gangrena gazoasa diabetica

30-03-2010
claudya
Nu este medic/terapeut
claudya
Buna seara.in urma cu a luna mama mea in varsta de 77ani a fost operata de gangrena gazoasa amputandu-i-se piciorul drept(precizez ca are diabet zaharat ultima faza si face insulina).de cateva zile are dureri si la piciorul stang, ii amorteste, il simte rece si i-a aparut la calcai o pata de culoare maronie, ce poate insemna asta?
este normal sa urce valoarea diabetului pana la 500?
un alt medic mi-a spus ca ar fi cancer osos, este adevarat?
12 comentarii
0
31-03-2010, ora 00:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este teribil de simplu: este vorba despre un Picior Diabetic, entitate patologica binecunoscuta. Diabetul de tip 2 provoaca micro-si macro-angiopatie, adica afectarea grava a sistemului circulator, urmata de aparitia de ischemie si gangrene ale piciorului (nu este vorba despre o gangrena gazoasa, ci de o "banala" gangrena a piciorului diabetic).
La nivelul calcaiului cu siguranta se manifesta ischemia, iar aceasta reprezinta o urgenta. Aparitia ischemiei si a gangrenei calcaneene se reflecta si in decompensarea diabetului, cu glicemia de 500.
Reprezinta o urgenta metabolica si o urgenta vasculara, trebuind sa tentati o repermeabilizare vasculara impreuna cu un Chirurg vascular.
Nu neglijati! Fiecare ora conteaza din punct de vedere vascular-circulator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-03-2010, ora 10:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Claudya, exista in homeopatie remedii care sunt in stare sa inlature o astfel de infectie si sa salveze piciorul. Stiu multe cazuri. Pt. ca doctorii nu cunosc decat antibioticele, care des nu mai fac nimic sau bisturiul. Si pt. ca mama sa nu ramana fara ambele picioare iti recomand sa mergi cat mai repede
la un medic homeopat cu experienta ca sa-ti recomande remediile homeopate care o pot ajuta.
Insa trebuie sa faci asta repede, asa cum spune si Dr. Uscatu, este un caz de urgenta.
In functie de ce oras locuiesti iti pot recomanda un medic homeopat.
0
31-03-2010, ora 19:45
claudya
Nu este medic/terapeut
claudya
multumesc pentru raspunsuri, scarface mama mea locuieste in Sighetul Marmatiei daca imi poti recomanda un medic homeopat in zona
0
31-03-2010, ora 20:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Uff... mai departe nu putea locui...din pacate nu stiu pe nimeni pe acolo... nu ramane decat sa incercati sa gasiti pe cineva sau imi scrieti un mesaj. Da-ti un click aici pe id-ul meu.
0
31-03-2010, ora 21:44
claudya
Nu este medic/terapeut
claudya
scarface eu locuiesc in timisoara daca imi poti reomanda pe cineva aici ti-as fi recunoscatoare
0
01-04-2010, ora 00:03
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In Timisoara gasesti pe Dr. Jurj Gheorghe si pe Dr. Radu Sarandan. Ii gasesti in google daca le introduci numele sau pe www.drjurj.ro.
Suna la Dr. Jurj, spune ca este urgenta si mergi cat mai repede la el. Pt. alegerea remediului nu este nevoie ca mama sa fie neaparat de fata, exista posibilitatea ca prin telefon sa fie intrebate anumite simptome necesare pt. alegerea remediului. In general sunt numai cateva remedii la astfel de cazuri si in functie de anumite simptome se alege unul din ele. Alegerea remediului merge f. repede la un medic cu experienta iar remediile le gasiti in Timisoara la farmaciile homeopate. Remediile se pot da si paralel cu un alt tratament (alopat).

Farmacii homeopate din TM:
TIMIŞOARA LIANT COMPANY 0256-496 905 B-dul V. Babes nr.7, ap. 2
TIMIŞOARA FARMADO 3 0256-200 834 Str. Tinereţii nr. 1
TIMIŞOARA SIREGON 0256-274 356 Calea Sagului nr. 18
0
18-04-2012, ora 12:01
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Mama mea implneste 92 de ani pe 15 mai, iar pe un fond diabetic de tip II pe care il controlase de vreo 40 de ani acum dupa sarbatorile de iarna nu ne-am mai putut intelege cu ea si s-a apucat sa-si faca poftele cu banane, iaurt de fructe, struguri, inghetata, pireu de cartofi zilnic cu zeama de varza si dupa aceste desfatari cam dupa trei saptamani asa de la o zi la alta au aparut efectiv rani, ulceratii, pete violet si basici in zona degetalor ambelor picioare, am fost la medic, am fost trimisi cu salvarea la judet la urgenta cu diagnostic de cangrena diabetica. Acolo chirurgul probabil vazand varsta a zis ca este caz de dermatolog si nefiind dermatolog in acea zi in spital medicul de garda ne-a prescris un tratament ambulatoriu si am refuzat internarea la dermatologie, peste o saptamana nemairezistand durerilor am mers noi cu mama direct la urgenta aceluiasi spital, si la consult a venit un alt chirurg confirmand cangrena diabetica cu complicatii si foarte avansata. Neasumandu-si la amputare garantarea ca mama mai are sanse de trecere peste anastezie fiind foarte in varsta si cardiaca si cu insuficienta renala, tensiune arteriala, etc. Noi am plecat acasa. Va rugam sa ne spuneti cat credeti ca va dura acest chin pentru mama mea care acum refuzand amputarea isi asteapta sfarsitul si suferintele ce vor urma.
0
18-04-2012, ora 12:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca amputatia ii ofera mult mai multe sanse de supravietuire, indiferent de riscurile anesteziei si ale interventiei propriu-zise.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-04-2012, ora 11:07
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Eu sincer va cred, dar echipa de medici, internistul care a consultat-o, analizele, EKGul, tensiunea arteriala, insuficienta renala destul de severa si cardiopatia ischemica la determinat pe internist sa nu dea consimtamantul chirurgului sa o opereze. Si chirurgul a zis ca boala este foarte avansata iar mama mea nu accepta oricum in nici un fel amputare membrelor. Eu asi dori sa sa stiu cu aproximatie cam cat ar dura acest proces de degenerare pana la deces adica cate luni, saptamani, etc, teoretic terbuie sa se mai chinuie asa. in afara de acest lucru si noi ar trebui sa fim pregatiti financiar pentru ceea ce va urma pentru ca suntem destul de faliti de aproape un an tot mergem pe la medici si spitale si stiti ca retetele nu sunt chiar asa compensate la unele medicamente si chinul ei si suferinta noastra ne-a cam epuizat si mirosul teribil din camera ei pentru ca noi o ingrijim si suntem obositi din toate punctele de vedere si ea isi doreste sa se termine odata aceste dureri si chin dar si noi am obosit, am fi dorit amputarea dar nu o putem convinge pentru ca ne spune ca are 92 de ani si pentru cateva luni sau un an doi cat ar mai trai ca oricum e bolnava nu se merita sa plece din aceasta lume fara picioare.
0
19-04-2012, ora 14:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este o chestiune de zile, maximum 1-2 saptamani...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-04-2012, ora 21:08
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Multumesc foarte mult pentru colaborare si raspuns ! Din pacate azi am observat ceva si mai grav decat cangrena. Este plina cu apa nu mai poate sa se alimenteze, vomita dupa orice, si se sufoca cred ca trebuie sa o supraveghem tot timpul ca aveti mare dreptate este chestia de cateva zile sau chiar ore. Cu mult respect va multumesc !
0
21-04-2012, ora 22:36
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Se intampla lucruri ciudate la mama mea incepand de azi are halucinatii, vede soareci, catei, serpi, etc. Imi pune intrebari despre anumite persoane din viata ei dar curios este ca nu sunt decedate persoanele cu care ea zice ca au venit la ea. dar nu este adevarat. Ce sa fac ? cum sa procedez ? Desi nu prea mai poate sa se deplaseze pentru ca extremitatile picioarelor ei arata groaznic si aproape pana la genunchi sunt vinete, mie frica sa o mai lasa singura in casa. Ce se intampla cu ea ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul