gastro-duodenita acuta! tot nu pot manca aproape nimic! | Forumul Medical ROmedic

gastro-duodenita acuta! tot nu pot manca aproape nimic!

03-06-2007
cove_adrian
Nu este medic/terapeut
cove_adrian
buna ziua! in urma cu 2 luni in urma unor episoade de varsaturi, diaree si durere in partea dreapta am ajuns la spital. am facut ecografie (ficat, pancreas, bila bune) si apoi radiologie cu bariu unde mi s-a pus diagnosticul de gastroduodenita acuta!
am luat tratament cu metoclorpramid, omeprazol si ranitidina si regim alimentar. dupa ce am mancat intr-o dimineatza bors cu carne de miel iar am inceput sa masimt rau vreo 3-4 zile (voma, greata, stare de rau, slabit). Mi-am revenit insa dupa 2 sapt iar ma simt rau. De miercuri nu prea mai pot sa mananc aproape nimic. Doar banane, branza si putin supa de legume. Dimineatza ma simt cel mai rau...
Va rog ajutati-ma sau indrumati-ma catre un medic de specialitate bun. Mentionez ca sunt din Iasi.
2 comentarii
0
26-06-2007, ora 00:00
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
eu sufar de ani buni de ulcer duodenal.ranitidina iau cate 2-3 odata pentru a-si face efectul(am citit ca da dependenta).Dar pomenesc si acum o doctorita care mi-a recomandat AXID(28 capsule).1 cp/zi.nu se fabrica la noi, dar e in farmacii.e cam scump, insa e fenomenal! Vindeca mai multe boli grave de stomac, e indicat sa citesti prospectul si sa consulti in prealabil un medic.(daca se preteaza si la diagnosticul tau)
0
07-05-2009, ora 19:23
mirrumir
Nu este medic/terapeut
mirrumir
Tot caut raspuns pe net dar nu gasesc. Ma doare foarte tare stomacul dupa fiecare massa si imi este foarte frica sa merg la doctor, de fapt imi e frica sa nu mi faca endoscopie. Ce alta varianta mai am?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebeluÈ™ului
  • Gastroenterită sau intoxicaÈ›ie alimentară - cum le deosebeÈ™ti?
  • Ce este norovirusul È™i cum a izbucnit la Olimpiadă?
  • Probioticele nu au efect în cazul copiilor cu gastroenterită
  • De ce îmi vine să vărs aparent fără motiv? Cauze de vărsături
  • Diareea cronică
  • Vărsături repetate / persistente
  • Cum tratezi corect diareea acasă È™i când te prezinÈ›i la medic
  • Tratament diaree adulÈ›i - medicamente È™i remedii
  •