ganglioni la gat

06-11-2009
ionut80
Nu este medic/terapeut
ionut80
am un baietel de 15 lunicare are in partea dreapta a gatului o umflatura cat un bob de fasole, care mi s-a spus ca e un ganglion si ca e in regula deoarece este mobil. uneori am impresia ca il doare cand il apas putin acolo pentru ca se fereste. mi s-a spua de asemenea ca este ca un fel de reactie a organismului la raceala. mie mi se pare ca a mai crescut putin in marime dar pediatra mi-a zis sa nu imi fac griji ca sunt copii care sunt plini de astfel de ganglioni si nu e nimic grav. va multumesc.
5 comentarii
0
06-12-2009, ora 17:32
elena-amalia
Nu este medic/terapeut
elena-amalia
si baietelul meu de trei anisori are gitutul plin de ganglioni inflamati pe partea dreapta.am fost cu el la medic si mi-a spus lafel ca si dvs.i-am facut un exudat faringian si un exudat nazal.la cel faringian nu a iesit nimic dar la cel nazal i-a iesit stafilococul auriu care am inteles ca este destul de periculos.mi-a dat tratament cu augumentin si spray-uri nazale o saptamana.multa sanatate va doresc!
0
08-01-2010, ora 15:24
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Aceste adenopatii latero-cervicale sunt de multe ori asociate afectiunilor respiratorii. Daca copilului i s-a detectat o infectie cu stafilococ aureu trebuie avuta grija, este intr-adevar periculos dar sub tratament antibiotic corespunzator in mod normal se rezoarbe. Daca nu, ii puteti fac o radiografie pulmonara si de ce nu un control stomatologic. Cauzele adenitelor latero-cervicale sunt multe. Ideea este sa se limiteze procesul infectios ca sa nu se ajunga la o adenita purulenta (ganglion plin de puroi) care necesita interventie chirurgicala. Daca totusi, aceasta adenopatie persista in ciuda oricarui tratament, ar fi indicata o biopsie.
0
09-01-2010, ora 20:41
elena-amalia
Nu este medic/terapeut
elena-amalia
va multumesc mult pt sfaturi d-na doctor.am observat ca ganglionii se inflameaza mai mult cand raceste si apoi cand raceala trece se retrag si se mai simt foarte putin.cat despre stafilococ nu stiu ce sa mai fac, i-am facut tratamentul de la medic cu augumentin, dar am inteles ca mai buna era oxacilina.am cautat oxacilina si nu am gasit decat capsule pe care baietelului meu nu pot sa i le dau pt k mi la scuipa imediat indiferent cu ce i le-as da.nu stiu ce sa mai fac in privinta acestiu stafilococ ca ma ingrijoreaza foarte tare.va multumesc mult
0
28-03-2010, ora 16:54
anamaria88
Nu este medic/terapeut
anamaria88
am si eu o intrebare care ma macina si la care as vrea raspunsuri cat mai multe.am la gat ganglioni..cred ca umflati, adica nu se vad dar ii simt eu prin palpre mai apasata, cam 1 cm diametru.ii am asa cam de o luna de zile.mi-am facut analizele hemoleucograma si a iesit in parametri normali.totusi eu sunt foarte nelinistita si ma gandesc la ce este mai grav.va rog spuneti-mi parerea dumneavoastra pentru ca sunt foarte nelinistita.va multumesc
0
25-02-2018, ora 00:04
Hername
Nu este medic/terapeut
Hername
Buna seara
De aprox o luna s-a facut ca o umflatura in lung in partea dreapta, imediat dupa ureche. Am luat antiinflamator si ulterior antibiotic 7 zile (augmentin). Ieri am fost la urgente in Italia pt ca nu este nici o schimbare. Nu doare, nu se misca. La radio mi-a spus ca este vb despre ganglion dar nu stiu cauza. Mi-au recomandat ecografie care o am pe 5 martie programata. Analizele la sange au iesit bune. Ce poate fi? Este grav? Va multumesc. Sunt foarte speriat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •