gastrita de reflux

10-07-2014
roby85
Nu este medic/terapeut
roby85
Am fost diagnosticat dupa o endoscopie cu gastrita de reflux. Am primit ursofalk, ibutin si pantoprazol. Se poate sa existe un astfel de diagnostic, daca nu am fost supus la vreo operatie?
P.s. asa am citit...ca este o gastrita care apare daca ai fost operat.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
4 comentarii
0
12-07-2014, ora 18:36
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
Refluxul esofagian este dat de Helycobacter Pylori.Analiza la fecale sau in sange indica prezentza acestei bacterii care netratata duce la grave complicatii chiar cancer stomacal, Tratamentul consta in antibiotice.Gastroenterologul va da diagnosticul.
0
12-07-2014, ora 18:44
roby85
Nu este medic/terapeut
roby85
Nu am reflux gastro esofagian. Gastrita de reflux(biliar), e altceva. N.am helycobacter (analiza din sange+suc gastric facuta la endoscipie de gastroenterolog).
0
17-07-2014, ora 13:05
nicoleta240
Nu este medic/terapeut
nicoleta240
Buna ziua. Am o problema care ma deranjeaza de 7-8ani.Dese ori am senzatia ca respir ca prin perdea, cand stau in pat seara ma inec in gat simt ceva la baza gatului care ma astupa, daca adorm cu fata in sus ma inec in somn, la2-3zile ma trezesc cu dureri de cap groaznice, uneori ametesc si am timp de cateva secunde pierderi de memorie, daca dau cu sprei de muste sau stau langa cineva care fumeaza simt o presiune asupra capului de parca creste tensiunea sau pulsul si simnt ca respir aer insuficient cu un zgomot harait din gat.De 3 saptamani am odurere in timp ce inghit iar noaptea se usuca gatul si ma doare mai tare.am mers la ORL am luat tratament cu ZINAT, ACICLOVIR, BORENAR si pic.HERBAFLU, PINOSOL. Iau tensiunea si am 158-149. Va rog din suflet sfatuitima unde sa merg si ce analize sa fac. Multumesc pentru intelegere.
0
02-08-2014, ora 11:20
roby85
Nu este medic/terapeut
roby85
Mai nou dupa terminarea tratamentului ma confrunt cu goluri in stomac foarte dese(un fel de emotii) si durere in partea dreapta sub coaste.
Poate fi din cauza medicamentelor? Nu ii convin ficatului?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •