ganglioni inflamati

13-05-2010
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Buna ziua,
De o saptamana si ceva am cativa ganglioni inflamati. Am facut ecografie imediat ce au aparut la care s-au vazut, cei mai mari fiind unul submandibular stanga de 1, 1 cm si 2 latero cervicali stanga de aprox. aceeasi marime. Se mai vedeau si altii dar mai mici de 0.8 cm. Intre timp au mai aparut si altii care se simt la palpare, cred ca nu mai mari de 1 cm, dar destul de numerosi. Hematologul mi-a spus sa mai asteptam putin (o saptamana) si intre timp m-a trimis la ORL. Totul e in regula, limba, laringe, faringe, cavum, nas, urechi etc. Nu am alte simptome, rosu in gat, dureri, tuse etc. Exudatul faringian ok.
Hemoleucograma si VSH-ul sunt bune, cu exceptia hematocritului usor scazut (36.6 si valoarea minima e 37; precizez ca acum 3 saptamani am facut un CT toracic - normal) si a monocitelor de 0.26 (valori normale 0.3-1). Toxoplasma, toxocara, HIV, sifilis, LDH, PCR, electroforeza proteinelor serice, glicemie, uree, creatinina, fibrinogen si multe altele facute in ultima luna sunt ok. Ecografiaabdominala nu a aratat ganglioni. Mai astept cateva rezultate, dar in ultimele zile am citit despre toate cancerele posibile si deja...
Ar trebui sa mai fac ceva? E cazul sa ma ingrijorez? Sa mai astept? Probabil ca ma pregatesc pentru biopsie, dar nu stiu la ce sa ma astept mai rau...
Multumesc!
2 comentarii
0
16-05-2010, ora 13:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tu cum te simti ? Alte probleme nu ai ?Ai intrat in contact cu animale sau pasari care te-au muscat / zgariat ? Poti manca ? Ai uneori senzatie de greata ? Ai slabit in ultimul timp ? O biopsie ganglionara ar elucida problema.
0
16-05-2010, ora 19:29
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Nu am niciun alt simptom in afara de ganglioni. Nu am slabit, mananc normal, nu am nimic nimic altceva. Nici cu animale nu am intrat in contact...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.