot ce tine de acidulat, fructe citrice, , amcare acra
faci gargar + tab de supt Voseptol dupa fiecare masa
multe lichide calde de baut
0
08-03-2012, ora 13:22
florin123456
Nu este medic/terapeut
florin123456
am citit pe internet intr-un prospect de la voseptol ca nu ai voie alcool si in alt prospect ca nu are treaba cu alcoolu la fel si sarea.si unde il pot gasi la farmacie sau la plafar?multumesc pentru raspunsuri!
0
11-03-2012, ora 16:32
yo384
Nu este medic/terapeut
yo384
Buna ziua, am si eu o senzatie de nod in gat care ma deranjeaza de 2 luni, acum simt acel nod mult mai pronuntat, inghit mai greu alimentele, in timpul zilei mai si regurcitez, am si rosu in gat dar nu ma deranjeaza deloc, si mai simt si intepaturi in piept spre zona inimii uneori.Am fost acum o luna la endocrinolog si am facut o ecografie la tiroida care a iesit in limite normale + o serie de analize tot pt tiroida gen calcemie, THS si altele care au iesit bune.Tot acum 1 luna am facut si un EKG la care mi-au spus ca nu am nimic cardiologic, iar acum 3 sapt am fost la orl si mi-a recomandat un exudat faringian.Oare ce pot avea, o imflamatie in gat sau poate fii ceva legat de stomac.Tin sa mai precizez faptul ca trec printr-o perioada destul de grea, sunt foarte stresata de 1 an si ceva, din cauza unor probleme strict legate personale, oare si acest lucru imi poate afecta simptomele pe care le simt?
0
11-03-2012, ora 16:55
yo384
Nu este medic/terapeut
yo384
Tin sa mai precizez faptul ca am facut un exudat faringian miercuri pe 07.03.2012, insa marti terminasem un tratament cu antibiotic pt o infectie urinara si acesta mi-a iesit negativ.Credeti ca trebuie sa repet exudatul?
0
11-03-2012, ora 17:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. exudatul nu te ajuta cu nimic
e o problema gastrica legata devalimentatie gresita sibde stresul care duce la mari dereglari de metabolism
ei valeriana 3 pe zi... pana te linistesti
faci consult la gastrologie
mai citeste ce am recomandat ca regim si tratament local
0
11-03-2012, ora 19:20
yo384
Nu este medic/terapeut
yo384
Multumesc pt sfaturi si am sa merg la gastrologie.
0
09-04-2012, ora 00:03
valibad999
Nu este medic/terapeut
valibad999
As avea si eu o problema...cand inghit saliva sau orice...ma doare gatul plus simt o durere in spate si oleaca in piept - trebuie sa precizez ca am avut o petrecere unde am cantat si am tipat..plus fum de la trabuc ( nu am fumat eu ) si azi am avut meci de volei si am tipat pe teren si cand am ajuns acasa a inceput sa ma doara gatul plus au aparut si celalalte simptome..a si am baut si oleaca de apa in timpul meciului de volei care mi s'a parut cam rece...Multumesc daca ma poate ajuta cineva...Nu stiu ce sa fac...
0
05-04-2013, ora 11:52
just_bbc76
Nu este medic/terapeut
just_bbc76
Buna ziua!

Am nevoie de un sfat legat de o problema cu care ma confrunt de vreo 5 ani... un nod in gat, sub marul lui Adam! Nu este ceva persistent pe durata unui an, insa...cand apare dureaza ceva timp! Sincer nu prea pot sa asociez cu ceva aparitia acestuia sau sa apreciez ca apare doar primavara si toamna! Ce pot spune ca pe durata aparitiei deranjant este numai pe parcursul zilei si nu in fiecare zi! As putea SPUNE CA, cateodata este insotit si de o jena, intepatura in spate, aproximativ simetric cu pozitia nodului! Cu tiroida se pare ca nu am probleme, tratatmentul pentru helico...pilori abia l-am terminat (duomox, lekoklar si omez), ba chiar am dat-o si intr-o stomatita (acum fac tratam si pt nebunia asta)! Acest nod imi da si ostare psihica negativa totalmente. cand stau intins pe burta parca simt acest nod in spatele gatului, e ceva ciudat tare! Cert este ca atunci cd mananc ceva solid se mai atenueazza pt moment acel jenant nod! Nu tusesc, nu am febra dar parca il pot asocia si cu o raceala la baza gatului! In anumite momente, foarte rare, parca incearca ceva sa se rupa de acolo...dar nu se rupe nimic! Am fost fumator, m-am lasat 2 ani, insa din octombrie 2012 m-am reapucat!
Cu multumiri, bogdan
0
05-04-2013, ora 14:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pw forum mai sunt postari la acst subiect
am scris ca e vorba de o faringita atrofica sau iritativa de la problemele gastrice
citeste ce regom tre sa tii pentru reflux. cum se fac tratamentele locale..s.a
0
05-04-2013, ora 15:41
just_bbc76
Nu este medic/terapeut
just_bbc76
multumesc pt informattiile prompte! o sa caut topicul legat de aceasta problema! cu stima, bbc
0
05-04-2013, ora 21:14
just_bbc76
Nu este medic/terapeut
just_bbc76
cred ca mi s-a atrofiat simtul olfactiv din moment ce nu mai adulmec...ceea ce trebuie! ca atare, domnu' doctor fvaleriu, ma puteti ajuta cu un link (daca timpul va permite) pentru problema mea ce a mai fost discutata?!
cu multumiri, bbc
p.s. va asteptam in balta
-*


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.