gastroduodenita

07-11-2012
onelly
Nu este medic/terapeut
onelly
buna ziua! am un baietel de 5 ani care a facut febra inr-o noapte si m-am dus cu el la budimex, dupa o serie de intrebari si un consult facut baiatului doamna doctor mi-a spus ca are amigdalita acuta si gastroduodenita acuta, mi-a dat tratament cu antibiotic si un regim alimentar dar eu nu prea am inteles cam ce inseamna aceasta boala. am citit pe internet ca trebuie facut o anumita analiza la stomac si ca regimul trebuie sa fie de lunga durata. va rof daca se poate sa imi spune-ti ce sa fac mai departe ? multumesc
2 comentarii
0
19-11-2012, ora 13:54
valichi
Nu este medic/terapeut
valichi
Incerc eu un raspuns din experienta proprie.am si eu un baietel de 3 ani si 9 luni care a fost diagnosticat la braila cu gastroduodenita in luna mai, fiind internat o saptamana deoarece a vomitat intr-o dimineata de 7-8 ori.cand am ajuns cu el la urgenta si l-a internat ne-a spus ca are h pylori, i-a facut tratament cu antibiotic 2 saptamani si regim alimentar.am plecat la bucuresti unde ne-a spus ca are reflux gastric depistat la endoscopie ceea ce inseamna ca acidul gastric i se intoarce inapoi in gat..el sughite foarte des, dar la bucuresti nu ne-a recomandat nici un tratament, ci numai regim alimentar.i-am tinut regimul alimentar dar el a tot continuat sa sughite.mentionez ca de la reflux i se inflameaza amigdalele cu puroi luna de luna si il tratam cu antibiotic.chiar si acum cand scriu comentariul el sughite(de ieri).e o problema destul de grava in cazul nostru ca nu ii gasim rezolvare.daca intre timp ai rezolvat problema sau ai gasit o rezolvare astept si eu un raspuns.
0
19-11-2012, ora 17:09
valichi
Nu este medic/terapeut
valichi
deci eu cred ca ar fi doua cazuri asemanatoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici