ganglioni limfatici mariti... va rog un raspuns

06-01-2014
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Nu am amigdale si iarna racesc destul de repede la gat.am fost la urgente aproape in fiecare an si am fost diagnosticata cu laringita, faringita acuta, deviatie de sept. Toate se intampla iarna pentru ca si stau fff mult afara (am un job de teren mai mult). Acum o luna aproximativ aceleasi dureri la inghitire si ganglionii ma dureau si ii simteam umflati.am fost la medic am luat zinat, rhinoil parca si alte chestii pentru respiratie, pentru ca in fiecare dimineata sunt infundata si ma trezesc ca si cum mar fi batut cineva. Gatul mi a trecut insa ganglionii tot mai sunt inflamati si si daca ma palpez simt o durere. Ce parere aveti ce as putea lua? Asa este normal sa se retraga in timp si daka stau afara la aer rece sa nu imi treaca? Va rog mult sa mi dati un raspuns.
4 comentarii
0
06-01-2014, ora 22:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ganglionii se umfla cand aveti o infectie in corp. Daca vi s-a vindecat gatul, cautati si alte infectii, la dantura, vreo unghie incarnata, orice alt tip de infectie.
0
07-01-2014, ora 16:04
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Va recomand sa faceti un consult ORL ( completat, eventual, si de niste analize de sange ) pentru
elucidarea cauzei maririi si, probabil, a inflamatiei ganglionilor. Deasemenea, in continuare, un tratament
homeopat ar putea fi de ajutor, mai ales in ideea cresterii imunitatii (este nevoie pentru aceasta de o consultatie
speciala, efectuata de un medic homeopat sau cu competenta in homeopatie).
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
20-01-2014, ora 14:45
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Va multumesc pentru raspuns. Consultatii orl am mai facut si am deviatie de sept, rosu in gat si faringita cronica.medicul nu a dat prea multa importanta ganglionilor. Am luat acum doua saptamani cateva zile.antiinflamator si a trecut dar cum a vebit vremea putin mai rece a recidivat. Momentan nu ma doare in gat cand inghit sau tusesc doar ganglionii.
0
20-01-2014, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu ati spus nimic de infectiiel dentare
2 ati citit aici pe forum cum afecteaza refluxul gastric si alimentele acre, acide mucoasa faringelui si duce la iritatie, rosu in gat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.