ganglioni inflamati

303 comentarii 1 2 ..... 78910 11 Înainte ›
0
07-04-2015, ora 13:40
bogdi86
Nu este medic/terapeut
bogdi86
Buna Ziua,

As avea si eu nevoie de un sfat un ajutor. De 4 saptmani mi-a aparut o umflatura in partea dreapta sub maxilar, seara cand m-am pus in pat nu am avut absoltu nimic, dimineata a fost foarte umflat. Am fost la medicul de familie care a constatat ca amigdalele sunt foarte umflate si ca am puroi la amigdale, mi-a dat un tratament cu antibiotice, nu retin exact ce am luat dar stiu ca ceva antibiotic de 500mg, dupa prima saptamana, mi-a schimbat tratamentul si am inceput sa iau metronidazol de 250mg. In a treia saptamana au insistat parintii mei sa mergem la un medic ORL. Intre timp am observat ca mi-a mai aparut o mica umflatura ca o biluta tot la gat deasupra claviculei. Am fost si cand m-a vazut a spus ca este caz de internare si au insistat sa ma internez sa imi fac analize CT si sa ma opereze, la prima vedere a constata ca am un adeno flegmon amigdalian. Vazand ca refuz internarea doctorita mi-a recomandat sa fac un CT si un film la dinti si mi-a schimbat tratamentul in Clindamicina de 600mg cate doua dimineata si seara. A doua zi am fost mi-am facut un film la dinti, si am fost sa fac un CT. Dentistul a confirmat ca nu este de la dinti, iar rezultatul CT-ului a fost urmatorul : Suspect limfom amigdalian cu mase denopatice laterocervicale si supraclaviculare cu predominenta de partea dreapta. recomandare : Completare cu biopsie. Incepand sa iau acel tratament cu Clindamicina de 600 mg, umflatura din partea de jos a gatului deasupra claviculei in 2 zile a disparut, iar umlfatura de la gat tot mai mult. Mai este si acuma putin umflat dar comparativ cu ce a fost in acea dimineata foarte mica. Am fost si la cluj la institul oncologic pentru biopsie, in momentul acesta astept rezultatul. Vreau sa mentionez ca pe toata aceasta durata nu am avut nici o durere, nici la acele umflaturi nici in alte parti, nu am avut febra, stari de oboseala, greturi, stari alterate, pofta de mancare am normala, mananc ca de obicei, nu am scazut in greutate deloc. Puteti sa imi da-ti o parere un sfat. Multumesc
0
07-04-2015, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa schimbi medicul de familie care a administrat acel tratament abuziv.. fara sa stie ce a vazut in gat. CU siguranta NU a fost vorba de amigdalita pultacee si nu era cazul de acel tratament
2 corect orice boala de nas, gat, urechi..se trateaza NUmai la ORL
3 acum doar astepti rezultatul
schimbi regimul alimentar... EXCLUZI complet toate lactatele, toate fructele citrice, care sunt cu acid si acre, excluzi toate sucurile acidulate, mancarea cu otet si lamaie.
Faci gargara dupa fiecre masa cu apa de gura stomtologica
verifici la stomatoog daca nu sunt infectii dentare si le tratezi
0
15-04-2015, ora 16:20
Usernam00Alex
Nu este medic/terapeut
Usernam00Alex
Buna ziua in urma unor dureri de gat si ureche pe fondul unei raceli am observat inflamarea ganglionilor cervicali de pe ambele parti cam la aproximativ 2-3 cm de clavicula, am observat intai cel di dreapta care avea forma unui bob de orez dar un pic mai mare, dur dar mobil si nedureros in urma unui consult la ORL am fost asigurat ca nu am de ce sa imi fac griji si am primit doar niste picaturi(clotrimazol pt una din urechi, cea dreapta mai exact pentru o candidoza si rhinocort pt nas, iar exudatul faringian nu a relevat nimic la recomandarea medicului de familie am facut si analizele de mai jos, iar in urma lor am urmat un tratament cu zinat timp de 10 zile si tantum verde dupa tratament durerile de gat au disparut dar ganglioni cervicali inca nu sau retras, mai exact cel din dreapta pare la palpare ca sa mai micsorat dar ma ingrjoreaza cel din stanga care desii nu reusesc sa il localizez la palpare la miscarea gatului pare a fii vizibil (mai exact zona de langa pare unflata), nu am cunostiinta de infectii dentare, si am facut si un set de analize pt hepatita, bts-uri, care slava domnului au iesit toate negative. nu am posibilitatea de a face alte teste pt o buna perioada de cateva luni si as dorii sa aflu parea dumneavoastra. Va multumesc (mentionez ca am avut si prostul obicei de a palpa gaglioni ca in fiecar zi)
Neutrofile ******44.4 % 50-70 % *****
Leucocite 4910 /μL 4000-10000 /µL
Eozinofile% 4.05 % 0-6 %
Bazofile% 0.426 % 0-2 %
Limfocite%****** 45.7 % 25-40 %*******
Monocite% 5.39 % 1-8 %
Neutrofile# 2180 /μL 2000-7000 /µL
Eozinofile# 199 /μL 0-500 /µL
Bazofile# 21 /μL 0-200 /µL
Limfocite# 2240 /μL 1000-4000 /µL
Monocite# 264 /μL 0-800 /µL
Eritrocite 4.87 mil/uL 4.5-5.9 mil/µL
Hemoglobina 14.4 g/dL 13.5-17.8 g/dL
Hematocrit 43.3 % 40-52 %
MCV 88.9 fl 80-100 fl
MCH 29.5 pg 28-33 pg
MCHC 33.2 g/dL 32-36 g/dL
Trombocite (PLT) 194000 /μL 150000-400000 /µL
VSH
Test Rezultat UM Interval de referinta
CRP- proteina C reactiva 0.116 mg/dL 0-0.3 mg/dL
Sange, SediSystem, Westergren automata
VSH 1 ora 2 mm/h B: (varsta, ani)/2
VSH 2 ore 5 mm/h 50 mm/h
BIOCHIMIE SERICA - PROTEINE SPECIALE
Ser, BN ProSpec, Nefelometrie

Test Rezultat Interpretare/referinta
Anti CMV IgM
Ser, miniVidas, ELFA 0.07 NEGATIV 0.70 Negativ
0.70-0.90 Echivoc
=0.90 Pozitiv
Anti CMV IgG****176.8 POZITIV*** 15.0 Negativ
Ser, Axsym, MEIA =15.0 Pozitiv
0
15-04-2015, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scri
daca NU ai studii medicale.. nu ai nici un drept moral sa te palpezi
asta cum fara sa ai studii te apuci sa desfaci injectoarele la masina
TE alegi cu multi nervi pierduti si multi bani dati pe analize si medicamente..aiurea
cred ca e bine sa mergi la psiholog sa te invete sa gandesti corect si sa nu.ti cauti boli
cine cauta... Gaseste
0
16-04-2015, ora 06:35
Usernam00Alex
Nu este medic/terapeut
Usernam00Alex
Da am realizat ca gresesc facand acest lucru, poate si din cauza ca nu pot consulta un doctor prea curand, dar imi puteti spune va rog de ce Anti CMV IgG****176.8 POZITIV*** este asa mare medicul de familie nu ma lamurit cu nimic si de aici apare si dorinta de a stii despre ce este vorba cauti pe net si incepi sa asociezi simtomele aiurea TOTAL GRESIT cum ati spus mai ales fara o pregatire medicala dar din pacate cam asta e firea omului. Va multumesc
0
16-04-2015, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.synevo.ro/citomegalovirus-anticorpi-igg/
0
19-04-2015, ora 17:52
Abiana
Nu este medic/terapeut
Abiana
Domnule doctor, as vrea daca doriti sa ma lamuriti cu o problemă.In 2013 a inceput să îmi crească măseaua de minte (stânga, sus) atunci am avut nişte dureri pe toată partea stânga, cu inflamatie a ganglionilor submandibulari ) am mers la stomatolog avand şi alte probleme dentare le-am rezolvat în totalitate, ganglionii s-au micşorat dar nu au dispărut în totalitate ( cât un bob de mazare ).Intre timp maseaua a erupt partial.Acum după 2 ani imi iese o a doua măsea de minte dreapta jos, simt şi aici ceva ganglioni f micuţi nu ma doare partea asta nici nu mă jeneaza.Dar, de o luna am nişte senzaţii ciudate : nod în gât, un fel de arsură (senzaţia de flacără in gât şi gură), gură uscată, durere surdă partea stânga iar de vreo 5 zile alţi 2 ganglioni laterocervicali de dimensiuni mici, vizibili mai mult când întorc capul si simtindu-se doar la pipăit, nedurerosi doar durere pe toată partea.Mă aflu în UK, am fost la medicul de familie mi-a dat diagnostic de reflux gastroesofagian (nu ştiu legarura cu ganglionii ) iau tratament câteodată am senzatiile cateodata nu, dar durerea surdă persista pe toată partea (nu continuu), am fost la stomatolog, mi-a făcut radiografie, totul ok maselele de minte ok nicio carie sau infectie.La insistentele mele medicul de fam mi-a făcut analizele generale la sânge, care au ieşit bune cu valori normale.A spus că amigdalele sunt ok gâtul e ok nu am nevoie de ORL, şi să stau linistita caci nu am nimic.Am fost la o clinică la o doamna dr româncă unde mi-a refăcut analizele iar acum aştept raspuns.Mi-a pipăit ganglionii şi a spus că sunt da f puţin inflamaţi şi o sa se retragă ei sa stau linistita să aşteptam rezultatele la analize.Am cerut ecografie cervicala si abdominală a zis ca nu e cazul.Eu sunt in continuare nedunerita si psihic nu pot sta linistita pt ca nu mi s-a dat o explicaţie clară de la ce au apărut peste noapte ? Doamna dr a zis sa nu îmi fac griji pt limfom căci nu e cazul şi când sunt cât un ou atunci să mă alarmez.Nu ştiu, dumneavoastra domnule dr spre ce analize m-ati indruma sau ce să fac ?Vă multumesc.
0
19-04-2015, ora 19:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sistemul limfatic normal.. contine vase limfatice si ganglionii limfatici
deci acei ganglioni trebuei sa fie acolo
DAR ..nu tebuie sa fie mai mari de 1 centimetru si durerosi
in rest ai uitat de ei
2 sunt deacord ca ai reflux gastro-esofagian care afectaza faringele si cavitatea bucala
despre asta am scris sute de postari pe forum
0
29-04-2015, ora 20:29
adrycon
Nu este medic/terapeut
adrycon
Buna ziua, am un baietel de 4 ani si de la varsta de 1 anisor (dupa o pneumonie interstitiala) are 2 ganglioni laterocervicali pe partea dreapta, unul cam 1 cm celalalt mai mic, unul se vede cand sta in anumite pozitii.Pe partea stanga se simt mai multi la palpare dar f mici cat un bob de orez, acestia insa apar si dispar mereu.De atunci am tot intrebat multi medici (de familie, gastroenterolog, Orl) insa toti mi-au spus sa nu ma ingrijorez mai ales ca analizele sunt bune.Pe mine insa ma preocupa mereu faptul ca ii vad acolo si nu dispar, mai ales ca citesc peste tot ca nu e bine sa persiste mai mult de 2 saptamani. Am observat ca pe timpul verii se micsoreaza, cam la jumatate, insa iarna cand incep racelile se maresc.In afara de acea pneumonie a fost pana acum un copil sanatos, doar cu cateva raceli usoare de la gradinita, si 3 laringite tratate cu antibiotic (in cei 4 ani). Nu a avut niciodata infectii, amigdalita, otita, doar la nastere stafilococ auriu insa nu cred ca are legatura.
Va rog din suflet sa-mi spuneti parerea dvs.!
0
29-04-2015, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
omul cand vrea sa.si complice viata... asta face
Organismul uman este perceput cu toate mecanismele de aparare si regenerare
NU trebuie palpat si investigat inutil.. mai cu seama daca NU aveti studii medicale
daca tot Va place sa cititi
atunci studiati tot despre sistemul limfatic
acolo o sa vedeti din ce este alcatuit si poate o sa intelegeti ca ganglionii limfatici trebuie sa existe...si numia cand snt mari si inflamati trebuie investigati
0
30-04-2015, ora 10:30
popescudaniela25@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
popescudaniela25@yahoo.com
Buna ziua, am depistat cu un an in urma un ganglion marit la gat in spatele urechii, este tare la palpare si nedureros, dar am observat ca atunci cand e rece afara il simt putin, credeti ca are legatura cu inflamatia nervului sciatic, am si hernie de disc lombara cam tot de un an.am tot luat antiinflamatoare dar degeaba. Multumesc!!
0
30-04-2015, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
are legatura cu dantura sau faringe, amigdale...
0
10-09-2015, ora 20:12
Abiana
Nu este medic/terapeut
Abiana
Buna ziua domnule doctor.Va scriu a doua oara deoarece nu stiu ce analize sa fac in continuare pentru a depista problema.Dupa cum v-am mai spus din 2013 au tot inceput sa mi se mareasca ganglionii, prima data submandibulari apoi latero cervicali -1, apoi mai jos de barbie -2 f micuti..iar acum de cateva zile posterior cervical..nu au dimensiuni f mari (nu cred ca depasesc1 cm)insa de ce tot apar ?si Plus de asta raman la aceleasi dimensiuni si raman asa.Nu am fost racita, nu am avut nimic.La stomatolog totul ok nicio carie (doar 2 masele de minte care erup dar sunt in stare perfecta fara nicio problema), analizele la sange le-am facut de 3 ori intr-un an (ultima data acum in August), inclusiv ceva pt tiroida si un exudat faringian, ecografie la toate organele (totul perfect normal)...dar cauza nu o pot intelege..ce poate fi ?In Decembrie voi merge acasa(momentan fiind in UK) dar as vrea sa ma sfatuiti ce as mai putea face, ce analize, pentru ca ma gandesc ca o cauza a aparitiei lor este ?Va multumesc.
0
11-09-2015, ora 10:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a scoate orice suspiciune.. mewrgi la Hematologie si faci analiza amanuntita a sangelui
dar corecteste sa vada un medic Infectionist despre ce este vorba si el sa decida unde sa te trimita
0
21-09-2015, ora 13:17
bogdan_momita
Nu este medic/terapeut
bogdan_momita
Buna ziua.Acum mai bine de 3 Luni am avut o infectie la masea ( intre timp am scos maseaua cu pricina) iar de atunci mi s-a umflat exact sub masea un ganglion. L-am lasat in pace dar am vazut ca nu se desumfla asa ca am inceput sa caut pe net si m-am ingrozit. Mi-am luat inima in dinti, am fost mi-am facut analizele complete ( VSH normal, WBC normal) totul normal, mai putin trigliceridele, dar nu au treaba cu ganglionii, dupa care mi-am luat o trimitere de la medicul de familie pentru BMF.Ajuns aici am fost palpat de un doctor si de un rezident, mi-au fost puse intrebarile cred clasice, daca ma doare de cand il am etc etc, dupa care mi s-a spus ca ar fi pe cauza inflamatorie si pentru linistea mea sa merg sa fac o ecografie.
Am fost la ecografie si surpriza, ganglionul care il vedeam umflat si il stiam eu e mic copil sa zic asa si care se afla pe partea dreapta, in schimb pe partea stanga mi-a gasit un ganglion de 2.3cm forma nemodificata si mi s-a spus ca e inflamat. Defapt cam toti ganglionii submandibulari sunt inflamati doar ca ala e cel mai mare si mi s-a dat 10 zile tratament cu ketonal ( 2/zi) iar peste 2 saptamani sunt asteptat la un nou consult.Mentionez ca pe partea stanga am doua masele cariate, defapt o jumatate de masea sus si jos doar un ciot.
Poate fi din cauza acestor masele daca la analize nu mi-a reiesit faptul ca am infectie?
Pot sa le scot acum cu ganglioniii umflati?
Nu ma dor, nu transpir, nu tusesc, nu ma simt rau, doar ca citind pe net tot felul de pareri /sugestii.ma cam ingrozesc. Din pacate de felul meu sunt cam ipohondru..
Ce imi recomandati ?
Pe langa ketonal am inceput sa mai beau ceai de musetel/echinaceea.
Pana acum sunt in ziua 4 de antiinflamatorii si nu par sa dea inapoi.Dar in acelasi timp ma gandesc ca daca in 3 luni lasandu-l asa nu a dat inapoi si nici nu s-a mai umflat, ar fi prea de tot in 3 zile sa dispara.
Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc !
0
23-09-2015, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt/Bogdan

1. degeaba scrii intrebariel in privat.. daca ai setat profil ascuns si nu pot sa.ti raspund acolo
2 Cauza este infectai dentara
faci radiografii la radacina dintilor si tratamentele necesare dupa caz
0
23-09-2015, ora 12:44
bogdan_momita
Nu este medic/terapeut
bogdan_momita
Va multumesc pentru promtitudine si scuze de privat.
Am fost ieri am facut radiografiile pentru cele 2 masele cariate ( una nu mai are deloc radacina, iar cealalta are dar este cariata) si vineri sunt programat sa scot cea fara radacina iar pentru cea cariata sa vedem daca mai sunt sanse sa o salvam.
Intre timp nu au mai dat inapoi ganglionii. Acum iau si antibiotic pentru masele + antiinflamatorii (Ketonal)
0
18-10-2015, ora 19:48
Alexandra2919
Nu este medic/terapeut
Alexandra2919
Buna
0
18-10-2015, ora 19:52
Alexandra2919
Nu este medic/terapeut
Alexandra2919
Va rog sa ma ajutati la tata ia aparut un ganglion sub mandibola are probleme la inghit ore si pe limba parca ar Avea Ceva basici nici nu poate sa manance am Fost la doctor iau dat antibiotic apoi la stomatolog care ia prescris tot antibiotic va rog ajutato ma cu in raspuns Maine ma duc sai fac o ecografie
0
18-10-2015, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa ajungi si la ORL
si la gastrologie sa faci tranzit baritat esofagian sau gastroscopie
0
01-12-2015, ora 12:06
gaby corny
Nu este medic/terapeut
gaby corny
buna ziua am si eu o problema de 2 saptamani a inceput sa se umfle jos sub ureche in partea dreapta cred ca e ganglion simt ceva jenant nu ma doare doar cand mananc se umfla mai tare am luat nurofen, ma lasat si dupa a inceput sa ma doara maselele de sus care sa inflamat si gingia a trebuit sa iau antibiotic totu bine dar cand am intrerupt antibioticu a inceput aceeasi problema cand mananc se umfla tin sa apreciez ca am un ciot in partea sus a maxilarului, o fi de la maseaua aia?am fost la medic de fam.sa uitat un ureche si a zis ca am o inflamatie si mia dat sprei 5 ml.otomize eu cred ca nu are nici o treaba mie cam frica de stomatologi imi spuneti va rog ce sa fac va multumesc si astept raspunsu Dumneavoastra.
0
01-12-2015, ora 17:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 frica de medici se trateaza la Psihlog
2 trebuie sa stii ca medicii de familie fac doar 3 luni specializari pentru multe din domeniile medicale
daca ai probleme ginecologice.. mergi la ginecolog
daca ai problemel cu ochii mergi al oftalmolo
asa si acum..
este o zona comlicata.. pot fi 3 probleme
una tine de stomatologie
doi... fix acolo unde ai probleme se gaseste canalul glandei salivare( parotida) care se mareste inainte de mancare din cauza ca e inflamat canalul de drenaj..si nu se poate elimina saliva ( tine de Maxilo-facial)
trei.. poate fi de la amigdalita..si trebuei sa mergi la ORL
0
02-12-2015, ora 19:02
Minotaur
Nu este medic/terapeut
Minotaur
Bună ziua...am nevoie de ajutor va rog din suflet.mi să umflat un ganglion sub limbă pe stingă plus mai are ceva besicuti. aproximativ o lună are şi nu ştiu ce să fac...am fost la medik şi mia dat să fac spălări orale cu tantum verde doar atit.ce pot să fac să revină la normal? Va multumesc
0
02-12-2015, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai posibil NU este un ganglion
poate fi o glanda salivara ( sealoadenita)
este obligatoriu regim strict alimentar fara acru, acidulat, citric..s.a care irita mucoasa si produc hipersalivatie...
asa gen de probleme trebuie investigate la medicii de la Maxilo-facial
0
17-12-2015, ora 19:44
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Buna seara,

Acum o saptamana jumatate am avut o durere de gat si am luat decasept 2 zile..dupa care nu am mai continuat, la o zi m-a luat iar durere, insa foarte tare aproape nu ma puteam odihni. Cam in acelasesi timp am descoprit ca am ganglioni laterocervicali inflamati..2 mai mici sub ureche si unul mai mare pe la mijlocul gatului pe partea stanga si pe partea dreapta 2 mici cam pe langa umar.toti sunt nedurerosi, mobili, cat de cat moi..am fost la orl si mi-a zis ca am faringita acuta si adenopatie laterocervicala, dandu mi tratament augumentin, nurofen si tamtum verde 7 zile. Precizez ca am avut si putina febra si am stranutat.
Ingrijorarea mea este ganglionul mai mare de pe partea stanga..care e cam 1 cm-1, 5 cm..e normal sa fie asa mare? De ce nu se micsoreaza daca iau tratament? Ar trebui sa fac o ecografie cervicala?
Va multumesc
0
17-12-2015, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglioniii apar ca rezulatat a activtatii sistemului imunitar ( acolo se distrug microbii captati)
NU trebuiesc atinsi, masati si deranjati
o vindecare completa a unui proces inflamator dureaza cam 3 saptamani
0
17-12-2015, ora 21:15
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Va multumesc mult pentru raspuns. Sunt in a 3 a zi de tratament..voi urma tratamentul si nu voi mai deranja ganglioni..ma speria faptul ca atunci cand intorceam capul se vedea ganglionul si medicul nu a stat prea mult la discutii ca sa-mi explice lucruri elementare
0
18-12-2015, ora 21:55
andreea45
Nu este medic/terapeut
andreea45
Mai am o intrebare..e normal la frig sa simt o jena, putina durere la gat unde sunt ganglioni, ca in restul timpului nu simt durere la nivelul ganglionilor?

Va multumesc
0
28-12-2015, ora 12:07
thunderbless
Nu este medic/terapeut
thunderbless
Buna ziua,
De 2-3 zile, mi-a aparut o mica umflatura (cam cat un bob de fasole) in zona inghinala. Nu stiu daca este ganglion sau nu. Am citit ca ar putea fi un ganglion, am citit si despre cauze posibile. La ce medic trebuie sa ma duc? Dermatolog? ORL? Urolog?
Va multumesc
0
28-12-2015, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepe cu un medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns
303 comentarii 1 2 ..... 78910 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •