ganglionii cancerosi sau nu

22-01-2013
corinaioanab
Nu este medic/terapeut
corinaioanab
Buna seara Domnule doctor as avea o intrebare. unchiul meu in varsta de 57 de ani s-a dus la medic pentru ca a avut infectie la dinti si o pneumonie pt care a primit tratamentul corespunzator candva in decembrie. Din cauza faptului ca avea infectie la dinti presupun cateva zile i s-a inflamat toata gura, fata il dureau dintii si nu a putut sa manance ca urmare a slabit cateva kg dar problema sa remediat cu niste antibiotice. Acum tot prin decembrie a simtit ca are la gat niste ganglioni care nu trec, ieri a fost la medic a facut radiografie, CT si analize de sange (analizele gen vsh leucocite astea uzuale sunt valori normale, proteina c reactiva e negativa, aslo valori normale) si are urmatorul diagnostic in urma interpretarii CT-urilor :
1.multiple mase adenopatice predomina in 2/3 din regiunea inferioara cu dimensiuni mari de pana la 3cm cu aspect hipoecogen bine vascularizate cu mai multi poli vasculari cu caractere cel mai probabil maligne
2. adenopatii in fosa claviculara stanga, multiple de pana la 14 milimetrii cu aceleasi caractere
3. cateva adenopatii submandibulare in partea stanga pana la 11 milimetrii dar cu aspect ecografic care pledeaza la nivel inflamator spre deosebire de cele latero si supra

La CT-ul facul la piept, sau ecografie ca nu mai stiu exact ce a facut zice asa:
1.fara modificari la nivelul glandei stangi
2. in axila stanga adenopatii pana la 28 x 5 milimetrii
3. in glanda dreapta moderata hipertrofie glandulara cu discret edem fara formatiuni nodulare decelabile
4. in axila dreapta adenopatii cu dimensiuni pana la 15 x 7 milimetrii

La CT-ul toracic:
1. pulmon normal fara expansiuni
2. multiple blocuri adenopatice mediastinale, paratraheal, bilateral si infra carinar?????
3. fereastra aorto-pulmonara ci dimensiuni pana la 5 cm --posibil LIMFOM HODKINg fara colectii pleurale.

ACUMA DUPA O ZI DE ANALIZE SI CT-URI TOT NU AVEM UN DIAGNOSTIC, NI S-A SPUS SA CONSULTAM UN ORELIST SI APOI SA VEDEM UNDE MAI TREBUIE SA PLECAM PT ALTE CONSULTATII.
VA ROG SA VA UITATI PESTE DIAGNOSTIC SI SA IMI SPUNETI CE PARERE AVETI ???? DVS????
EU NU STIU CE SA MAI CRED, AM FACUT O PROGRAMARE LA UN SPITAL DIN UNGARIA SI MAINE AVEM UN RASPUNS CAND SI LA CINE SA MERGEM PRINTR-O RECOMANDARE DAR FAPTUL CA STAM ASA IN SUSPANS NE OMOARA INCET DAR SIGUR, VA ROG SA IMI RASPUNDETI CAND REUSITI SI VA MULTUMESC ANTICIPAT
1 comentarii
0
22-01-2013, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul pas care trebuie facut este un consult orl...cu endoscopie nazala.rinofaringe. laringe
dupa u examen la hematologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.