gastrita si altele...

20-01-2011
angel83
Nu este medic/terapeut
angel83
Buna!
sa incep cu inceputul! am fost diagnosticata in decembrie cu gastrita si infectie cu helicobacter. Tratament Nexium 40mg, ospen si claritromicina. Ca simptomatologie: un punct dureros in capul pieptului si in continuarea lui pe o distanta de max 2cm senzatia de umflatura, ma imbalonam dupa masa si o durere pe inspir sub coastele fotante, totul pe parte stanga(la capitolul coaste tin sa mentionez ca m-am lasat cu toata greutatea pe o bara metalica si in momentul acela in partea stanga m-a durut f tare!). Am urmat tratamentul dar nu am mai refacut analiza de helicobacter. De 2 zile am terminat Nexium-ul. Acum ca si simptome mai simt durerea de coaste (este localizata la aprox 15 cm de stern) si cred ca pe fond nervos astazi m-a intepat putin in capul pieptului (nu am mai avut intepaturi dupa prima pastila de Nexium)
Credeti ca simptomele pot fi pe fond nervos? pe anxietate?
Analizele facute: analize de snage (cand s-a uitat de ele medicul de familie mi-a zis k nu este ulcer - s-a uitat pe hemoleucograma la o valoare) si ecografie abdominala generala la care totul a iesit ok!
6 comentarii
0
20-01-2011, ora 14:36
angel83
Nu este medic/terapeut
angel83
continuare: este posibil sa nu se fi tratat gastita? Punctul dureros de la inceputil bolii aparea in mom in care imi era foame si disparea imediat dupa masa.
Adevarul este ca pana sa ajung la medicul de familie am tot cercetat internetul si mi-a intrat o teama teribila de cancer gastric. Credeti ca e posibil asa ceva?
Astept raspunsurile voastre cu nerabdare! Va multumesc!
PS: daca este totusi o stare de anxietate ce sa iau ca sa ma linistesc? am inceput sa nu mai dorm noaptea!
0
20-01-2011, ora 21:01
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara!Cel mai bine este sa te consulte un medic gastroenterolog ca sa nu te mai gandesti la prostii; Mai degraba este vorba despre ulcer duodenal pentru ca acuzi " foame dureroasa ";si tratamentul trebuie monitorizat tot de catre un medic gastroenterolog; un gastroenterolog bun este domnul dr Zota Marian de la Centrul Medical Med -As; numai bine
0
20-01-2011, ora 21:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
... Pentru un diagnostic de certitudine privind afectiunea gastroenterologica, trebuie sa faci endoscopie digestiva superioara; numai bine
0
20-01-2011, ora 21:50
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Cel mai corect este dg.pus de Endoscopia digestiva superioara si biopsie pentru Helicobacter Pilori.Nu mai aminati investigatia!
0
22-01-2011, ora 16:55
angel83
Nu este medic/terapeut
angel83
revin cu info! am repetat analiza pt helicobacter si a iesit negativa! ca simptomatologie: un disconfort pe linia coastelor la vreo 15 cm de stern, pe partea stanga, dar cred ca asta mi se trage de la faptul ca m-am lasat cu toata greutatea pe o bara metalica(totusi e prea jos ca sa fie stomacul)!
multumesc pt raspunsuri!
0
22-01-2011, ora 17:05
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Pentru asemenea durere superficiala de perete toracic, puteti folosi, cu incredere, unguentul:SINDOLOR.Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Helicobacter pylori are o atracție pentru clor
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • O nouă cercetare poate duce la dezvoltarea de terapii împotriva Helicobacter pylori
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • O moleculă bacteriană poate fi cheia pentru combaterea cancerului de stomac
  •