ganglioni submandibulari

17-11-2008
rizzom
Nu este medic/terapeut
rizzom
Buna ziua, sper ca o sa-mi raspunda cineva la intrebare, acum o saptamana mi-am descoperit o imflatura sub mandibula pe gat pe partea dreapta, am mers a doua zi la medic, am facut ecografie, la ecografie mi-a aratat ca am doi ganglioni mariti unul langa celalalt, primul 10mm, al doilea 8mm aspect inflamator( tiroida este in regula, altceva nu mi-a iesit la ecografie), nu ma dor(poate foarte slab la inceput), sunt mobili si tari, doamna doctor de la ecografie mia zis ca s-ar putea sa fie de la dinti, acum 3-4 saptamani am avut probleme cu o masea pe partea dreapta de sus, am avut gangrena de canal am facut si tratament, de vre-o doua ori m-am umflat pe acolo, apoi dupa ce mi-am tratat maseaua a inceput sa-mi iasa maseau de minte pe partea stanga jos, am avut dureri mari aproape ca nu mai puteam sa deschid gura cand vroiam sa mananc, pe langa aceasta am si fost si racit destul de tare cand cu gangrena, urmeaza sa-mi fac analiza saptamana aceasta. Doamna doctor de la ORL mi-a prescris sa iau ibuprofen 7 zile 3xzi, acum am 5 zile de cand beau s-au micsorat putin, dar tot ii simt. Stiu ca ar fi foarte greu de spus ceva, dar ma ingrijorez mult ( mai ales ca sunt o persoana ipocondrica) si as vrea sa aud si parerea unui medic, va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.