gastrita - tratament

16-11-2009
maalina
Nu este medic/terapeut
maalina
Vreau si eu sa stiu un tratament pentru gastrita. am fost la medic de nenumarate ori, mi-am facut analize si am luat tot felul de medicamente dar tot nu imi trece.sunt balonata mereu si simt cum imi ghiortaie matele mai pe romaneste.nu stiu ce sa mai fac.va rog sa ma ajutati.
14 comentarii
0
16-11-2009, ora 00:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vă rog să precizaţi cu exactitate tipul de gastrită, analizele medicale pe care le-aţi făcut şi medicaţia pe care aţi luat-o de-a lungul timpului.
Aceste informaţii sunt absolut necesare pentru a vă putea ajuta. Toate cele bune ;)

P.S. Aştept rsp dvs.!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-11-2009, ora 10:13
maalina
Nu este medic/terapeut
maalina
am facut analiza pt stomac cu bariu la care mi-au zis ca e totul in regula.apoi am luat medicamente pentru geardia impreuna cu toti membrii familiei...dar nici un rezultat.am continuat cu medicamente pentru gastrita: maalox, ibutin, carbune medicinal etc.ceilalti imi spun ca este pe plan nervos si ca nu sunt bolnava dar eu nu stiu cum sa ma scap de starea asta...
0
16-11-2009, ora 10:22
maalina
Nu este medic/terapeut
maalina
pentru giardioza am luat zentel.
0
24-11-2009, ora 11:57
maalina
Nu este medic/terapeut
maalina
ma puteti ajuta?
0
24-11-2009, ora 18:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Aţi făcut până acum vreun tratament (alopat sau naturopat) pentru stabilizare nervoasă?
Este adevărat ce vă spun ceilalţi, simptomele dvs. pot fi prezente din cauza sistemului nervos!
Rsp vă rog. Numai bine ;)
0
24-11-2009, ora 20:07
maalina
Nu este medic/terapeut
maalina
Nu am facut nici un tratament de acest gen.simptomele astea le am de aproximativ un an ceea ce ma face sa cred ca nu este pe plan nervos si este ceva mai grav.
0
25-11-2009, ora 22:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Endoscopia aţi făcut vreodată? Cu ajutorul endoscopului medicul poate vedea starea tubului digestiv superior şi inferior. Poate analiza mucoasa, poate vedea un reflux biliar, duodenal, gastro-esofagian etc., poate preleva ţesut pentru analiză etc.
Aţi făcut vreo analiză pentru depistarea bacteriei Helicobacter Pylori?
S-ar putea să aveţi o problemă enterologică (intestinală), nu gastrologică (stomacală)...medicul v-a spus că zona intestinală este ok?
0
26-11-2009, ora 10:03
maalina
Nu este medic/terapeut
maalina
nu am facut nicio analiza din astea.sincer...pe aici...doctorii sunt cam nepasatori si nu te baga in seama.si cel putin acum, tinand cont de faptul k nu sunt o persoana majora, mama mea nu ma mai lasa sa iau alte medicamente considerand ca o sa imi treaca de la sine.dar trebuie neaparat sa fac aceste analize ca sa va puteti pronunta in cazul meu? si daca as avea o problema enterologica ce tratament ar fi indicat?
0
27-11-2009, ora 15:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Trebuie neapărat să vă faceţi mai multe analize, să consultaţi un medic gastroenterolog serios şi să primiţi tratamentul adecvat afecţiunii de care suferiţi. Măcar consultaţi un medic care practică o ramură a medicinei alternative/complementare, un homeopat, un acupunctor, un api-fitoterapeut etc., vă poate ajuta, în special homeopatul, care nu are nevoie de un diagnostic (poate să vă dea tratament în funcţie de simptomatologia pe care i-o veţi explica)!


Toate cele bune!

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-09-2011, ora 11:42
Luci.an_cv
Nu este medic/terapeut
Luci.an_cv
Buna ziua!
Am probleme cu stomacul... ma balonez rapid dupa masa. Am facut tot felul de analize si mi-a esit ca am anticorpi Helicobacter Pilory (=3.3)... Ficat Steatozic...si Pancreas putin marit... Sange OK, Transaminaze la limita... insa ok...
Senzatia e in continuu ca sunt balonat...
E posibil sa am Gastrita? Va multumesc.
0
25-09-2011, ora 23:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Luci.an_cv, este posibil să suferiţi de un tip de gastrită, cum este şi posibil să nu suferiţi, în egală măsură.
Balonarea dv. poate avea multe cauze, de la o alimentaţie excesivă şi/sau eronată până la existenţa unei intoleranţe alimentare de care nu sunteţi conştient (la lactoză, gluten etc). Desigur, şi o afecţiune serioasă poate fi cauzatoare de balonare, cum ar fi sindromul de colon iritabil.
Ar fi indicat să consultaţi un medic gastroenterolog, fără să amânaţi la nesfârşit şi fără să vă ignoraţi simptomatologia.
Înănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick

_

Post Scriptum - Helicobacter Pylori este implicată în anumite mecanisme gastro-duodenale care vă pot induce balonare!
0
20-03-2012, ora 19:05
cristy9107
Nu este medic/terapeut
cristy9107
Buna ziua !
de aproximativ 4 luni simt arsuri in zona stomacului, am fost la 3 medici diferiti:
Primul mi-a facut ecografie si a zis sa fac analiza la sange pentru Helicobacter pylori, am facut analiza iar rezultatul a fost negativ.Mi-a dat tratament cu controloc si denol, am luat tratamentul vreo saptamana si simptomele au fost mai puternice asa ca am mers din nou la alt medic.
Acesta mi-a zis ca am gastrita si mi-a dat tratament cu nexium 20 mg, almagel a, triferment, no spa si debridat si a mai zis sa tin regim alimentar toata viata.Am luat tratamentul 3 saptamani, unele simptome au trecut(senzatia de foame) dar arsurile tot le aveam.
Am mers din nou la alt medic de data aceasta am fost la gastroenterolog, am facut endoscopie si am fost diagnosticat cu gastrita fundica edematoasa hp negativ, rezultatul endoscopiei:
Esofag : Diametru normal, unde peristaltice prezente, mucoasa roz fara leziuni.
Jonctiunea scuomo-columnara normala.
Cardia : Pasabila.
Stomac examinat in viziune directa si retroviziune.
Fornix - Mucoasa cu edem si petesii.
Corp gastric cu pliurile longitudinale suple, plisabile la insuflatia aerului.
Unghi gastric : Normal.
Antru : Cu eriterm prepiloric.
Biopsie antrala pentru helicobacter pylori test ureaza : Negativ.
Pilor pasabil cu deschidere cvasiuniforma.
Bulb : Normal.
D2 : Pliuri circulare conivente suple, fara leziuni.

Mi-a dat tratament cu esomeprazol 40 mg, sucralfat a zis sa iau 10 zile am luat numai 5 ca nu mai gasesc medicamentele si gaviscon pastile.au trecut aproape 2 saptamani de cand iau tratamentul si ma simt putine mai bine, dar uneori mai simt arsuri si balonari...
Imi puteti da un regim alimentar pe care sa il urmez ?
Va Multumesc !
0
20-03-2012, ora 19:09
cristy9107
Nu este medic/terapeut
cristy9107
Am uitat sa precizez ca simt si unele intepaturi in partea dreapta si stanga.
0
22-03-2012, ora 05:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule cristy9107, ca şi fapt divers, stomacul este un organ cavitar cu rol de digestie, fiind situat între esofag şi duoden. În organism stomacul îndeplineşte două funcţii: motrice şi secretorie. Prin funcţia motrice, stomacul realizează procesul de digestie mecanică a alimentelor, funcţia secretorie constând în secreţia de acid clorhidric şi pepsină, elemente care alcătuiesc sucul gastric.
Gastrita reprezintă inflamaţia acută sau cronică a mucoasei gastrice, cu apariţia senzaţiei de arsură şi disconfort. Procesul inflamator poate fi însoţit de leziuni la nivelul mucoasei gastrice, motiv pentru care, gastrita poate cauza sângerări.
În cazul apariţiei acestei boli, cât şi în scop preventiv, este necesară evitarea alimentelor, băuturilor sau medicamentelor care cresc aciditatea, cum ar fi: condimentele, alcoolul, aditivii sintetici, băuturile acidulate, cafeaua, zahărul şi unele medicamente (de tipul aspirinei sau antiinflamatoarelor nesteroidiene).
Regimul alimentar recomandat în gastrită este acesta:

ALIMENTE PERMISE:
Carne - sortimentele de carne slaba sau curatata de grasime, fiarta sau preparata pe gratar: carne de pasare (fara pielita) si majoritatea tipurilor de peste proaspat sau la conserva;
Oua - cu exceptia omletelor si a ochiurilor prajite in ulei;
Produse lactate - lapte, smantana, iaurt (fara fructe), branza de vaci, cas (de vaca sau de oaie);
Paine alba - de grau sau de secara, eventual veche de o zi;
Cereale - gris, arpacas, orez, fulgi de ovaz, paste fainoase, biscuiti;
Legume - de preferinta, fierte sau conservate: sparanghel, morcovi, ciuperci, spanac, fasole, mazare, cartofi (nu prajiti!);
Fructe - fierte sau conservate si banane coapte;
Grasimi - unt proaspat, ulei (50 - 60 grame/zi).

ALIMENTE INTERZISE:
Majoritatea alimentelor ce pot creste producerea de sucuri gastrice sau stagneaza in stomac trebuie evitate sau consumate cu moderatie, in functie de toleranta persoanei:
Supele grase, prajelile, carnea grasa, sarata sau afumata;
Pestele gras, afumat sau marinat;
Mezelurile;
Ouale prajite;
Branzeturile fermentate, sarate, afumate;
Alimentele bogate in fibre: painea multicereale, produsele care contin tarate;
Leguminoasele si legumele crude: brocoli, varza, varza de Bruxelles, castravete, porumb, ceapa, praz, nap, ridichi, gulii, Sfecla, conopida, fasole uscata, mazare uscata, linte, vinete, rosii;
Fructele cu coaja si cele care contin seminte - in special strugurii;
Fructele uscate: smochine, stafide, curmale;
Condimentele: piper, boia, ardei iute, mustar, hrean, otet, muraturi;
Grasimi: untura, slanina, maioneza.
http://dieta.romedic.ro/diete/Dieta_in_gastrita_0749.html
_

Pe lângă tratamentul alopat pe care îl luaţi, puteţi lua şi un tratament naturist. În acest sens, dacă vreţi, puteţi să vă administraţi Gastrocalm, un supliment alimentar care reprezintă un amestec de plante ( gălbenele (100mg), salcâm (100mg), roiniţă (75mg), zmeur (75mg), lemn-dulce (50mg), obligeană (50mg), scorţişor (50mg) ) cu acţiune antiulceroasă, emolientă, cicatrizantă şi hipoacidifiantă, recomandat atât în terapia adjuvantă cât şi pentru prevenirea recidivelor ce pot apare în cadrul afecţiunilor manifestate cu hiperaciditate gastrică. Se recomandă luarea de câte 1-2 comprimate de 4 ori pe zi, înainte de masă.
Consultaţi un medic fitoterapeut pentru mai multe detalii.
_

Pe de altă parte, tot ca şi fapt divers, problema suferinţei de orice natură, în lume, a îndurerat şi zbuciumat dintotdeauna conştiinţa omului, în profunzime, indiferent de condiţie socială, naţionalitate, religie, sex şi de alte particularităţi fizico-mentalo-psiho-spiritualo-civice. În ciuda progresului medicinei, bolnavii se înmulţesc şi, mai mult decât atât, apar boli noi, unele incurabile. 
Din păcate sau din fericire, pentru unii dintre noi, oamenii, viaţa de pe pământ pare a fi sau este doar o vale a plângerii, o suferinţă continuă. Dar de ce? Există o explicaţie! 
Cu răbdare şi în linişte, vă rog să accesaţi link-ul de mai jos şi să citiţi în întregime măcar primul posting al topicului "Psihoterapie pentru trup şi suflet, din perspectivă medico-spirituală: suferinţa", pentru a înţelege mai multe cu privire la cauzele generale ale suferinţei şi la căile prin care se poate ameliora sau trata suferinţa, oricare ar fi ea: 
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva
_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html 

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  • Tratament gastrită
  •