ganglioni submaxilari inflamati

04-05-2010
geoaanei
Nu este medic/terapeut
geoaanei
Am facut o interventie criptolizis la amigdalite. Ce m-a determinat sa fac interventia- amigdalele marite in volum timp de 2 ani, ganglioni submaxilari usor inflmati si amigdalite frecvente in copilarie, oboseala exagerata, desi
Inainte de interventie analizele aratau rezultate normale la hemoleucograma, proteina C 2, 4mg/l, iar ASLO 200.
Dupa operatie, am luat antibiotice, amigdalele s-au redus in volum, s-au curatat dar procesul inflamator persista la nivelul ganglionilor. Dupa interventie, primele zile, gatul era inflamat intern, ma refer la laringe, amigdale si limba, dar si extern, ganglionii limfatici care sunt in legatura cu amigdalele, atat cei submaxilari cat si cei laterocervicali.
Acum, dupa aproape o luna de la interventie, simt inca ganglionii inflamati, unii de marimea unui bob de grau, iar cei submaxilari cat bob de mazare si sunt mobili.
Medicul de familie mi-a recomandat sa fac analiza pentru virus epstein bar, si sa repet aslo, si hemoleucograma, ecografie org interne, si eventual sa fac moldamin Medicul orl m-a incredintat ca este totul ok, ganglionii nu prezinta interes -sunt prea mici.
Tratamente pentru imunitate am luat 1 an si ceva, alimentatie mai mult naturista cu suplimente, nu lucrez in mediu chimic sau care sa determine alergii, dar simt o oboseala permaneta inexplicabila.
Intrebarea-- daca inflamatia amigdalelor a fost de natura virala, (nu aveam puroi, nu a iestit nimic la exudat) ce analize pot indica o cauza a acestor ganglioni inflamati ?
4 comentarii
0
04-05-2010, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai biopsia.
dar Nu e cazul sa faci asat acum.. doar daca o sa se mai mareasca in volum si o sa deranjeze.. o sa scoti unul si o sa.l dai la analiza.
in 3 luni.. daca o sa ai grija sa nu mai racest la gat.. pot sa dispara in totalitate.
tratezi si toate cariile la stomato.
0
17-12-2010, ora 23:05
florivizireanu
Nu este medic/terapeut
florivizireanu
buna seara ! ma numesc Vizireanu, sunt din Braila si am marea rugaminte la d-vs daca aveti timp sa-mi dati cateva detalii despre ceea ce am descoperit in aceasta seara la mine, anume aceea ca simt niste dureri infundate de-a lungul gatului si citind pe forum, mi-am dat seama ca ar putea fi vorba despre niste eventuali ganglioni submaxilari, pe care ii simt ca de marimea bobului de mazare Ma jeneaza ca o incordare interioara si nu stiu daca or fi rezultatul inhalarii aerului foarte rece de afara sau au o alta provenienta.Sincera sa fiu nu prea am timp sa merg la medic, deoarece lucrez in comert la patron si stiu ca nu mi-ar accepta o invoire pt a merge la medic( pt ca si concediul mi l-a dat doar jumatate din cat ar fi trebuit...dar asta-i alta mancare de peste.)In faza aceasta, nu stiu daca ar trebui sa ma alarmez cu privire la starea mea de sanatate, sau...poate ca ar fi necesar doar sa iau niste antibiotice pt intarirea sistemului imunitar?.. sa intreb la farmacie ? ce ziceti ? sau sa merg de urgenta la medic ? Va raman recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde si va doresc sanatate maxima !cu respect si consideratie, -* o seara frumoasa !


(*modificat de administrator)
0
28-11-2011, ora 15:19
arminacasian
Nu este medic/terapeut
arminacasian
buna ziua.am un baiat de 2 ani si 3 luni care a fost diagnosticat din primele luni de viata cu rinita alergica.ii curge nasul foarte des, la orice modificare a vremii.acum un an, i s-au imflamat ganglionii de sub urechi, doctorul de familie diagnosticandu-l cu oreion, fara a da un tratament si s-au retras.am observat ca de cateva ori ganglionii s-au marit cand se enerva sau plangea, dar nu am dat importanta.acum 2 luni, i s-au inflamat iar ganglionii si a facut si febra, am fost la doctorul de familie, iar acesta a dat iar diagnosticul oreion.cand i-am spus ca a mai avut aceasta boala, a zis ca doar sunt ganglionii inflamati.i-a prescris antibiotic, un tusiv si un sirop ptr febra.dupa 10 zile, am ajuns la urgente cu copilul, facuse iar temperatura mare (40, 2), plangut, nervos, doctorul de la urgenta a zis ca are rosu in gat, i-a dat alt antobiotic, sirop de tuse, sirop ptr febra, sa-i fac masaje cu carmol baby...dupa inca o saptamana de tratament, la trei zile de la intreruperea tratamentului, a facut iar temperatura, iar ganglionii mariti...iar am ajuns la doctorul de familie, ...sirop de tuse, sirop de temperatura plus un antibiotic care il facea sa ii curga foarte tare nasul...i-am luat aspirator nazal si tot nu reuseam sa ii curat caile respiratorii decat pentru o scurta perioada de timp.dupa 6 zile de tratament, doctorul de familie a zis ca e spre bine, mi-a dat si aviz de intrare in colectivitate si mi-a zis ca ii va mai curge nasul si va mai tusi trei saptamani.dar ganglionii tot sunt vizibil mariti.ce ma sfatuiti? unde pot sa merg pentru a afla ce se intampla?
0
28-11-2011, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul sfat este sa schimbati medicul de familie
alt sfat este sa tratati bolile de nas, gat si urechi.. NUmia la un medic ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: