gat ciudat, tuse si zgomote din gat sau stomac

06-12-2010
urban07
Nu este medic/terapeut
urban07
buna ziua.am apelat pana la urma si la aceasta varianta satul de vizite fara rost la medici...sa incep cu inceputu poate reusesc sa ma fac inteleg, , , , nestiind exact problema venind de la partea gastrica sau de la gat, , , , de multe luni tot am candida sau ciuperca in gat urmand numeroase tratamente cu fluconazol parca,...de o luna doua persista o tuse am facut raze la plamani am facut spirometru si nimic pe acea parte nimic dar eu simt ceva in gat ma deranjeaza enorm imi creaza un tic de curatare a gatului si provoaca destul de des o tuse deranjanta si mai nou o problema ce ma pune pe ganduri f serios...in fiecare noapte ma trezesc din cauza unor zgomote din gat pur si simpu undeva in gat aproape de iesirea in cavitatea bucala sau in ambele nu pot sa imi dau seama exact aud ca un zgartait ca o usa ce are balamalele ruginite pur si simplu zgartaie gatul si asa ceva nu am mai auzit la nimeni...cu zgomotul se mai asocieaza un fel de aciditate ca si cum prin apa trece un furtun cu aer si il intepi cu acul si iasa asa bule de aer, , ,
ma termina psihic nu mai pot dormi noaptea din cauza acelui zgomot, , , , acum nu stiu daca cineva ar putea avea macar o idee de la ce pleaca gat sau stomac avand acum un an ceva probleme cu el dar trebuie sa inteb si aici

ms
6 comentarii
0
06-12-2010, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este logic ca este afectat si gatul.. dar cauza pleaca din stomac..
aciditatea gastrica arde si irita mucoasa esofagului si faringelui provocand celelalte simptome din gat
asa ca trebiuie sa faci investigatiila gastrologie
dar e obligatoriu sa renunti la acidulate, acru, fructe citrice.. altfel nici un tratament nu da rezultate
0
06-12-2010, ora 15:36
urban07
Nu este medic/terapeut
urban07
la inceputul anului am avut probleme la stomac si putin la ficat, am avut mai multe diagnostice si intradevar unul din ele a avut legatura cu acidatatea ridicata...o sa ma duc din nou la gasto..e oribil prin ce trec noaptea.am uitat sa adaug pe langa acele zgomote urate si aceea senzatie mai era usturime a limbi in special in varful ei si gust rau in gura in special dimineata

pana ajung la medic ai ceva sfat sa imi dai, aveti, sa nu trec din nou noaptea aceasta sau urmatoarele prin aceleasi probleme?
0
06-12-2010, ora 15:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regimul strict din acest moment si practic toata viata
Almaghe gel 1 lingura dupa fiecre masa si 1 inainte de culcare
0
06-12-2010, ora 15:52
urban07
Nu este medic/terapeut
urban07
-nu am gasit la cautare pe net acel gel aceea denumire
-inca un sfat imi mai permit sa iti cer ce sa fac cu accea candida de care numai scap??de atatea luni de zile mi se pare imposibil sa dureze atat nu reusesc sa scap de ea nici cum?Are vreo legatura ca aud mai rau cu o ureche de ceva timp?
0
06-12-2010, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scuze.
graba
ALMAGEL
Cu candida nu tre sa faci nimic special.. este prezenta in organizm in mod normal.. se cautizeaza numia la persoanele cu probleme gstrice si cu imunitate scazuta
cand o sa mananci sanatos si o sa tratezi stomacul... o sa dispara de la sine
Auzul e alta poveste si tre sa faci o Audiograma
0
29-06-2019, ora 16:06
Raluca35
Nu este medic/terapeut
Raluca35
Bună ziua. As vrea sa va intreb so eu. Copilul meu de 7 ani de cate ori doarme nu conteaza ca e zi sau noapte scoate niste zgomote ciudate din gat ca si cum ar trage nasul in somn. Am fost si nu are polipi si deaia sunt putin îngrijorată. Eu sunt asistent medical dar chestia asta mă cam depășește. E un sunet ca si cum se astupă in gat. Nu stiu ce ar putea fi. As fi foarte fericita daca m_ati putea ajuta. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •